Yazışmalık

Başka sese beñzemez ananıñ sesi, Her sözcüñ arasañ vardır Türkçesi

MUAYENE

Onumsal (tıbbî) kavramları özleştirme çalışmalarını içerir.

MUAYENE

İletigönderen bensay » 22 Tem 2010, 23:30

Özellikle onumsal anlamda muayene, artısı muayenehane için öbür Türk ülkelerinde kullanılan özdilden karşılıklar var mı?
  • 0

http://www.gelgelturkce.blogcu.com
https://www.facebook.com/OzlestirmeKilavuzu
Evrensel olan kavramlardır, sözcükler ulusal olabilir, dahası olmalıdır.
Üyelik görseli
bensay
Yazışmacı
Yazışmacı

Değerleme: 1092

Ynt: MUAYENE

İletigönderen Toygun » 12 Oca 2012, 02:24

OTKK'de bakı denilmiş.
  • 0

Üyelik görseli
Toygun
Genel Sorumlu
Genel Sorumlu

Değerleme: 1244

İletigönderen Bengitaşlarındili » 12 Oca 2012, 11:39

bensay yazdı:Özellikle onumsal anlamda muayene, artısı muayenehane için öbür Türk ülkelerinde kullanılan özdilden karşılıklar var mı?

Karav, Tekşiriş, Varlama sözleri Türk dillerinde muayene için kullanılan sözlerdir.
  • 0

Anlayın Artık! Uydurukçuluk devri bitti! Bitti! Koskoca Türk dünyası dururken uydurduklarınızı yutturamazsınız. Biri önerdiğiniz sözü ilk anda kabullenebilir ama sonra diğer Türk dillerindeki karşılıklarını öğrenince, önermiş olduğunuz uyduruk söz için size kin ve nefret besler. Benim şu anda tüm uydurukçulardan duyduğum nefreti duyar size, ama bunu şahıs olarak kimseye yöneltemediği, maddileştiremediği için Türkçeciliğe yansıtır. Türkçeciliğe nefret duymaya başlar.İşte siz UYDURUKÇULAR farkında olmadan TÜRKÇEYİ BALTALAYANLAR DURUMUNDASINIZ. Yeter artık UYDURMAYIN!
Üyelik görseli
Bengitaşlarındili
Yazışmacı
Yazışmacı

Değerleme: 0

İletigönderen Toygun » 12 Oca 2012, 11:40

Bengitaşlarındili yazdı:
bensay yazdı:Özellikle onumsal anlamda muayene, artısı muayenehane için öbür Türk ülkelerinde kullanılan özdilden karşılıklar var mı?

Karav, Tekşiriş, Varlama sözleri Türk dillerinde muayene için kullanılan sözlerdir.

Karav gör- den mi geliyor acaba? Tekşiriş nasıl uyarlanır? Varlama sözcüğünün mantığını anlayamadım.
  • 0

Üyelik görseli
Toygun
Genel Sorumlu
Genel Sorumlu

Değerleme: 1244

İletigönderen Bengitaşlarındili » 12 Oca 2012, 11:46

Karav Karamak ( Bakmak, Aramak, Kontrol etmek) sözünden geliyor
Tekşiriş olduğu gibi alınabilir.
Yoklama nedir? Yok olup olmadığına bakma, Varlama ne olabilir, var olup olmadığına bakma
  • 0

Anlayın Artık! Uydurukçuluk devri bitti! Bitti! Koskoca Türk dünyası dururken uydurduklarınızı yutturamazsınız. Biri önerdiğiniz sözü ilk anda kabullenebilir ama sonra diğer Türk dillerindeki karşılıklarını öğrenince, önermiş olduğunuz uyduruk söz için size kin ve nefret besler. Benim şu anda tüm uydurukçulardan duyduğum nefreti duyar size, ama bunu şahıs olarak kimseye yöneltemediği, maddileştiremediği için Türkçeciliğe yansıtır. Türkçeciliğe nefret duymaya başlar.İşte siz UYDURUKÇULAR farkında olmadan TÜRKÇEYİ BALTALAYANLAR DURUMUNDASINIZ. Yeter artık UYDURMAYIN!
Üyelik görseli
Bengitaşlarındili
Yazışmacı
Yazışmacı

İletigönderen kayabey » 16 Oca 2012, 22:07

Başka bir söz aramaya veya türetmeye gerek yok. Güncel kullandığımız bakım uygundur.

muayene : bakım
araç muayene : araç bakım
muayenehane : bakımodası - bakımdamı

esenlikler
  • 0

Üyelik görseli
kayabey
Türkçeséver
Türkçeséver

İletigönderen Bengitaşlarındili » 16 Oca 2012, 22:37

kayabey yazdı:Başka bir söz aramaya veya türetmeye gerek yok. Güncel kullandığımız bakım uygundur.

muayene : bakım
araç muayene : araç bakım
muayenehane : bakımodası - bakımdamı

esenlikler

Bakım sözü bana hiç de muayene anlamı vermiyor, araç bakım, araç eskimesin diye araca bakmak, onu gözetmek, kollamak, iyi kullanmak, temizliğini boyasını falan yapmak kavramlarını canlandırıyor zihnimde.

Bakım odası bana sahne sanatçılarının makyaj odası gibi geliyor, ya da hasta birilerinin sürekli gözetim altında tutulduğu yoğn bakım odalarından biri gibi..

Bence başka söz aramaya gerek yok derken büyük yanılgı içindesiniz.
  • 0

Üyelik görseli
Bengitaşlarındili
Yazışmacı
Yazışmacı

İletigönderen kayabey » 22 Oca 2012, 22:31

Arkadaş sen her şeye karşı-duruş olmak zorunda mısın? tuhaf tuhaf kelimeler uydurma. Türkeli' nde bakım kullanılıyor. Bakım uygundur. Daha iyi düşüncen varsa söyle. Yoksa her şeye karışma!
  • 0

Üyelik görseli
kayabey
Türkçeséver
Türkçeséver

İletigönderen TürkçeSözlük78 » 07 Kas 2018, 21:04

"Ağrıyan kolumu doktora baktırmaya gittim."

Baktırı
Muâyene

Baktırıevi, baktırılık
Muâyenehâne
  • 0

Türk demek Türkçe demektir!
Üyelik görseli
TürkçeSözlük78
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

Değerleme: 422

İletigönderen kuluduk » 07 Kas 2018, 21:06

Tekşirme, yoklama.
  • 0

kuluduk
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

Değerleme: 185

İletigönderen TürkçeSözlük78 » 07 Kas 2018, 21:07

Yoklama sözcüğünü muâyeneden çok "test" için uygun görüyorum. Tekşirme sözcüğünün kökenlemesini de yaparsanız sevinirim. :)
  • 4

Türk demek Türkçe demektir!
Üyelik görseli
TürkçeSözlük78
Oğuzhan T.
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

Değerleme: 422

İletigönderen datadeveb » 07 Kas 2018, 21:47

duyra etmek
muayene etmek

Anlam önerisi
Duyra: anlayabilme, algılayabilme, ayırt edebilme alanı
duyra etmek: duyularımızla olduğumuz yerden algılaşılmayan olguları anlamak amacıyla duyra ortamına eriştirip anlamak.
  • 0

Deveb Önyüz Çatısı
data-deveb.github.io
Üyelik görseli
datadeveb
Deveb Önyüz Çatısı
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

Değerleme: 307

İletigönderen kuluduk » 07 Kas 2018, 21:58

TürkçeSözlük78 yazdı:Yoklama sözcüğünü muâyeneden çok "test" için uygun görüyorum. Tekşirme sözcüğünün kökenlemesini de yaparsanız sevinirim.
Yoklama "kontrol" manasındadır. Tekşirmenin kökeni forumda teşkermek başlığında tartışılmış.
  • 0

kuluduk
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

Değerleme: 185

Dön Sağlık ile Onum (Tıp)

Kimler çevrimiçi

Bu bölümü gezen üyeler: Hiç bir üye yok ve 3 konuk

Reputation System ©'