Yazışmalık

Başka sese beñzemez ananıñ sesi, Her sözcüñ arasañ vardır Türkçesi

Ad Koyacaklara Okutula!

Yöresel sözcükleri derleme, tarama çalışmalarını içerir.

Ad Koyacaklara Okutula!

İletigönderen YİĞİT TULGA » 04 Eki 2007, 13:48

Türk çocuklarına yaşamları boyunca taşıyacakları adları koyarken Arapmış gibi, Farsmış gibi Fıransızmış (volkan) gibi adlar koymakla atalarımızın Tulgalarımızın :
-Ölürüz de dilimizi, töremizi, giyinişimizi boymayız: "Bunlar TÜRK yapanlardır"..diyenlerimizin kemiklerini sızlatırız.
Çocuklarınıza Türkçe adlar koyunuz. Koyanlara da Türk töresini, soyunu öğretmelerini öğütleyiniz.
Türk adı taşıyan sapkınlar, suçlular soyumuza yakışmaz.
Bilgelerimizden okuyunuz, öğütleyiniz. Türk'e bilgelik yaraşır, Türkçe'ye ozanlık yakışır.

http://rapidshare.com/files/54567031/Turkce_Adlar.rar
  • 0

En soñ YİĞİT TULGA tarafından 09 Haz 2008, 16:44 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kéz düzenlendi.
Sözlük indir.
http://tufar.com/SanalBaba/
Taranmasına "kıyacağınız" sözlük varsa benimle iletişim kurunuz.

"Türk Dil Kurumu" ile "Türk Günay Kurumu" özerk, tüzel kişiliğine dönmelidir. Atatürk kalıtını çiğneyenler yargılanmalıdır...
YİĞİT TULGA
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

Değerleme: 23

Ynt: Ad Koyacaklara Okutula!

İletigönderen YİĞİT TULGA » 09 Haz 2008, 16:50

Araplaştırma girişimlerine yanıt olabilecek kısa alıntılar:
http://egemen033.spaces.live.com/blog/cns!37DD74FA544E2807!2945.entry

.........
Arapların devlet kurmaktaki yeteneksizliğinin (kabiliyetsizliğinin) ve siyasi ahlâksızlığının en kesin tanığı, peygamberden sonra Arap devletinin başına geçip “Hulefâ-i Raşidin” (Ergin ve üstün halifeler) adını alan (yıl: 632-661) ve hepsi de, daha hayatlarında Peygamber tarafından Cennetle müjdelenen dört kişiden üçünün (Ömer, Osman, Ali) suikastlerle öldürülmesidir ki böyle bir rezalet, Bizans’tan başka hiçbir devletin tarihinde gösterilemez.
....
İslam birliği taraftarlarına göre Türkler, Müslüman bir millet oldukları için müslümanca adlar almalıdır. Türklerin İslam olmazdan önce kullandıkları adları almak yanlıştır, Müslümanlığa aykırıdır. Dünyada bundan daha yanlış ve ilkel düşünce olamaz. İslam adları denen adlar Arap adlarıdır. Bunların hemen hepsi de İslamlıktan önceki zamandan beri Araplar arasında kullanılmaktadır. Yani küfür ve cahiliyet zamanından kalmadır. Anlamı bilinmeyen kelimeleri çocuklarımıza takmakta maddi veya manevi hiçbir kazancımız yoktur. Aksine, milli ruh bakımından kaybımız vardır. Hele Müslüman adları arasında Yahudilerden Araplara geçen Musa, İsa, Süleyman, İbrahim, İsmail, İshak, Yakup, Yusuf, Harun, Davud gibi adlar bizim Türkçe adlarımızla ölçüştürülebilir mi?

Hayvan adıdır diye Bozkurt’a, Alparslana’a, Ertuğrul’a itiraz edenler Muaviye’nin “Uluyan Dişi Köpek” ve Osman’ın “Yılan Yavrusu” demek olmasına ne buyururlar?

Araplarda yalnız şahısların değil, boyların da hayvan adı aldığı vardır. Mesela bir kabilenin adı “Beni Kelb” yani “İtoğullarıdır”

Kadın adları da öyledir: Ayşe “Yaşar”, Fatma “sütten kesilmiş”, Hatice “Vaktinden önce doğmuş”, Zeynep “tombul” demektir.
.............
Tarihi gerçek şudur ki: Türkler Müslümanlık sayesinde değil, Müslümanlık Türkler sayesinde yükselmiş ve yaşamıştır.
.............

Balkan Savaşında tümbirden (topyekün) ihanet eden Arnavutlar, Birinci Cihan Savaşında tümbirden (topyekün) ihanet eden Araplar Müslüman değil miydiler?

İngiliz casusu Lavrens’in altınlarını alınca, Medine’yi savunan Türk askerlerine karşı İngilizlerle birlikte saldıranlar Müslüman Araplar değil miydi? Bu Arapların başında Peygamber soyundan gelen Şerif ailesi, yani sonradan Irak ve Ürdün tahtlarına geçen adamlar bulunmuyor muydu?
...............

İslam halifesi olan Türk padişahına ihanet eden Şerif ailesinin fertleri Şam’a girerken, bu Araplar, Türk tutsaklarını, Anadolu evlatlarını, koyun keser gibi boğazlıyarak Peygamber soyundan gelen şeflerine kurban etmişlerdi.
................

Beş altı arap devleti birden bir avuç Yahudiye yenildiklerini unutarak bizden Hatay’ı almak hülyası peşindedirler. Nasıl kuzeyden iktisadi yönlü Moskof emperyalizmi olan komünizm geliyorsa, güneyden Mısırdan da dini yönlü Arap emperyalizmi olan Nurculuk gelmektedir.
..............

İslam birliği ve kardeşliği kuruntudur. Dinin baş unsur olduğu çağlarda bile gerçekleşmemiştir. Bundan sonra, araya bu kadar ihanet ve düşmanlık girdikten sonra asla gerçekleşmeyecektir. Gerçekleşecek olan birlik İslam Birliği değil, Adalar Denizinden Altayların ötesine kadar Türk Birliği olacaktır.

................

VE "BAŞBUĞ" ATATÜRK'TEN...

"...Kimi yerlede kadınlar görüyorum ki, başına bir bez, ya da bir peştemal ya da benzer bir şeyler atarak yüzünü, gözünü gizler ve yanından geçen erkeklere karşı ya arkasını çevirir, ya da yere oturarak yumulur. Bu durumun anlamı, gösterdiği nedir?
Efendiler uygar bir ulus anası, ulus kızı bu şaşırtıcı biçime, bu vahşi duruma girer mi? Bu durum ulusu çok gülünç gösteren bir görünüştür. Hemen düzeltilmesi gerekir." *

* Atatürk'ün Söylev ve Demeçleri,
Türk İnkılap Tarihi Enstitüsü Yay., C. II., s. 217.
  • 0

En soñ YİĞİT TULGA tarafından 09 Haz 2008, 16:52 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kéz düzenlendi.
Sözlük indir.
http://tufar.com/SanalBaba/
Taranmasına "kıyacağınız" sözlük varsa benimle iletişim kurunuz.

"Türk Dil Kurumu" ile "Türk Günay Kurumu" özerk, tüzel kişiliğine dönmelidir. Atatürk kalıtını çiğneyenler yargılanmalıdır...
YİĞİT TULGA
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

Değerleme: 23

İletigönderen katiller » 20 Kas 2008, 13:21

Tekrar söylüyorum biz Ayşe, Fatma gibi isimleri anlamlarından dolayı değil Peygamberimizin yakınlarını ismi olduğu için koyuyoruz. Ayrıca bu eskiye olan özenti niye? Türklerin İslam'a İslam'ın Türklere kazandırdığı çok şey vardır. Eğer geçmişe bu kadar özentiniz varsa yol belli Orta Asya bozkırları sizindir! Ama Türk'ü ve İslamiyet'i ayrı ayrı düşünmek yerine Türk-İslam demek doğru değil mi?
  • 0

Üyelik görseli
katiller
Türkçeséver
Türkçeséver

Değerleme: 0

İletigönderen Baturalptürk » 20 Kas 2008, 15:16

İnsanın kültürüne sahip çıkması ve onu araştırıp güzellikleri teşvik etmesi ne zamandır özenti oluyor. İslam ile de bir sorunumuz yok. Bunları nereden çıkarıyorsunuz. İşte İslam ve Türkiye böyle yozlaştırıldı.
Bir kişiye Arapça ad koyup koymamanın din ile ne gibi ilişkisi vardır sormak isterim. Böyle bir buyruk varsa öğrenmek isterim. O kadar çok gereksiz yabancı adlar var ki... Yozlaşma ve Araplaşma o dereceye geldi ki Muhammed, Huda adları bile insanlara konmaya başladı. Saçma sapan yabancı adlar sardı.
Peygamber efendimizin yakını diye ad koyuyorlar. Ben bunlara da karşıyım. Kutsal nitelendirdiğimiz değerler öyle ad diye konmaz. Peygamberimizin annesi, eşi, amcası bunlar önemli değerlerdir. O durumda Türkiye'de Müslüman olmayanlar da serbestçe "martin, cristin, mike" gibi adları sevdiğim insanlar diye koyabilir.

Kimileri gider "melisa" adına kızar ama "hurşit" adına ağzını açmaz(Arapça bile değil). Ben işte bu ikilemleri anlayamıyorum.

Bizim hiçbir yere gideceğimiz yoktur. Burası Türk topraklarıdır. Biz Türküz. Geçmişimize sahip çıkmak da özentilikle tanımlanamaz. Demek siz bu değerlerden yoksunsunuz ki bilmiyorsunuz. Saçma sapan lakırdılarla da kovmaya kalkışıyorsunuz. Biz olduğumuz yerde son derece mutluyuz.
  • 0

Üyelik görseli
Baturalptürk
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

Değerleme: 74

İletigönderen Yérbey » 20 Kas 2008, 15:23

katiller yazdı:Tekrar söylüyorum biz Ayşe, Fatma gibi isimleri anlamlarından dolayı değil Peygamberimizin yakınlarını ismi olduğu için koyuyoruz. Ayrıca bu eskiye olan özenti niye? Türklerin İslam'a İslam'ın Türklere kazandırdığı çok şey vardır. Eğer geçmişe bu kadar özentiniz varsa yol belli Orta Asya bozkırları sizindir! Ama Türk'ü ve İslamiyet'i ayrı ayrı düşünmek yerine Türk-İslam demek doğru değil mi?

Yazdıklarına ancak gülüyorum.  :D

Türk-İslam bireşimini de (sentezini de) yanlış anlıyor sizin gibi yobazlar. İslam'ı araplık sanıyorsunuz. Sizin yaptığınıza Türk-Arap denir...

Viyana'dan Çin Seddi'ne bizimdir, asıl sen buralarda dolanma, arap kardaşlarının yanına, çöle git.
  • 0

En soñ Yérbey tarafından 20 Kas 2008, 17:03 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kéz düzenlendi.
"Bin atlı akınlarda çocuklar gibi şendik."
Üyelik görseli
Yérbey
Dérnek Üyesi

Değerleme: 70

İletigönderen Ziyahan » 20 Kas 2008, 15:36

Yazılanları acı içinde okuyorum.
Bir kere arkadaşım, taktığın adı değiştir. Katiller ne demek? Burada sanırım birilerini, bir şeyleri katletmekle suçluyorsun!
Kimin kimin katlettiği açıktır!

Hücürat Suresi 13. Ayet ve Rum Suresi 24-25 'i okumanı tavsiye ederim.
Birinde kavimlerin(halkların, milletlerin, boyların) düşmanlık vesile ile YARATILMADIĞINI; diğerinde ise dillerin tümünün Allah'ın ayetlerinden(mucizelerinden) olduğu konu edilir!

Kelimelerin manası verilmiş işte!

Fatma, diyorsun. Fatma, peygamberin Bi'set 'inden sonra, yani Peygamberlik ile müjdelenmesinden önce doğmuştur.

Bu isimler Arap isimleridir. Sen müslümanlığı ne yazık ki Araplaşmak olarak anlıyorsun.  Allah'ın ayetlerine (mucizelerine) karşı geliyorsun..
Allah, dilleri yaratmıştır. Sen birini, diğerinin boyunduruğuna sokup, silip atmak istiyorsun.

Dilerim ki, yaratanın azabı senin bu küstahlığını, küstahlığın ölçüsünde yanıtlamaz!
  • 0

Ziyahan
İlgili
İlgili

Değerleme: 10

İletigönderen katiller » 20 Kas 2008, 17:31

Niçin anlamak istemiyorsunuz? benim fikrim şudur ki; bu millet kızına oğluna isimleri sizin yukarıda yazdığınız anlamlarında dolayı vermiyor! Peygamberin kızının ismi eşinin ismi diye veriyor.
Ayrıca Müslümanlar Türkler sayesinde yükselmiş cümlesini de eksik buluyorum. Mutlaka bu etkileşimde İslam'ın milletimize kazandırdığı çok şey olduğunu düşünüyorum. Haksızmıyım?
  • 0

Üyelik görseli
katiller
Türkçeséver
Türkçeséver

İletigönderen Yérbey » 20 Kas 2008, 17:35

katiller yazdı:Niçin anlamak istemiyorsunuz? benim fikrim şudur ki; bu millet kızına oğluna isimleri sizin yukarıda yazdığınız anlamlarında dolayı vermiyor! Peygamberin kızının ismi eşinin ismi diye veriyor.

Bizde onu diyoruz işte; bu adlar öyle ahım şahım adlar olmayıp sıradan sözcüklerdir, özenilmesini gerektirmez.
  • 0

"Bin atlı akınlarda çocuklar gibi şendik."
Üyelik görseli
Yérbey
Dérnek Üyesi

Değerleme: 70

İletigönderen uzunöykü » 20 Kas 2008, 20:21

Örneğin çocuğa Muhammed adını koymak bu ada saygısızlıktır, o çocuğun

ileride kötü bir insan olmayacağını kim garanti edebilir?
  • 0

uzunöykü
Göñüllü
Göñüllü

Değerleme: 16

İletigönderen Gökhan81 » 20 Kas 2008, 20:47

Konuyla pek ilgili olmayabilir ancak size basimdan gecen bir olayi anlatmak istiyorum arkadaslar.. Birkac ay önce 3-5 sudanliyla tanistim.. Önce benle arapca konustular >:( Anlamadigimi söyledim, sonra kestiler arapca konusmayi. Adimi sordularl, söyledim. 'Gokhan,gokhan müslüman adi degildir, senin adin neden gavur (!) adi dediler, gelde cildirma. Anlatmaya calismaya calistim, anlamayacaklarini bile bile..

Sonra söz geldi de dedilerki sen nasil Türksün arapca konusamiyorsun? (!) Kendimi zor tuttum dostlar.. Anladim ki beyler Türkiye'de herkesin arapca da konustugunu saniyorlar.. Sagolsun basbakanimiz, cumhurbaskanimiz ne de güzel tanittilar Türkiye'yi kimi cikarlarindan ötürü. El besir kasabini, capulcusunu Ata'nin anitkabrine bile soktular.. Capulcu onursuzlar.. Kendi dillerini bile konusamaz olmuslar, arap kültürünü islam kültürü sanarlar..

Sormaya gerek bile duymadim neden kendi dillerini konusmadiklarini, oysa o kadar söynecek vardi kii.. Cocuguma kesinlikle arap adi koymayacagim, yabanci hicbir ad koymayacagim. Bunun ne gibi bir aciklamasi olabilir ki??! Arap hisseden, arapca anlamadan ibadet edip arap adiyla cagrilmak istenen varsa (sözüm sana, sen gibilere 'Katiller') varsin gitsin, göcsün arab cöllerine.. Ne de iyi dedin 'Cəfər' kardasim.. Türkiye'de Türkce konusulur.. Cocuguna sacma sapan arap adlari takanlari anlamadigim gibi, Muhammed, Ayse, Fatma koyanlari da anlamiyorum.. Nerden bilebiliyorlar bu kisilere sövülmeyecegini, bu kisilerin sonradan kötü kisiler olmayacaklarini..? Kutsal degerlere koruyarak saygi göstermek gerekmez mi? O kadar önemliyse bu adlar, kendine bu adlar verilenler nereden hakediyor bu adlari almayi..? Ogluna,kizina Türkce ad koymayanin Türklügünden kusku duyarim! Varsin arab kendi veledine arapca ad taksin.. Hangi arab benden üstünki kendi dilimi, adimi, gelenegimi töremi birakayim?

Esenlikler.
  • 0

Üyelik görseli
Gökhan81
Türkçeséver
Türkçeséver

İletigönderen metehan » 20 Kas 2008, 20:48

cafer yazdı:Bizde onu diyoruz işte; bu adlar öyle ahım şahım adlar olmayıp sıradan sözcüklerdir, özenilmesini gerektirmez.

zaten isimlerin anlamını kastetmiyor arkadaş, isimlerin sahiplerine nazaran verildiğini söylüyor.isimler sıradan olabilir ama o isimlerle özdeşleşmiş kişiler sıradan değildir.

ziyahan yazdı:Kelimelerin manası verilmiş işte!

Fatma, diyorsun. Fatma, peygamberin Bi'set 'inden sonra, yani Peygamberlik ile müjdelenmesinden önce doğmuştur.

Bu isimler Arap isimleridir. Sen müslümanlığı ne yazık ki Araplaşmak olarak anlıyorsun.  Allah'ın ayetlerine (mucizelerine) karşı geliyorsun..
Allah, dilleri yaratmıştır. Sen birini, diğerinin boyunduruğuna sokup, silip atmak istiyorsun.

arkadaş isimlerin manasını kastetmiyor hep yanlış anlamışsınız.
bahsettiğimiz isimlerle özdeşleşenlerin konumu gereği bu adların verildiğini belirtmiş.

bunun adı araplaşmak değildir.ayşe fatma ali hüseyin gibi isimler arab ismi olmaktan çok Anadolu kültürünün bir meyvesidir.bu topraklar üzerinde birçok medeniyet kuruldu.dolayısıyla bunlar Türk-İslam semtezinin bir sonucudur.

arapça adlardan bahsedecek olursak, öyle adlarla karşılaşırız ki bizlere çok ilginç gelir.sadece araplara özgü arapça adları belki de hayatımızda hiç duymamışızdır.örneğin el fattah, fedlul, zeyd, mervan vs...oysa ki ayşe fatma muhammet hasan vs. gibi isimler arap kökenli bile olsa bunlar daha çok İslami isimler olarak nitelenir.bunlar sadece araplara mahsus isimler değildir.

bunun iyi değerlendirilmesi gerekir.

son olarak tüm bunlarla birlikte çocuklarımıza öztürkçe isimler koymak da güzel bir davranış olur.ben türkçe isimlere kesinlikle karşı değilim
ah keşke diyorum öz kültürümüzü yaşatabilseydik kendi öz varlığımızla bütünleşmiş bireyler olsaydık.
lakin üstünde yaşadığımız coğrafya birçok etnik kökenin,medeniyetin teneffüs ettiği bir yaşamsal alan olduğu için hiçbir kültürden etkilenmemek mümkün değildi ve nitekimde öyle oldu.

saygılarımla.
  • 0

metehan
İlgili
İlgili

İletigönderen metehan » 20 Kas 2008, 21:01

Gökhan81 yazdı:Sormaya gerek bile duymadim neden kendi dillerini konusmadiklarini, oysa o kadar söynecek vardi kii.. Cocuguma kesinlikle arap adi koymayacagim, yabanci hicbir ad koymayacagim. Bunun ne gibi bir aciklamasi olabilir ki??! Arap hisseden, arapca anlamadan ibadet edip arap adiyla cagrilmak istenen varsa (sözüm sana, sen gibilere 'Katiller') varsin gitsin, göcsün arab cöllerine.. Ne de iyi dedin 'Cəfər' kardasim.. Türkiye'de Türkce konusulur.. Cocuguna sacma sapan arap adlari takanlari anlamadigim gibi, Muhammed, Ayse, Fatma koyanlari da anlamiyorum.. Nerden bilebiliyorlar bu kisilere sövülmeyecegini, bu kisilerin sonradan kötü kisiler olmayacaklarini..? Kutsal degerlere koruyarak saygi göstermek gerekmez mi? O kadar önemliyse bu adlar, kendine bu adlar verilenler nereden hakediyor bu adlari almayi..? Ogluna,kizina Türkce ad koymayanin Türklügünden kusku duyarim! Varsin arab kendi veledine arapca ad taksin.. Hangi arab benden üstünki kendi dilimi, adimi, gelenegimi töremi birakayim?

Esenlikler.

tekrar belirtiyorum
bahsettiğiniz ayşe fatma hasan hüseyin ali osman muhammet gibi isimler arapça olduğu için araplardan geldiği için veya araplara özenildiği için konulmuyor.
arapları, anadolu insanına sorarsanız akla peygamber gelir sahabe gelir ehlibeyt gelir
hangi türk sırf arap diye arapçayı sevsin araba özensin??
yok böyle birşey arkadaşlar
Dini adlar ile arapça adları birbirine karıştırmayalım.
Bu ülkenin insanı:"ya çocuğuma arap adı vereyim" düşüncesi ile ad koymuyor,, mesela:
"çocuğuma muhammet ismi vereyim güzel ahlaklı olsun" diyor,
"ali ismi vereyim hz.ali gibi yiğit olsun" diyor.
bakın burda dini öğeler ağırlıkta kültürel öğeler değil burası çok önemli...
arapça adlar ayrı dini adlar ayrı...
ne öz kültürümüzü yaşatalım diye dini değerlerimizi silip atabiliriz ne de dini değerlerimizi yaşatalım diye özkültürümüzü silip atabiliriz arkadaşlar...
bu ölçüyü korursak sıkıntı çekmeyiz
saygılarımla...
  • 0

En soñ metehan tarafından 21 Kas 2008, 00:08 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kéz düzenlendi.
metehan
İlgili
İlgili

İletigönderen Oktay D. » 21 Kas 2008, 02:04

Bu konuşmalardan iki sav olduğunu añlıyorum:
1) "Ayşe", "Fatma", "Muhammed" gibi adlar İslâmî adlardır.
2) "Ayşe", "Fatma", "Muhammed" gibi adlar Arapça adlardır.

Evet doğru olan şu ki, kişileriñ çocuklarına bu adları koymalarınıñ nedeni İslâmî adlar olduklarını düşünmeleridir. Eğer 1. sav doğruysa o kişiler doğru yapıyordur. Eğer 2. sav doğruysa bu kişiler boş bir sanınıñ uğruna çocuklarına ad koymuş olurlar. Ancak soñuç olarak öyle sanmaktalar (doğru ya da yañlış).

Şimdi savlarıñ doğruluğuna gelelim. Bu savlardan 2.si kesinlikle doğrudur. Bu adlar Arapçadır. İlk sav ise tamamen Türkleriñ ve Farslarıñ özentiliğinden kaynaklıdır, dilde ve dînde yozlaşmadır.

Farslar ve Türükler[1], İslâmı benimsediğimizde (nitekim Türükler, özellikle Oğuz Türkleri, İslâmı Farslardan öğrenmiştir[2]) bu adları koymanın kutsallığına inanmışlardır. Bu, tümüyle Türk ve Farslarıñ İslâmı yozlaştırmalarıdır. Tıpkı İslâm ilk benimsendiğinde Farslarıñ Hüdâ ve Türkleriñ Tañrı demelerine karşın daha soñradan dillerine Allah sözcüğünü almaları gibi. Çünkü Arap kültürüyle İslâmı onlar o zamanlar karıştırdılar. Allah sözcüğünü, İslâmıñ öncüleriniñ adlarını ve beñzeri neñleri kutsal saydılar. İslâmî ad diye bir neñ olması için İslâm doğduktan soñra İslâmdan kaynaklı adlarıñ olması gerekirdi. Oysa Araplar putsever zamanlarda hañı adları kullanmışlarsa İslâmda da aynı adları kullanmışlardır (Müslüm adı da bizleriñ icâdı, ancak işte o İslâmî bir addır!).

Daha basit örñekler vermek istiyorum. Bizler "gusül" (yıkanma) sözcüğünü kutsal sayıp almışız. Oysa Eski Türkler "yıkanma" diyordu. Farslar da "abdest" (yıkanma) der. Ardından ikinci yozlaşma yaşanmış ve "abdest" sözcüğünü kutsal saymışız ve artık "gusül abdesti" der duruma gelmişiz ki bunuñ añlamı "yıkanma yıkanması" oluyor!

Dipçe.
[1] Türük: geñel Türkler, tüm Türkler.
[2] Oğuz Türkleri (Anadolu, Azerî, Türkmen) İslâmı Farslardan öğrenmiştir. O dönemde Fars imam ve hocalar gelip Kur'an'ı öğretmiştir. Osmanlılar abecelerini Araplardan değil olduğu gibi Farslardan almıştır. Selçuklularda ve Osmanlılarıñ ilk yarısında resmî dil Farsçaydı. Eñ temel dinî terimler Farsçadır: abdest, kurban, oruç, namaz, ...
  • 0

Üyelik görseli
Oktay D.
Yönetici
Yönetici

Değerleme: 6023

İletigönderen katiller » 21 Kas 2008, 12:41

metehan öncelikle sana teşekkür ediyorum.
Diğer üyeler ise halen anlamamakta ısrar ediyor mesela bir kişi çocuğunu Zeynep ismini koyduğunda "Ay! O ne biçim isim anlamı kötü." alışılmıştır artık o isimlere.
Bende diyorum ki bu isimler "Arapça olmak" vasfını milletin gözünde kaybettiler. Yani İslamî isim olması vasfından dolayı bu isimleri koyuyorlar!
ANLATABİLDİM Mİ?
Ben Tuğrul, Hakan, Oğuz vs. isimlerin konmasına karşı değilim.
ANLATABİLDİM Mİ?
Ama siz Türkçe'yi özleştirmeyi dil ve kültür ırkçılığı gibi algıladınız için hep ters anlıyorsunuz.
Diller ve kültürler mutlaka birbirleriyle etkileşi içinde olacak Türk'ten olmayan herşeyi atarak ne yaptığınızı zannediyorsunuz?
  • 0

Üyelik görseli
katiller
Türkçeséver
Türkçeséver

İletigönderen Gökhan81 » 21 Kas 2008, 13:47

Anlasilacak ne varsa?

Nicin anlayamayanlar ben gibi düsünenler olabiliyor ben de bunu anlamiyorum..  O adlar artik Türkcelermistir diyenlerin cocuguna Türkce ad koymamalarina da icerliyorum.. Sen benim düsüncemi sorgulayabil (sanki islami korumak durumundasin ben saldiriyormusum gibi), ancak ben sana yanit verince is degissin, öyle mi..?

Koyun kardesim,arab-islam neyse artik, koyun o isimleri veledlerinize.. Ben de Türklerden cocuklarina Türkce ad koymalarini bekleyince, beklentimi suclu görmeyin!! Türkcelesmek, Türklesmek istemek sucmu? Bu nasil is, bizi ne duruma getirdi bilgisizlikler.. Ise bak Türklügü savunmak inancsizlik olmus, sanki yanlis ismis 'ceeeaiz' degilmis gibilestirilmis..

Müslüman olunca, Türklükten el cekmeliymis gibi bir sonuc cikiyor ortaya.. Oh bagislayiniz, siz bunu demiyorsunuz, siz de Türksünüz, ancak Önceliginiz kökeni yad ile islamii olan adlar. Varin siz degismeyin, degisemezsiniz de. Yalniz, buraya gelip de söver gibi konusmaktan alikoyun kendinizi, cekinin, uzak durun..!

Esenlikler!
  • 0

Üyelik görseli
Gökhan81
Türkçeséver
Türkçeséver

Soñraki

Dön Derleme, tarama çalışmaları

Kimler çevrimiçi

Bu bölümü gezen üyeler: Hiç bir üye yok ve 6 konuk

Reputation System ©'