Yazışmalık

Başka sese beñzemez ananıñ sesi, Her sözcüñ arasañ vardır Türkçesi

Türklerin Sorunu Bozuk Sözcükler

Dil üzerine yaptığıñız araştırmaları, kişisel çalışmaları içerir.

Türklerin Sorunu Bozuk Sözcükler

İletigönderen datadeveb » 23 Kas 2018, 02:27

Türkçe dili gizemlerle dolu sayısal bir dil olarak kesin tanıda olur görmediyse bile bence sayısal dildir. Öyle ki sayısal düzen kendi içinde bir dengeye bürünüktür. Sayıların yoğrultularını ortaya çıkış yolları :deneme anlam anlamak için sayılarla o biçim oynuyorsak ve aralarındaki dengeyi görene dek yanlışlık var tanısı koyuyorsak, türkçe için de böylesi geçerlidir. Bozuk sözcük kavramını bilmem belki ilk kez duyorsunuz. Belki ilk kez kullanıyorum.

Bozuk sözcüklerin en büyük etkisi gelişmiş toplum olmanın önündeki görünmez çıkmazdır. İkinci büyük etkisi toplumu geriye düşürmesidir. Bu söylediklerim düşünce dili türkçe olanlar için geçerlidir. Bozuk sözcüklerin etkisini araştırmaya gerek görmüyorum. Çünkü sayılar ile sayıların birbirleri arasındaki uyumu gelişmenin engeli olarak görebiliyorsanız, değindiğim durum içinde aynı şeyi görebilirsiniz.

Yabancı sözcükler türkçe için bozuk sözcüktür. Bu bir tarlası olan kişinin tarlasında çıkan yabancı otlar gibidir. Yabancı sözcüklerin yoğun olduğu tarla, tarlalı kişiyi bitirir, tüketir, uğraşlarını emer, soğurur. Türkçe olmayan tüm yabancı sözcükler türkçe düşünenler için bun ET: sıkıntı dur. Diğer durumlara gelirsek türkçenin içinde bulunan sayısal denge bilinmediğinden türetilen sözcüklerin bozuk sözcük durumuna düşmesi. Bunlar kendini türkçe olarak gösterip gerçekte kimsiz Deneme: kim olduğuna yönelik bir bilgisi bulunmayan, annesi babası ve onlara bağlı bilinen bir kişisi olmayan özellikte ki bozuk sözcüklerdir. Kimsiz oldukları için kimlikleri de bulunmaz.

Yabancı sözcükler ile dengedışı sözcükler türkçe düşünen kişilerce insanlarca gelişmenin en büyük engelidir. Sayısal dengesi olan türkçe mi? Sayılarla ilgili olan ne varsa türkçede de bunu arayın. Şimdilik ilginize gedik açtım... Bozuk sözcüklere değindim. Bozuk sözcükler konuşma dilinizde yer ettiği sürece düşünceleriniz tıkanık, öğrenişiniz bağımlı olacak. Bağımlı öğreniş buluşçuluk özelliğini görmezleştirir.

Geleceğin dilinde gizli. Bu gizemi çöz. Sen senden öte birisi olabilirsin. Bir adım, bir adımdır.

Sağ oluşlar ola. İyi yaşamlar.
  • 8

Sözcüklerle, dillerle uğraşmayı bıraktım. Çok dil bilgisi olan birisi değilim. Hakkınızı helal edin.

Kelime-i Tevhidi söyleyelim. Allah'u Teâlâ'ya çok tövbe edelim inşallah. Kuran-ı Kerim okuyalım, uymaya gayret edelim, salih kul olalım inşallah
Üyelik görseli
datadeveb
Yazışmacı
Yazışmacı

Değerleme: 171

Dön Bilimsel araştırmalar, kişisel çalışmalar

Kimler çevrimiçi

Bu bölümü gezen üyeler: Hiç bir üye yok ve 1 konuk

Reputation System ©'