Yazışmalık

Başka sese beñzemez ananıñ sesi, Her sözcüñ arasañ vardır Türkçesi

penis

Onumsal (tıbbî) kavramları özleştirme çalışmalarını içerir.

penis

İletigönderen Gökbey » 30 May 2009, 22:01

Özünde bu sözcük için dilimizde birkaç sözcük var.
Penis sözcüğü Lâtince kuyruk demek. Genelde bilimsel alanda kullanılmakta. Açıkçası kullanılmasını doğal karşılıyorum. Çünkü, hocanın öğrencilerine anglatırken sokak ağzındaki kullanımı seçmesi, gözden düşmesine neden olabilir. Azı (ya da) bayan bir bilimciyle konuşurken düştüğünüz durumu düşünebiliyor musunuz? Erkek erkeğe iken sorun çıkmaz da, bayanlarında olduğu bir ortamda bilindik sözcüklerimizi (söverken kullanılanlar) kullanmak epey kaba olur. Eng azından ben böyle düşünüyorum; o sözcükleri bilimsel bir yayında yazamam, her hangi bir ortamda da dile getiremem.

Bu yüzden karşılığı olmasına karşın yengi bir sözcüğün kullanıma sokulmasını istiyorum. Bu ilk olmayacak. Öyle ki "yarak" sözcüğü "silah" demek iken yengi bir anglam yüklenmiş, şuan düşündüğünüz anglama gelmiştir.

Yengi sözcük olarak, "uçkur" u kullanalım derim. Başka önerisi olan varsa, üleşsin (paylaşsın).

Hatta;
gözden gözlük, koldan kolluk, bilekten bileklik, kulaktan kulaklık... gibi düşünürsek, uçkurdan uçkurluk olur ki bu da prezervatif'in karşılığı olur.
  • 0

Görsel
Göktürkçe Araştırmaları http://kokturukce.blogspot.com
Göktürkçe Günlüğüm http://gokbeyuluc.wordpress.com
Azəricə Dil Araşdırmaları http://dilcilik.blogspot.com
Üyelik görseli
Gökbey
Yönetici
Yönetici

Değerleme: 415

Ynt: penis

İletigönderen Toygun » 24 Ağu 2010, 18:43

çavan    

Hayvanların erkeklik organı.
Türkiye Türkçesi Ağızları Sözlüğü

çavan    

1.bk. çav (I). 2. İnek, manda vb. hayvanların dişilik organı.

çavgın    

çavgın (II)    

İnsan ve at, eşek gibi hayvanların erkeklik âleti
Tarama Sözlüğü 1965

çavın    

çavın    

Baston.

çavkın    

Erkeklerin cinsiyet organı.

çavun   

En uygunu çavın sözcüğü gibi...
  • 0

En soñ Toygun tarafından 24 Ağu 2010, 19:03 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kéz düzenlendi.
Üyelik görseli
Toygun
Genel Sorumlu
Genel Sorumlu

Değerleme: 1311

İletigönderen bensay » 26 Ağu 2010, 16:15

ercik, -ği   
a. bit. b. Çiçek tozu üreten ve on tanesi çeşitli biçimde birleşerek erkek organı meydana getiren çiçek kısmı.

Güncel Türkçe Sözlük
--------------------------------------------------------------------------------

Bence bu "ercik" sözcüğü bir örtmece söz (=edeb-i kelam) olarak bilimsel adlamalarda penis yerine kullanılmalıdır.
  • 0

http://www.gelgelturkce.blogcu.com
https://www.facebook.com/OzlestirmeKilavuzu
Evrensel olan kavramlardır, sözcükler ulusal olabilir, dahası olmalıdır.
Üyelik görseli
bensay
Yazışmacı
Yazışmacı

Değerleme: 1457

İletigönderen Gökbey » 13 Ağu 2011, 13:25

Kocakarı emleriyle uğraşırken bir ninemizden gamış sözcüğünü işittim. İstanbuldayken de bir otacının muayene sırasında kamış sözcüğünü kullandığına denk geldim.

Ağızlar sözlüğünde yer verilmemesine karşın BTS'de şunlar yazılmış:

kamış    
a. 1. bit. b. Buğdaygillerden, sulak, nemli yerlerde yetişen, boğumlu, sert gövdesi olan bitkiler (Phragmites australis): “Bugünlerin birinde kamışların birbirine sürtünmesinden hasıl olan bir yangın gördü.” -H. E. Adıvar. 2. sf. Bu bitkiden yapılmış: Kamış sepet. Kamış dam. 3. Sıvı içecekleri bardak veya şişeden kolayca içmek için kullanılan ince, plastik boru, pipet. 4. kaba Erkeklik organı.

Kaba olarak nitelendirilmesindense, yazı diline aktarılmasını isterdim.
  • 0

En soñ Gökbey tarafından 13 Ağu 2011, 13:28 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kéz düzenlendi.
Görsel
Göktürkçe Araştırmaları http://kokturukce.blogspot.com
Göktürkçe Günlüğüm http://gokbeyuluc.wordpress.com
Azəricə Dil Araşdırmaları http://dilcilik.blogspot.com
Üyelik görseli
Gökbey
Yönetici
Yönetici

Değerleme: 415

İletigönderen Bengitaşlarındili » 13 Ağu 2011, 16:20

Ben dilde kimi sözcüklerin, inanç veya başka olgular nedeniyle tabulaştırılmasının ve o tabulaşan sözcük yerine başka bir sözcüğün kullanıma sokulmasının dilde yozlaşma olduğunu düşünüyorum. Çünkü bir zaman sonra ikame edilen sözcük de anlam dolayısıyla tabulaşacaktır.
açıkça yazmak gerekirse, Sik sözü siymek (işemek) fiili ile bağlantılıdır. Si- ( dışarıya sıvı bırakmak) kökünden kaynaklanır. Sik ve siymek sözünü tabulaştırınca bir başka Türkçe sözcük olan yarak ( silah, araç gereç) sözü devreye sokulmuştur. Bu arda Türkçede silah anlamında kullanılabilecek bir sözcük kalmadığı için bu da Arapça Silah sözünün dile yerleşmesine katkıda bulunmuştur. Şimdi Yarak sözü de tabulaştırılmış ve ayıp sayılıyor. Bir başka Türkçe sözü "kamış" diyelim kamış sözünü onun yerine koyacaksak, saz manasındaki kamş sözünün yerine ne koyacağız. Bu tür yerine koymalar anlam kaymalarını hızlandırarak yabancı sözcüklerin dile girmesini kolaylaştırır niteliktedir. Tabulaştırmak yerine, ayup olduğunu düşünerek kendi sözlerimizle oynamak yerine, zihinlerimizle oynayarak sözcükleri olduğu gibi saklamaktan yanayım. Siymek ( işemek) sik ( işemeye yarayan organ) ve hatta sikmek gibi fiillerin ayıp veya tabu olmaktan çıkması gerekiyor. Bunlar doğal yaşamın parçası ve dilimizin bize armağanı. Tabulaştırmak yerine onu tabulaştıran beyinlerimizi ve toplumsal yapımöızı yönlendirmeye çalışmak dilimiz açısından gereklidir. Biz bunları şimdi ayıp sayıyoruz, bunlara bu adları veen atalarımız çok mu terbiyesizdi de bu adları onlara verdiler. Penisin Türkçe karşılığı her ne olursa olsun, ister bayanla konuşun ister öğrencilerinizle, Penisin karşılığı siktir. Yani Horoz resmi yapıp altına tilki yazılmaz. 
  • 0

Anlayın Artık! Uydurukçuluk devri bitti! Bitti! Koskoca Türk dünyası dururken uydurduklarınızı yutturamazsınız. Biri önerdiğiniz sözü ilk anda kabullenebilir ama sonra diğer Türk dillerindeki karşılıklarını öğrenince, önermiş olduğunuz uyduruk söz için size kin ve nefret besler. Benim şu anda tüm uydurukçulardan duyduğum nefreti duyar size, ama bunu şahıs olarak kimseye yöneltemediği, maddileştiremediği için Türkçeciliğe yansıtır. Türkçeciliğe nefret duymaya başlar.İşte siz UYDURUKÇULAR farkında olmadan TÜRKÇEYİ BALTALAYANLAR DURUMUNDASINIZ. Yeter artık UYDURMAYIN!
Üyelik görseli
Bengitaşlarındili
Yazışmacı
Yazışmacı

Değerleme: 0

İletigönderen Oktay D. » 31 Ağu 2011, 12:10

Bengilitaşlarındili'ne katılıyorum. Bilimsel bir dille konuşurken terimsel anlamda "sik" veya "yarak" sözcüklerini kullandığınızda kimse üstüne alınmaz. Ancak güldüklerini görürsünüz. Bu durum Kaşgarlı'da da geçer. "kılmak" sözcüğünün Oğuzlarda "cinsel ilişkiye girmek" anlamına geldiğini söyledikten sonra bunu bir Oğuza söylersiniz güler demektedir. Hatta Kur'an okurken geçen bazı Arapça sözcüklerin okunuşları da bazı sözcüklere benzediği için (ne olduklarını anımsamıyorum) Türklerin bu durumda güldüklerini kaydetmiş.
  • 0

Üyelik görseli
Oktay D.
Yönetici
Yönetici

Değerleme: 5516

İletigönderen Tumay » 14 Eyl 2011, 22:34

PİPİ hani öbürleri şuanda yeğin kullanılması açısından yalnız (PENİS=PİPİ) e karşı en yeğ sözcük çocuk dili diye de düşünmüyorum bence oldukça esemeli,ne dersiniz ?
  • 0

Tumay
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

Değerleme: 1

İletigönderen Tansık » 14 Eyl 2011, 22:55

Tumay yazdı:PİPİ hani öbürleri şuanda yeğin kullanılması açısından yalnız (PENİS=PİPİ) e karşı en yeğ sözcük çocuk dili diye de düşünmüyorum bence oldukça esemeli,ne dersiniz ?

Nişanyan'ın belirttiğince Fransızcada da mevcutmuş. Bu, sözcüğün çocuk dili kapsamında bulunduğunu göstermeye yeter.
Karşılık bulmaya gelince, yukarıdaki söylenenlere katılıyorum. Esas sözcüğü kullanmak, edebe karşı bir uyartı olmaktan çıkarılmalı. Aksi takdirde, örtmeceye başvurdukça ''alet, mal, hazine...'' gibi daha birçok sözcük mimlenmeye devam edecek.
  • 0

Tansık
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

Değerleme: 15

İletigönderen Tumay » 14 Eyl 2011, 23:00

Bencede yarak yada sik demenin bir sakıncası yok yalnız pipi sözcüğünün uslamı uyu kullanım alanı daraltılmamlı ayrıca Nişanyan'ın görüşlerine göre bence devinmeyin en azından özünü  düzeltinceye dek :-D
  • 0

Tumay
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

Değerleme: 1

İletigönderen Tözkoparan » 22 Haz 2012, 22:02

Bence tıpta am göt yarrak olmasın da, ne güzel "çav-" kökünden bir sürü türetilmiş halk arasında, birini seçip alalım. Tabii, "çavkın, çavgın, çavın, çavan" sözcüklerinin hepsi bu anlamı taşısa da, başka bir sürü anlamları da var. Hepsini düzenleyiverelim. Ayrıca "çavmak" fiiline de dikkat edelim.
  • 0

Tözkoparan
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

Değerleme: 49

İletigönderen ingichka » 22 Haz 2012, 22:06

Kamış sözünü bazı doktorlar falan da kullanıyor.
  • 0

Üyelik görseli
ingichka
Yazışmacı
Yazışmacı

Değerleme: 19

İletigönderen Türkeröz » 26 Ağu 2012, 13:07

Bilimde ayıp ve tabu olmaz. Bir erkek doktor nasıl bir bayana doğum yaptırabiliyorsa, bir bayan da erkeğin organıyla ilgili sorunu çözebilir utanmadan. Şunu iyice dikkat etmeniz gerek; bilimde, sağlıkta, tıpta ayıp ve tabu olmaz. Ayrıca zaten var olan bir sözcüğümüz halk arasında bile ayıp ve tabu değil. Ben sırf kızları aşağılamış olmayım diye hiçbir zaman küfür etmezken, şimdiki kızlar erkeklerin ettiği bütün küfürleri hiç utanmadan çok rahatça edebiliyorlar. Kızlar bile küfür ettiğini öğrendiğimden, gördüğümden, duyduğumdan beri asıl ben kendimden utandım, ben etmezken onlar ediyorlar diye..
Bu yüzden dolaylı bir karşılık aramayı bırakalım ve var olan sözcüğümüzü kullanalım.
  • 0

Üyelik görseli
Türkeröz
Yazışmacı
Yazışmacı

Değerleme: 560

İletigönderen Oktay D. » 19 Oca 2013, 04:31

Bu arada görüşümü geliştirmiş olarak yazmak isterim. Bence bilimsel dilde sik "penis" sözcüğü kullanılabilirken, yarak "mec. erkek cinsel organı" sözcüğü kullanılmamalıdır. Çünkü bu sözcük, birincil olan "silah, kılıç" añlamından bugünkü añlamına "kaba argolu" yollarla gelmiştir, kökeni olan yar- eyleminden dolayı kaba bir çağrışımı vardır. Oysa sik organıñ gerçek adıdır (kökeni si-d- "siymek, işemek").
  • 0

En soñ Oktay D. tarafından 19 Oca 2013, 04:33 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kéz düzenlendi.
Üyelik görseli
Oktay D.
Oktay DOĞANGÜN
Yönetici
Yönetici

Değerleme: 5516

İletigönderen Kuşhan » 19 Oca 2013, 15:05

Pek iyi, sikmek de yanlış anlamda kullanılıyor öyleyse. Ayrıca sik sözcüğünü eylem olarak kullanmak doğru mu? Yoksa eylem ile ad olan sik ayrı iki sözcük müdür?
  • 0

Üyelik görseli
Kuşhan
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

Değerleme: 19

İletigönderen Türkeröz » 19 Oca 2013, 16:01

Şu "siymek" olayına çok takıldınız. Ama "siymek" sözü bence bugünkü sı- eylemle aynıdır. "sı-" eylemini "siymek" diye söylüyorsunuz sizler bence. Yani anlayacağınız "siymek: işemek" değildir. Ayrıca bizim buralarda "işemek" demezler, "çöğdürmek" derler.
  • 0

Üyelik görseli
Türkeröz
Yazışmacı
Yazışmacı

Değerleme: 560

Soñraki

Dön Sağlık ile Onum (Tıp)

Kimler çevrimiçi

Bu bölümü gezen üyeler: Hiç bir üye yok ve 2 konuk

Reputation System ©'