Yazışmalık

Başka sese beñzemez ananıñ sesi, Her sözcüñ arasañ vardır Türkçesi

Bilge Kağan ve Zülkarneyn Araştırmaları

Dil üzerine yaptığıñız araştırmaları, kişisel çalışmaları içerir.

Bilge Kağan ve Zülkarneyn Araştırmaları

İletigönderen datadeveb » 11 Tem 2020, 01:50

Selamun aleykum, esenlikler...

Yıllardır bu konu tartışılıyor. Tartışmanın geçmişi çokta eskiye dayanmıyor. Sanıyorum 20 yıl olsa gerek. Konuyla ilgili bugün denk geldiğim bir izletiyi sizinle üleşmek istedim. İlgiyle izlemeler dilerim.

İzleyin youtube.com
  • 0

Çok dil bilgisi olan birisi değilim. Hakkınızı helal edin.

Kelime-i Tevhid söyleyelim. Çok tövbe edelim. Kuran-ı Kerim okuyalım, onunla edim "amel" edelim, salih kul olalım. Allahu Teâlâ kabul etsin.

Canlı yazışmalar > OTK: https://discord.gg/ZrDbZgd
Üyelik görseli
datadeveb
Yazışmacı
Yazışmacı

Değerleme: 1017

Ynt: Bilge Kağan ve Zülkarneyn Araştırmaları

İletigönderen Danışman » 11 Tem 2020, 05:36

Kesin olarak bilinmeyen âyetlerin çokça değişik çevirileri ve yorumları olabiliyor. Ayrıca ilgili âyet öbeğindeki birtakım tanımlamalara sözcüklerin birinci, kimileyin öteki anlamlarını verenler olduğu gibi bunlar dışında başka anlamlar (mecaz) katarak çevirenler/yorumlayanlar var. Tarih verilerini çokça kullanan da var az kullanan da var.

Alper Toŋa, Ferîdun, İskender, Kurus, Oğuz Kağan, Son Elçi Muhammed gibi kişileri Zülkarneyn olarak tanıtanlar var. Bu denli karmaşa içinde Zülkarneyn kimdir bilinmez.

Ayrıca "Oğuz Kağan ile Alper Toŋa bir kişidir", "Oğuz Kağan Mete'dir" savlarını duydum da "Oğuz Kağan Bilge Kağan'dır" buna dayanarak da "Bilge Kağan Zülkarneyn'dir" savlarını ilk kez duydum.

Bence kimse kimdir; Tekteŋri'nin ne ilettiğini anlamak önemli.

Mesaj içeriğini görmek için kayıt ve giriş gerektirir
  • 0

Danışman
Göñüllü
Göñüllü

Değerleme: 157

Dön Bilimsel araştırmalar, kişisel çalışmalar

Kimler çevrimiçi

Bu bölümü gezen üyeler: Hiç bir üye yok ve 3 konuk

Reputation System ©'