Yazışmalık

Başka sese beñzemez ananıñ sesi, Her sözcüñ arasañ vardır Türkçesi

Bilişim Yayıncılığı ve Sorunları İle İlgili Bİr TV İzlencesi

Yérliğimiz ile ilgili yazışmaları içerir.

Bilişim Yayıncılığı ve Sorunları İle İlgili Bİr TV İzlencesi

İletigönderen Ziyahan » 12 Oca 2009, 17:38

Değerli Arkadaşlarım;
Yazışmalıkta tanındığım üzere, ZTV'de (http://www.ztv.com.tr) Abaküs - Bilişim Dünyasından Sıra Dışı Konu ve Haberler- adında bir Bilişim programı hazırlayıp sunmaktayım...
Önümüzdeki yayın için Türkiye'de Bilişim Yayıncılığı ve Sorunları'nı akademik geçmişi de olan bir eğitmen ile tartışacağız.
Bu konuda sizlerin katkılarını beklemekteyim. İzlence için soru ve önerilerinizi bana, yazışmalık veya abakus@ztv.com.tr adresinden bildirir misiniz?

Esenlikler!
  • 0

Ziyahan
İlgili
İlgili

Değerleme: 10

Ynt: Bilişim Yayıncılığı ve Sorunları İle İlgili Bİr TV İzle

İletigönderen YİĞİT TULGA » 14 Oca 2009, 12:31

Uğrola,

Bilişim yayıncılığı konusunda verdiğiniz çabaların çağlar aşan bir sorumluluk gerektirdiğini varsayarsak, bugünden yarına yetişen kuşakların, öz dilimiz ile düşünmesini, anlamasını sağlayacak özel bir uğraşınız da oluyor mu? Örneğin, yabancı terimlere karşılık aramakta, bulmakta ne türlü yollara başvuruyorsunuz, bu konuda özenli bir duyarlılık gösteriyor musunuz?

Kısacası; "Dilimizi yabancı dillerin boyunduruğundan kurtarmamız gerektiği" sizin de gözettiğiniz temel bir ülkü / ilke midir?

Bu bağlamdan olmak üzere soru özetlenebilir.

Uğrola
  • 0

En soñ YİĞİT TULGA tarafından 14 Oca 2009, 12:36 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kéz düzenlendi.
Sözlük indir.
http://tufar.com/SanalBaba/
Taranmasına "kıyacağınız" sözlük varsa benimle iletişim kurunuz.

"Türk Dil Kurumu" ile "Türk Günay Kurumu" özerk, tüzel kişiliğine dönmelidir. Atatürk kalıtını çiğneyenler yargılanmalıdır...
YİĞİT TULGA
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

Değerleme: 34

Ynt: Bilişim Yayıncılığı ve Sorunları İle İlgili Bİr TV İzle

İletigönderen Ziyahan » 16 Oca 2009, 00:17

Arkadaşlar,
Benim hazırladığım sorular aşağıda..
Katkılarınızı bekliyorum:

1- Sizi kısaca tanıyabilir miyiz?
2- Türkiye'de Bilişim Yayıncılığı ne durumda?
3- Ünlü Türk düşünürü Cemil Meriç, Edebiyatımızda revaçta olan üç akım olduğunu belirterek, bu akımların, İntihal, iktibas ve Tercüme olduğunu söylüyor. Sizce Bilişim Yayıncılığı da aynı dertten muzdarip mi?
4- Bilişim Yayıncılığımız için özgün bir karakterden söz edebilir miyiz? Ve şayet bir özgünlük varsa, bu dünya çapında BT yayıncılığında bir katma değer olarak değerlendirilebilir mi?
5- Ülkemizdeki BT'cilerin en sık yaşadığı sorun Türkçe kaynak sıkıntısı... Eserlerin pek çoğu da, hakkıyla bu eksiği gidermekten uzak... Özensiz bir dil kullanımı, baskı ve dizgi sorunları gözlemleniyor.. Bu özensizlik ve dikkatsizliğin sebebi nedir?
6- Türkiye'de ve dünyada eğitsel faaliyetlerde internet kullanımı ve yeni teknolojiler bilgiye ulaşmak isteyen kişiye yeni mecralar sunuyor.. Görsel eğitim teknolojileri, işitsel eğitim teknolojileri gibi... Hal böyle iken BT meraklısı gençler, öğrenim faaliyetlerinde basılı yayınlara ne derece yöneliyorlar?
7-Türkçe BT kaynaklarıyla, BT teknolojilerini öğrenmek, hakim olmak mümkün mü?
  • 0

Ziyahan
İlgili
İlgili

Değerleme: 10

Dön Yérliğimiz ile ilgili yazılar

Kimler çevrimiçi

Bu bölümü gezen üyeler: Hiç bir üye yok ve 1 konuk

Reputation System ©'