Yazışmalık

Başka sese beñzemez ananıñ sesi, Her sözcüñ arasañ vardır Türkçesi

koma

Onumsal (tıbbî) kavramları özleştirme çalışmalarını içerir.

koma

İletigönderen Toygun » 26 Eyl 2010, 18:56

ÜTTS'de uğun karşılığı geçiyor. Kökenini bilemedim.
  • 0

Üyelik görseli
Toygun
Genel Sorumlu
Genel Sorumlu

Değerleme: 1262

Ynt: koma

İletigönderen bensay » 26 Eyl 2010, 19:22

Bir dönemler "bitkisel yaşama girmek" diye bir söz kullanılırdı, komaya girmek anlamında mıydı, değilmişse de olabilir gibi?
  • 0

http://www.gelgelturkce.blogcu.com
https://www.facebook.com/OzlestirmeKilavuzu
Evrensel olan kavramlardır, sözcükler ulusal olabilir, dahası olmalıdır.
Üyelik görseli
bensay
Yazışmacı
Yazışmacı

Değerleme: 1170

İletigönderen Toygun » 27 Eyl 2010, 12:18

Bitkisel yaşam nedir?

Uğun sözcüğünün kökenini Süreyya Ülker'e sordum. Sağolsun hiç geciktirmeden yanıt verdi.

"Koma anlamında uğun Sözü Dilemre'nin önerisidir. Türkçe sözlükte geçen uğunmak eyleminin türevidir."

uğunmak   

(nsz) hlk. 1. Büyük bir üzüntü veya acıdan kıvranmak. 2. Ağlaya ağlaya bayılmak. 3. Soluğu tıkanmak. 4. İsteksiz davranmak, savsaklamak: �Gönülsüz yazıyorum. İstemediğim için, çevresinde dolanıp uğunuyorum.� -N. Meriç.
Güncel Türkçe Sözlük

uğunmak   

Ağlaya ağlaya bayılmak, kendini yitirmek.
Türkiye Türkçesi Ağızları Sözlüğü

uğunmak   

Hızla dönmek, süzülmek (topaç, kirmen vb. için).

uğunmak   

Ağrıdan, acıdan kıvranmak.

uğunmak   

1. Kederlenmek. 2. Olağanüstü üzülmek. 3. Olağanüstü acı duyarak, sessiz, yakınmasız ağlamak.

uğunmak   

Yorgun düşmek, durgunlaşmak.

uğunmak   

Keyiflenmek, haz duymak.

uğunmak   

Nefesi daralmak, nefes alamamak

uğunmak   

Bayılmak; nefesi daralmak; nefes alamamak

uğunmak   

Uyuşmak, bayılmak, ağlarken sesi çıkmamak

uğunmak, (uvunmak)   

Bayılacak hale gelmek, bayılmak, aklı başından gitmek.
Tarama Sözlüğü 1972
  • 0

Üyelik görseli
Toygun
Genel Sorumlu
Genel Sorumlu

İletigönderen Toygun » 03 Ara 2011, 13:44

Görsel

Tutup Uygurcadaki ölüm üstü sözünü alsak kimi hasta yakınlar için çok can sıkıcı olabilir. Kazakça essiz küy ne demek sözcük sözcük?
  • 0

En soñ Oktay D. tarafından 04 Oca 2015, 22:24 tarihinde düzenlendi, toplamda 2 kéz düzenlendi.
Gérekçe: görsel düzenlendi
Üyelik görseli
Toygun
Genel Sorumlu
Genel Sorumlu

İletigönderen Tansık » 03 Ara 2011, 14:10

ölüm üstü iyidir bence. Koma sözü durumun vahametini gizleyen bir sözcük değil. Onun yerine hangi sözcüğü koyarsak koyalım hastalığın etkisi yeğnileşmeyecek. Hem bu gibi durumlar için ölümden beter dediğimiz oluyor. Zihniyetimize de uygun bir bakıma.
  • 0

Tansık
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

Değerleme: 15

İletigönderen Tumay » 03 Ara 2011, 14:30

Küy:Yır,Şarkı demektir ikinci anlamı ise şiirdir.
  • 0

Tumay
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

Değerleme: 1

İletigönderen Toygun » 03 Ara 2011, 14:57

Resmi koymayı unutmuşum. Kazakça essiz küy koma anlamına geliyormuş da nasıl kazanmış bu anlamı diye sordum.
  • 0

Üyelik görseli
Toygun
Genel Sorumlu
Genel Sorumlu

İletigönderen bensay » 04 Oca 2015, 22:20

M.calli'nin komaya ilişkin uzmanlık bilgisi var olsa gerektir, üleşirse daha doğru değerlendirmeler yapabiliriz.
  • 0

Üyelik görseli
bensay
Yazışmacı
Yazışmacı

İletigönderen M.calli » 05 Oca 2015, 00:06

öncelikle sağolasın bensay daha pek uzmanı sayılmam daha uzun yıllar var uzmanım diyebilmek için

komaya gelecek olursak doğrudan yunancadaki anlamını düşünecek olursak derin uykudur dünya genelinde glasgow ölçütü (skalası) dedikleri 15 değerlikli bir incelemeyle seviyesi belirlenir burada sözel yanıta, gözlerin oynaklığına, devinim yetisine bakılır.

emin sami sarısoy düzenlediği kılavuzda
koma: bilinçyitimi olarak karşılamış

ancak bana kalırsa bilinç yitiminin üstünde bir durumdur çünkü burada bilincin dışında yanıtlar(refleksler) de yok oluyor bu bağlamda bakınca anlaşılırlık bakımından derin uyku bana iyi geliyor ancak başka bir sözcük üzerinde duracaksak bence çökme öncelikli olmak üzere kapanma gibi anlamlar içeren sözcükler üzerinden gidilebilir.

verilen önerilerdeki uğun sözcüğüyle pek bir bağlantı kuramadım ben belki bayılma anlamından dolayı olabilir ölümüstü ise güzel bir karşılık bence bir sıralamaya göre ölümle yaşam arası yanlış anımsamıyorsam 50 basamak olarak söyleniyordu buradan yola çıkarak türetilmiş olabilir (burada ölümden beterden çok ölümden bir basamak önce anlamı var bana kalırsa) bu açıdan bakarsak ölümüstü yada ölümaltı olabilir(katları nasıl dizdiğinize göre değişir) ancak yakınları korkutacağı için bu karşılıkları kimsenin kullanacağını sanmıyorum ölüm sözcüğü yerine bir güzel adlandırma yapılırsa işler değişir doğal olarak.
  • 8

M.calli
Yazışmacı
Yazışmacı

Değerleme: 530

İletigönderen bensay » 05 Oca 2015, 00:43

Öncelikle açıklamaların için sağ olasın. Peki "beyin ölümü, bitkisel yaşam" gibi durumlar koma'nın neresindedir?
  • 0

Üyelik görseli
bensay
Yazışmacı
Yazışmacı

İletigönderen M.calli » 05 Oca 2015, 00:58

beyinde yüreğimiz gibi belirli salınımlı akımlar aramızda epilepsisi olan varsa bilir EEG dedikleri beyin elektriksel etkinliğini ölçme işlemi var beyin ölümü dediğimizde bu işlem sırasında karşımıza düz bir çizgi çıkıyor buna bağlı olarak beyin sapıyla onun altında bulana yapılarda işlevlerini yitiriyor geri dönüşüm yok beyin ölümü tanısının tek önemi organ bağışında zorunlu olması

bitkisel yaşamda ise yarı özerk olan akciğerle yürek işlevini yerine getirebilir yeterli bakım yapılırsa yıllarca yaşayabilirler geri dönüşümlü olabilir sanırım yasal olarak bu kişilerden organ alamıyoruz ayrıca EEGde çeşitli salınımlarda dalgalarlada karşılaşabiliyoruz beyin çalışmasını sürdürüyor kısaca

koma bir durum öksürük gibi buna yol açan batarda(pnömoni) olabilir ince sayrılıkde(verem) olabilir urda(tümör) olabilir
  • 0

M.calli
Yazışmacı
Yazışmacı

İletigönderen Sungur Efe » 05 Oca 2015, 00:58

Kazakçadaki "essiz küy" es ve küy olmak üzere iki sözden oluşuyor. Es demek akıl, zihin, hatıra demek. Essiz derken beyin ölümünün gerçekleştiğini söylüyor. Küy sözünün bizdeki hali ise köktür. Yani mod, hal demektir. Kurmak anlamındaki köklemek sözü de bundan gelmektedir. Yani Kazakçadaki essiz küy sözü bizde "essiz kök" olur.

Görsel
hızlı resim yükle
  • 0

Sungur Efe
Göñüllü
Göñüllü

Değerleme: 49

İletigönderen M.calli » 05 Oca 2015, 01:22

bu arada bedenin kendini toparlaması için iyileştirme amacıyla komaya sokulabiliyor bireyler ki buna da benim gördüğüm kadarıyla uyuttuk deniyor iyileştirme amaçlı olana uyku diyebiliyorsa kendiliğinden gelişen durum içinde uyku denebilir hem çevre açısından daha az çarpıcı olur
  • 5

M.calli
Yazışmacı
Yazışmacı

İletigönderen bensay » 05 Oca 2015, 11:55

Anladığımca beyin ölümü en ileri aşama ve iyileşimsiz, ancak bitkisel yaşam ile koma iyileşebilir nitelikte. Ancak ben yine de bir dizilime sokamadım bunları. Dizilim ölüme yakınlık olarak "koma > bitkisel yaşam > beyin ölümü" mü? Yoksa böyle bir dizilim yapmaya çalışmak anlamsız mı?

"Derin uyku, uyku" az çok uygulamanın içinden süzülüp gelen adlandırmalar desek yeridir.
  • 0

Üyelik görseli
bensay
Yazışmacı
Yazışmacı

İletigönderen M.calli » 05 Oca 2015, 17:06

koma bir görünüm ya da belirti bir tanı değil komaya pek çok durum yol açabilir düşük kan şekerinden, beden sıcaklığının aşırı düşmesine, kan dolaşımı sorunlarından, araç içi yaralanmalara kadar. demek istediğim koma bir geneldir beyin ölümünü de bitkisel yaşamı da içe kitlenmeyi de kapsar bunları büyükten küçüğe dizmenin de olasılı olduğunu sanmıyorum burada söylenebilecek tek söz vardır beyin ölümü geri dönüşsüzdür diğerlerinin altında yatan neden bulunabilirse sağaltımla uyku durumu(koma) ortadan kalkabilir
  • 0

M.calli
Yazışmacı
Yazışmacı

Soñraki

Dön Sağlık ile Onum (Tıp)

Kimler çevrimiçi

Bu bölümü gezen üyeler: Hiç bir üye yok ve 1 konuk

Reputation System ©'