Yazışmalık

Başka sese beñzemez ananıñ sesi, Her sözcüñ arasañ vardır Türkçesi

TVT'niñ dernekleşme süreci

Türk Dili Derneği'niñ etkinliklerini içerir.

TVT'niñ dernekleşme süreci

İletigönderen Gökbey » 01 Oca 2015, 14:51

Türkçesi Varken Topluluğu (TVT) olarak oluşumumuzuñ kökenleri 2006'ya dayanıyor. Daha soñraki yıllarda ağ üzerinden daha iyi örgütlenip bir takım somut işler de yaptığımızı görünce 2008'li yıllarda dernekleşmemiz gündeme geldi. Bunuñ için birkaç toplantı da düzenledik. Tüzüğümüzü yazdık. Ne var ki, soñraki yıl ben Azerbaycan'a, Oktay ise İtalya'ya gidince işler bir süreliğine askıya alındı. Azı şöyle diyeyim, Türkiye için askıya alındı. Azerbaycan'da birçok işi yoluna koyduk. Şuan Bakü'de başbakanlığa bağlı TİKA destekli bir derneğimiz bulunmakta, Azerbaycan'daki elçiliğimizce tanınmakta, birçok kéz de müşavirlerimizi konuk édip onayı almış bulunmaktadır. İş, şimdi Türkiye'de étkinlik göstermekte. Bu yüzden İstanbul'a döndüğümde bir toplantı düzenleyip çalışmalarımızdan söz éttim. Dernekleşmememiz için bir neden bulunmamakta, bunu géçiktirdikçe de ayıbımız büyümektedir. O günkü toplantıda kurucu üyelerden 500'er TL ilk olarak ortaya akça koymalarını öne sürmüştüm. Kendim, kardeşim Cafer artı Mustafa ağabey (bensay) bu tutarı ortaya koysak da, öbür üyeler ne yazık ki elini taşıñ altına sokamadılar. Bunu böylesi açıkça belirtmekte çekince görmüyorum; iş yapıyorsak gündelik yaşantılarımızdan biraz olsun ödün vérmeli, sözüm ona fedakârlık étmeliyiz. İyilik dilemekle, güzellikler gelmiyor. Bu akımıñ ilerlemesini istiyorsak, biraz olsun yürekli de davranmamız gerekiyor. Bir kézinde yine bir öbekten çalışmalar için ortaya kişi başına 200 TL koymalarını istemiştim. Değme biri biñ dereden su getirmişlerdi. Öğrenci durumumla ben ortaya bu éderi koyabiliyorsam, öğretim görevlisi, müdür, otacı (doktor) ib. olarak çalışan kişileriñ kıvırmalarına dayanamadım. Bize, biñ dereden su getiren déğil; bir kaşık su ile yétinmesini bilen kişiler gerekiyor.

İstanbul'da kimi bölgelerde kendimiz için yér bakındım. 30-40 m2'lik alanlar için 500-800 TL arasında değişen kira tutarları bulunmakta. İlk girişte 2-3 kira peşin, üstelik kimileyin de bir kira tutarı emlakçı komisyonu isteniyor. Bir anda 1500-1800 TL dolayında bir akça çıkıyor ortaya. Doğal olarak yéri tutmakla iş bitmiyor. İkinci el neñler satan sataklara da uğradım. Odamız için bétiklikler, oturaklar, sergeller (masalar) bakındım. Bunlar da 400-600 TL arasında tutmakta. Toplayınca ~2500 TL dolaylarında bir gider, gözü kapalı gitmekte. Evdeki hesap çarşıya uymaz diyip bu sayıyı 3000 TL'ye yuvarlayabiliriz.

Akça toplamak için küçük miktarlarla katılımın da uygun olacağını düşünüyoruz. Birer birer biñ olur, damlaya damlaya göl olur sözünden yola çıkarsak, bu iş tutarlı olur. Şimdi iş, birlik olup örgütlenebilmekte.

Eminönü'nde yaşadığım bir anıma değineyim. Bir kadın, yanında 6-7 yaşlarında bir çocuk ma bebek arabasında bir bebek ile bu soğuk günlerde şehriñ kalabalığında Furkan Vakfı'na ait tanıtım kağıtları dağıtıyordu. Biraz gériden durup izledim. İlkokul yıllarında bize sürekli añlatılan, fotoğraflarıyla gösterilen, sırtında bebesiyle çerilerimize mermi taşıyan, mermi sağlam ulaşsın diye bebesiniñ örtüsünü mermileriñ üzerine örten kadını gözlerimiñ önüne getirdim. Eñ uç noktalarda bir araya gelebilen bölücüleri, derme çatma barınaklarda örgütlenebilen tarikatlarıñ varlığını düşündüm. Yönetkisel (siyasi) bir oluşum déğiliz. Yine de dilimiz için bile örgütlenemiyor olmamızdan ötürü derin utanç duyduğumu açıkça belirtiyorum. Bilimle uğraşıyoruz; bilimimizi yaymanıñ biricik yolu da örgütlenmektir. Bunu yapamadığımız için de elini kolunu sallayan dilimizi karalamakta, basın açıkmaları vérebilmekte, kendi benliğini doyurabilmektedir.

Kimi 10, kimi 20, kimi 50, kimi de 100 TL göndermeli. Güçü yéten 1000 TL aktarmalı. Bunuñ için umuyoruz. Aşağıda akça (para) gönderebileceğiniz IBAN sayıları bulunmaktadır.

Kurumsallaşmak için:
IBAN : TR540006400000111061155563
  • 6

Üyelik görseli
Gökbey
Yönetici
Yönetici

Değerleme: 400

Ynt: TVT'niñ dernekleşme süreci

İletigönderen toorku » 01 Oca 2015, 20:25

dostum güzel söylemişsin

bence para işinde girişimde bulunmak isteyenler önce size bunu bildirsinler (burda belirtilmesi hoş olmayabilir) kabaca ne kadar vaatlerde bulunabilecekleri konusunda bir süre sonra siz de kaba bir algı oluşur ne yöne gittiğine dair böylece sizde gereksiz adım atmamış olursunuz oradan daha sonra başlarız deyince sözü vermiş olanlar belirttikleri miktarları yan çizmeden gönderirler

derneğin amaç uygulama vb konularda daha önceden sizin ortaya koyduğunuz bazı çalışmalar var mı

bu adım dildaşlarımıza hayırlı olsun ma umarım bu tarz oluşumlar sayesinde türkçe hak ettiği saygıya ve bağlılığa daha çabuk kavuşur
  • 0

noktasızlaştıramalandıramadıklarımızdanmısınız
toorku
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

Değerleme: 1253

İletigönderen M.calli » 02 Oca 2015, 13:12

bu konuda en çok direten kişilerden birisi olduğumu düşünüyorum ancak benim bu konuda diretmemdeki amaç kurumsal bir kimlik oluşturmak temelinden geliyor elbetteki kurumsallaşırken bir ofis açılması gibi bir gereklilikte olacaktır ancak şuanda 10-15 kişiyle kira ödemek, faturaları karşılamak, bir sekreter tutma gerçekliği olmayan bir durum (10-15 kişi derken buradaki bireylerden dolayı diyorum derneğe katılacak başka tanıdıklarınız varsa ve sayı 200lere çıkıyorsa olabilir) bana kalırsa şuanda ağ üzerinden bir kurumsal kimlik oluşturulması yanlısıyım bu kimlik ne işimize yaracak diyorsanız şuanda yapmaya çalıştığımız gibi toplu yanıtlar oluşturmak ya da çeşitli kurumlarla iletişime geçerken bize kolaylık sağlayacaklardır sonuçta bizim burada yapmaya çalıştığımız şey ne karşılıklar üretmek ve bu karşılıkların kullanılmasını yaygınlaştırmaktır bu açıdan bakında bireyselliktense TvT kimliğiyle gitmek daha başarılı olacaktır

bu konuda ne yapabiliriz örneğin önemli sözlüklerle iletişime geçeriz deriz ki bakın şu sözcükler için karşılık olarak bu sözcükler önerilmektedir sizlerinde uygun gördüklerinizi sözlüğünüz de kullanmanızı dileriz diyebiliriz ya da altyazı çevirmenleriyle iletişime geçip şu sözcükleri kullanmanız gerek bizi mutlu edecektir gerekse çevirinizi güçlendirecektir diyerek onlarıda aramıza çekebiliriz ya da yeni ya da eski eserlerde kullanılan dillerle ilgili incelemeler yapıp çözümlemeler yayınlayabiliriz ki bu durumda bize gerekli olacak tek kaynak gönüllü çalışma olacaktır

elbette topluluk geliştikçe sözü geçen biçimde bir ofis tutulması da gündeme gelebilir ancak ben bu koşulların pek uygun olduğunu düşünmüyorum hem bir derneği yalnızca aylıklara bağlamak temeli zayıf tutar bir dernek kurulacaksa ona bir gelir kaynağı sağlayacak bir kurum olmalı bu bir dil derneği olduğuna görede en iyi gelir kaynağı bir basım evi olacaktır eğer ki böyle bir kurum kurulacaksa bende bir parçası olmak isterim ancak ne yazık ki önümüzde ki bir kaç yıl içinde buna giremem fakat kuranlar olursa bende bir kaç yıl içinde bunun bir parçası olmak için gerekli olan adımları atarım
  • 0

M.calli
Yazışmacı
Yazışmacı

Değerleme: 533

İletigönderen Bi50likdaha » 02 Oca 2015, 16:26

"Eñ uç noktalarda bir araya gelebilen bölücüleri, derme çatma barınaklarda örgütlenebilen tarikatlarıñ varlığını düşündüm. Yönetkisel (siyasi) bir oluşum déğiliz. Yine de dilimiz için bile örgütlenemiyor olmamızdan ötürü derin utanç duyduğumu açıkça belirtiyorum."

Gökbey kimi güzel vaatler vermen gerek burada. Cennet, özgürlük, huri, ebediyet, erkinlik, kahramanlık vs :)
  • 0

Bi50likdaha
Yazışmacı
Yazışmacı

Değerleme: 420

İletigönderen Temirbek » 02 Oca 2015, 17:42

M. Çallı'ya katılıyorum. Bence de dernek pek bir işe yaramaz. M. Çallı ayrıca şöyle demiş

elbette topluluk geliştikçe sözü geçen biçimde bir ofis tutulması da gündeme gelebilir ancak ben bu koşulların pek uygun olduğunu düşünmüyorum hem bir derneği yalnızca aylıklara bağlamak temeli zayıf tutar bir dernek kurulacaksa ona bir gelir kaynağı sağlayacak bir kurum olmalı bu bir dil derneği olduğuna görede en iyi gelir kaynağı bir basım evi olacaktır

Belki sizlere biraz uçuk gelecek ama bence dernek kuracağımıza uydu üzerinden yayın yapan bir yayın arkı (tv kanalı) kurmak çok daha iyi bir fikir gibi. Hem reklam alır gelir elde ederiz, böylece kimi hedeflerimiz için kaynak da yaratmış oluruz. Kutlu Yayınevi de var, oradan da iyi kötü gelir elde edilir.

Bu işlerden añlayan biri değilim ama sanırım bu çağda bir yayın arkı kurmak çok ciddi meblağlar gerektirmiyor. İsim vereceğim mecburen :) meselâ Ulusal kanal, adamlar bir (sayıyla 1) yayınlıktan (stüdyodan) yayın yapıyorlar. Hatta çoğu izlence için arkadaki fonu bile değiştirmiyorlar :) Kimileyin arkadaki fonu değiştiriyorlar ancak yayınlık aynı...

Bence bu tür bir yayın arkımız olursa çok daha iyi olur. Bence dernek bu deñli verimli olmaz... Böyle bir yayın arkımız olursa orada türlü izlenceler de yaparız, ne bileyim mesela bir tartışma-söyleşi izlencesi olur, söz gelimi Ahmet Taşağıl Hoca'yı konuk alırız, añlatsıñ 5-6 saat, yayın onuñ :)

Türk Damgalarını öğreten izlenceler, Türk Dillerini öğreten izlenceler, düşlediğimiz arı duru Türkçe ile yapılan yayınlar, hatta kimi yayınları kendi öz alfabemizle yaparız, altyazılar Türk Damgalarıyla olur vb. :) Çok mu uçtum?

Bence derneğe boş/verimsiz yere para harcayacağımıza yayın arkı işini bir araştıralım. Hiç olmazsa harcadığımız para daha etkili bir yere gitmiş olur. Yayın arkından istediğiñ şeyi söylersiñ, dernekten daha etkili olur. Kimi isimleri konuk alırsıñ, güzel izlenceler yaparsıñ vb.

Kutlu Yayın Arkı, siziñ arkıñız... :)
  • 4

Üyelik görseli
Temirbek
Yazışmacı
Yazışmacı

Değerleme: 1141

İletigönderen Oktay D. » 02 Oca 2015, 18:45

Artık çağa ayak uyduralım. Radikal gazetesi örneğin baskılı olmaktan çıktı, yalñızca ağ üzerinden yayın yapıyor. Artık radyolar ve kanallar ağ üzerinden olmaya başladı. Şunuñ şurasında bir gazete çıkaracak iş gücümüz veya istencimiz var mı ki, 7/24 bir yayın akışı oluşturabilelim? Geliri ağdan da elde edebilirdik, tüm yérliği ekşi sözlük vs. gibi reklamlarla donatıp içeriğe varana kadar 30 tık tıklamanızı sağlayabilirdik :)

Öte yandan bence bir dernek, somut bir zeminde olması nedeniyle üretken olabilir. Bu üyelere bağlıdır. Üretken üyeler ve üyeler arası güçlü iletişim her zaman üretken ve pratik bir topluluk sağlar. Bunu yapamıyorsak kendimize dönüp bakmalıyız demektir.
  • 0

Üyelik görseli
Oktay D.
Yönetici
Yönetici

Değerleme: 5118

İletigönderen M.calli » 02 Oca 2015, 19:15

kurumsal bir kimliğin gerekliliği konusunda sanırım hem fikiriz elbette dernek çok güzel olacaktır ancak dernek dendiğinde ne anlıyoruz?

bana kalırsa yukarıda belirttiğim özellikleri olan bir yapı olmalı başarılı olup büyürse ileri ki aşamalarda düşünülecek pek çok başlık daha olabilir ancak bence başlangıç aşamasında yapılması gereken yasal temelin oluşturulmasıdır.

ağ üzerinden bir yayın oluşturulabilir gökbey bir zamanlar göktürkçe dersleri anlatıyordu sanırım ona benzer bir hesap açarız youtubeda gerek alıntılara gerekse kendi yayınımızı yaparız elbette canlı yayın kavramı için epey yol alınması gerekir ancak başlangıçtır buradan ilerlenebilir ancak dediğim gibi başlangıçta kurumsal kimlik oluşturulmalı
  • 3

M.calli
Yazışmacı
Yazışmacı

İletigönderen toorku » 02 Oca 2015, 19:20

dernekleşme müsbet bir yapılaşma olabilir ancak üyelerin dağınık olma durumunu düşündüğümüzde istanbulda bir yer tutmak falan çok yapıcı olmayabilir ilk başta

bence üyeler gökbey kardeşimizin dediği gib ellerini ceplerine mümkün olduğunca atmalıdır ama toplanan paralar öncelikli olarak kiraraya komisyona vs ye harcamak yerine daha öncelikli işler için kullanılabilir

örneğin

bir takım iyi kalite kayıt cihazları kamera vs alınıp görüşmeler ses kayıtları vs yapılıp ağ sayfasında düzenli ayarında yayınlar yapılabilir zamanınız varsa verdiğim sayfaya bakın derim bunun için bu tarz görüşmeleri yapacak hazırlayacak arkadaşlarında maddi olarak elden geldiğince desteklenmesine harcanabilir mesela bardakçı beyin yazısına malzeme ettiği çevirmen dostumuzla bir söyleşi yapılabilse ve buradan yayınlansa güzel olur
http://www.ottomanhistorypodcast.com/

donanım ve sunucu ihtyaçları hazırlanabilir belki ağ üzerinden etkileşimi arttıracak yazılım ve eleman işleri için harcanabilir üyelerin ve türkçe severlerin daha fazla etkileşeceği ortak projeler üretebilecekleri sunucu ortamlar kurulmaya harcanabilir

üyelerden elde edilen gelir düzenli bir sanal kütüphane ve kaynakça oluşturulması için harcanabilir

yurtdışına ya da yurtiçinde konferansa vs gidip türkçe ile ilgili makale sunmak isteyen bilimsever dostlarımıza gelir oluşturulabilir

türkçe ile ilgili kitap yazmak isteyen bilim kişilerine belki sanal ortamda ekitap konusunda yardım olunabilir ya da yayınevinin sanal yayınlar bölümüne atılım yapılabilir sonuçta elektronik basımın hatırı sayılır pay almasına çok zaman kalmadı

türkçe kullanımında faydası olacak yazılım geliştirmeye yatırım yapılabilir mesela TV nin cep telefonu tabletler için bir yazılımı ya da seçenek sözlük anlamında insanlarımızın indirip kullanabileceği gibi bir yazılım oktay dostumuzun yapmak istediği bir kaç uygulama var tezi bittikten sonra ama alan genişletilebilir

belki ilerde yer sekreter vs konularına da geçilebilir bilemiyorum velhasıl dernekleşme güzel ama katılımın ve imkanların darlığı sebebiyle kaynakları daha iyi kullanma yolunun seçilmesi taraftarıyım en azından şu an için
  • 9

En soñ toorku tarafından 02 Oca 2015, 20:31 tarihinde düzenlendi, toplamda 2 kéz düzenlendi.
noktasızlaştıramalandıramadıklarımızdanmısınız
toorku
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

Değerleme: 1253

İletigönderen Gökbey » 02 Oca 2015, 20:07

Dernek çalışması olmalıdır; bu bizi kurumsal yapar. Kurumsal olmak ise ciddiye alınmak konusunda önemlidir. Hele hele "kurum manyağı" olan ulusumuz için bu çok önemlidir. Ulusumuz bir kurum çevresinde toplanmaya çok can atıyor. Bir yere bağlı olmayı çok önemli sayıyor. İş böyle olunca çalışmalarımızı "x kişisi böyle dédi/yazdı" yérine "x derneği böyle yazdı" arasındaki ayrımı görebiliyorsunuzdur.

Dernek olursak, bize birçok kurumun da kapısı açılacaktır. Kültür merkezlerini istediğimizde kolayca kullanabilecek, bilimteylere (üniversitelere) bir kurum olarak çok daha hızlı girebilecek, sohbetlerimizi, sunumlarımızı, konferanslarımızı verebileceğiz. Kurum olmadığımız için bunun çok çetinliğini gördük. Geçen hafta Selçuk bilimteyindeydik; Damga dergisi olarak girdik. Kolay oldu. İsteğimizi dilekçe yazarak iletmemiz yeterli oldu. Ondan 2 hafta önce başka bir dernek adından İstanbul'da bir kültür merkezini tek dilekçe ile kullanıma alabildik. Bireysel olunca bu işler çok çetin oluyor. Bu konuyu yazıp uzatmak olanaklıdır. Tüm durumlarda kurumsallaşmamız gerekiyor.
  • 10

Üyelik görseli
Gökbey
Yönetici
Yönetici

İletigönderen alpagu » 02 Oca 2015, 20:20

Anladığım kadarıyla dernekleşmek için gereken bütçe, başlangıç için sağlansa bile uzun süre sürdürülemeyecek kadar yüksek. Bunun için belki sponsor aranabilir. Başka bu konuyu önemseyen yazarlardan maddi, manevi destek istenebilir. Ya da büyük şirketlerden kamu yararı için destek istenebilir. Birde benzer dernekleri hiç araştırdınız mı? Belki destekleri ya da önerileri olabilir. Ya da belki topluluk büyüyene kadar ve yeterli deneyim kazanılana kadar fazladan masraf çıkmaması için başka bir derneğe katılınabilir.

Proje olarakta kanal açmanın o kadar kolay olacağını sanmıyorum. Boş zamanlarda bal reklamı yayınlasanız bile :) geri kalan zaman için yeterli içerik sağlanamaz. Onun yerine youtube gibi sanal ortamlar için içerik hazırlanması en azından kısa bir süre için daha iyi olacaktır.

Bizim burada asıl isteğimiz sözcük türetmek değil(yerlikte zaten oldukça üretilmiş sözcük var. Az bir maddiyat ile türetim işi sürdürülebilir.). Türetilen sözcüklerin kullanıma sokmak. salgın gibi herkesin ağzına yaymak. Bunun için TürkçesiVarken topluluğunun bireysel ya da wiki mantığıyla ortaklaşa yazdığı romanlar üretilebilir. Eğer bu içeriğe web sitesi içinden ücretsiz ulaştırabilir hale getirirsek ve bulduğumuz sözcükleri kullanırsak(tabi anlaşılabilirlik için bu sözcüklerin üstüne gelincede anlamları ortaya çıkacak bir biçimde) insanlar gerçekten bu sözcüklere alışmaya başlayacaktır. Ayrıca bağış talep edebilir, parasıyla (yazar imzalı)kitap baskısını gönderebilir, kitap ya da toplulukla ilgili eşya satımıda yapabiliriz. Birde ingilizce ve diğer dillerde gerek teknik, gerek sanatsal; ücretsiz istenilen dile çevrilebilir birçok içerik var. Örneğin programlama ile ilgili. Bu içerikleri de çevirerek yine sözcükleri günlük kullanıma sokabilir ve Türkçenin teknik kavram eksikliğini kapatabilir, Türkçeye çevirdiğimiz kavramları sözlükleştirip yayınlayarak, her çeviride aynı kavram için başka sözcükler türetilip kullanılmasını önleyebiliriz.
  • 10

alpagu
Sesli Yeñi Üye
Sesli Yeñi Üye

Değerleme: 0

İletigönderen Bi50likdaha » 03 Oca 2015, 17:52

Yerliğe niye reklam almıyorsunuz ki ayırca?
Alın 2-3 tane reklam istemeyen adblock kulanır yaşar gider.
  • 0

Bi50likdaha
Yazışmacı
Yazışmacı

İletigönderen M.calli » 03 Oca 2015, 18:14

ben karşıyım tanıtı alınmasına yok alalım deniyorsa dergi, kitap, yazınsal içerikli olabilir bu arada dernek kurmak için illa bir ofis tutma zorunluluğu olduğunu sanmıyorum ağ üzerinden yürütülebilir bana kalırsa
  • 0

M.calli
Yazışmacı
Yazışmacı

İletigönderen Bi50likdaha » 03 Oca 2015, 18:21

Ben karşı değilim de tabi gidip alttan "merve oturum açtı" "ateşli fotoğraflar için tıklayın" "2 ayda 7 cm" gibi reklamlar olmasın yani.
Görüntüyü bozmayacak şekilde, az da getirisi olacak biçimde ne bileyim sıkıntı olmaz diye düşündüm ama:)

İstanbul'a gidince oturacağımız yerimiz olur hem, arada demleniriz filan :)
  • 5

Bi50likdaha
Yazışmacı
Yazışmacı

İletigönderen Gökbey » 03 Oca 2015, 20:25

Derneğimiziñ gelir kaynakları kuşkusuz olacak. Kutlu Yayınevi adında bir yayıncı kuruluşumuz var. Kendi çalışmalarımızı kendimiz basabiliyoruz. Damga Dergisi adında yarısı Göktürkçe yarısı da Latin damgalarıyla yayım yapan bugün de 3. sayısı yayınlanan bir de kültür sanat dergimiz var. Kendi başıma dernek kurmak istesem çoktan kurardım. Derneğin tüm giderlerini de kendim sağlayabilirim. Ancak yapmıyorum. Çünkü derneğin sahiplenilmesi için, oraya üye olan kişilerin de emek yoyması (harcaması) gerekiyor. Bir fedakarlığı olmalı kişilerin.

Derneğin en büyük gelir kaynağı, içinde vereceği dil kursları olacaktır. Şuan TASAD'ta (Tarih ve Sosyal Araştırmalar Derneği) dil kurslarımız oluyor. Burada Osmanlıca, Göktürkçe dil dersleri veriyoruz. Katılımcılar aylık bir ödeme de yapıyor. Bu ödemeler de hem hocalarımızıñ giderlerini hem de dernek giderlerini fazlasıyla karşılıyor.
  • 0

Üyelik görseli
Gökbey
Yönetici
Yönetici

İletigönderen Oktay D. » 03 Oca 2015, 22:22

Bir dérnek kurma bildirisi yayınlayıp İstanbul'da bulunabilecek yérliktaşlarımızla birlikte birçok kişiyi toplamanıñ ve taşı kaldırmanıñ iyi bir itki olacağını düşünüyorum. Taşıñ altına elini koyacaklar (sadece maddî değil, aynı zamanda katkıcıl) kalacak, diğerleri elenip düz üye olacak şekilde örgütlenmeliyiz. Kimiñ neyi yapacağını neyi yapmayacağını bilelim, her şey açık ve yalıñ olsun ki ona göre yolumuzu çizelim. "Yapacağım" deyip yapmamak olmasın, "şimdilik yapamayacağım" olsun. Biz de ona göre sayımızı biliriz, arttırmak için yol ararız. Tabii ben sınır dışından çok ayrıntılı tahliller yapamam, ancak benim "evdeki hesabım" bu.
  • 5

Üyelik görseli
Oktay D.
Oktay DOĞANGÜN
Yönetici
Yönetici

Değerleme: 5118

Soñraki

Dön Türk Dili Derneği

Kimler çevrimiçi

Bu bölümü gezen üyeler: Hiç bir üye yok ve 1 konuk

Reputation System ©'