Yazışmalık

Başka sese beñzemez ananıñ sesi, Her sözcüñ arasañ vardır Türkçesi

Karamanoğlu diyor ki:

Yérliğimiz ile ilgili yazışmaları içerir.

Karamanoğlu diyor ki:

İletigönderen YİĞİT TULGA » 13 May 2008, 10:13

Karamanoğlu Mehmet Bey

Karamanoğlu Mehmet Bey Karamanoğulları'nın ikinci Beyi Kerim’üd-din Karaman’ın oğludur. Doğum tarihi belli olmayıp ölümü 1280’dır. Mehmet Bey askeri ve idari yönden bilgili bir devlet adamı idi. Bilim adamlarını etrafına toplayıp onlara büyük önem vermiştir. XIII.yüzyıl ortalarında Selçuklular, edebi dil olarak Farsçayı, devlet işlerinde Arapçayı kullanırlardı. Halk ise öz dilleri olan Türkçeyi kullanıyordu. Mehmet Bey millet olarak birlikte yaşamanın ilk şartı olan dil birliğinin sağlanmasının gerekliliğine inanıyordu. Bu birliği gerçekleştirmek için Toroslar üzerinde yaşayan bütün Türkmen boylarını çevresinde toplayarak bir ordu oluşturdu.

"Bugünden geru divanda, dergahta, bergahta, mecliste ve meydanda Türkçeden başka dil kullanılmayacaktır." 13 Mayıs 1277

Üzerine gönderilen Selçuklu ve Moğol kuvvetlerini büyük bir yenilgiye uğratarak Konya’ya girdi. Burada yaşayan Selçuklu Türkleri Karamanoğulları ile birlik oldular.

Kısa zamanda Konya vilayeti ve bazı çevre iller Karamanoğullarının hakimiyeti altına girdi. Daha sonra Selçuklu Sultanı İzzettin Keykavus’un oğlu Gıyaseddin Siyavuş’u başa geçiren Mehmet Bey’in kendisi de vezir oldu. İlk önceleri Moğol baskısına başarı ile karşı koymasına birçok kere galip gelmesine rağmen, daha sonraki çarpışmaların birinde iki kardeşi ile beraber şehit düşmüştür. İdareciliği sırasında Türkçeyi resmi dil olarak ilan eden fermanını vermiştir. Bu fermanda “Bugünden sonra divanda, dergahda ve bargahta, mecliste ve meydanda Türkçe’den başka dil kullanılmayacaktır.” diyerek siyasi ve askeri bir zafer değil aynı zamanda kültürel bir zafer kazanmıştır.


Karamanoğlu Mehmet Bey ile ulusal bilince ermiş yüzlerce yiğidin anısı önünde saygıyla eğiliriz...

Bugünden geri kurulda kuruluşta, kapıda sundurmada, ortalıkta toplantıda Türkçeden başka dil konuşulmaya.

13 Beşincay 2008
  • 0

Sözlük indir.
http://tufar.com/SanalBaba/
Taranmasına "kıyacağınız" sözlük varsa benimle iletişim kurunuz.

"Türk Dil Kurumu" ile "Türk Günay Kurumu" özerk, tüzel kişiliğine dönmelidir. Atatürk kalıtını çiğneyenler yargılanmalıdır...
YİĞİT TULGA
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi
 
İleti: 973
Katılım: 29 Ağu 2007, 03:48
Değerleme: 23

Ynt: Karamanoğlu diyor ki:

İletigönderen Türk » 26 Şub 2011, 18:06

Zeki Velidi Togan'ın Umumi Türk Tarihine Giriş adlı eserinin 272. sayfasında bu konuyla ilgili bir yazı gördüm.

Diyorki: ''Karaman-oğlu 1278 yılında Konya'yı işgal ettiğinde: ''bundan sonra divan, dergah ve bargah'ta ancak Türk kullanılsın'' diye emir vererek, Türk dilini resmi dil ilan ettiği malumdur. Bu hadiseyi, Uygur dilinin bu vilayetlerde resmi dil olarak kullanmağa başlaması keyfiyetinin müsbet bir tesiri olarak mütalaa edebiliriz.''

Arapça ve farsça'ya karşılık olarak söylenen bir söz olarak bildiğimiz bu konu Uygurca'ya karşılık söylenmiş bir söz olarak değerlendiriliyor.
  • 0

Üyelik görseli
Türk
İlgili
İlgili
 
İleti: 6
Katılım: 10 Eki 2008, 13:25
Değerleme: 0


Dön Yérliğimiz ile ilgili yazılar

Kimler çevrimiçi

Bu bölümü gezen üyeler: Hiç bir üye yok ve 3 konuk

Reputation System ©'