Yazışmalık

Başka sese beñzemez ananıñ sesi, Her sözcüñ arasañ vardır Türkçesi

Ana Bet üzerine...

Yérliğimiz ile ilgili yazışmaları içerir.

Ana Bet üzerine...

İletigönderen Çığırtkan » 04 Tem 2009, 17:05

Uğrola arkadaşlar, konuyu nereye açacağımı bilemedim, sanırım burası uygundur. Henüz eleştiri yapacak konumda değilim, öncelikle kendimi düzeltmem gerekir, ne kadar uğraşsam da yerleşmiş olan bazı sözcükleri atamıyorum dilimden, sürüden ayrılamıyorum belki de, ya da toplumun kullandığı dile aykırı sözcük kullandığımda kişilerin bana bakışı boşuna çırpınıyormuşum hissini veriyor, lisede çok uğraştım, kelime deyince solcu sözcük deyince sağcı görenleri gördüm, ilk başlardaki görüşüm Farsça ve Arapça'dan geçmiş olan sözcüklere çok karşı çıkmamak yerleşmişse değiştirmeye çalışmamaktı, bunun en büyük sebebi Osmanlı'ya duyduğum hayranlıktı, ama dille daha fazla ilgilenmeye başladıktan sonra ayırdına vardım ki anlayabilmek için kendi kökünden türemiş bu topraklardan sözcüklere gereksinim var, şu anda ayrım yapmaksızın her sözcük için Türkçe karşılığının kullanılmasından yanayım, kusurlarım var ama elimden geldiğince çabalıyorum. Biliyorum konuyla ilgili bir şey yazmadım ama ilk günüm olduğu için biraz da kendimden konuşayım istedim.

Söyleyeceğim şey ana bet içeriğiyle ilgili, anabetteki 'Yazışmalıktan Soñ İletiler' bölümündeki yanıtlarda Türkçe'de kullanılan "Ç,ç,Ğ,ğ,İ,ı,Ö,ö,Ş,ş,Ü,ü" tamgaları görüntülenmiyor, özellikle ana bet olduğu için ilk olarak düzeltilmesi gereken kusurdur bence, amacım kesinlikle hata bulmak vb. değildir, Türkçe'yi Türk-çe konuşmak isteyenler arasındayım, gözünüzden kaçmış olmalı bildirmek istedim.

Türk-çe günler
  • 0

En soñ Çığırtkan tarafından 04 Tem 2009, 17:07 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kéz düzenlendi.
Ey kahraman Türk kadını, sen yerde sürünmeye değil, omuzlar üzerinde göklere yükselmeye lâyıksın. 
M. Kemâl Atatürk
Üyelik görseli
Çığırtkan
İlgili
İlgili

Değerleme: 5

Ynt: Ana Bet üzerine...

İletigönderen Gökbey » 04 Tem 2009, 21:07

Esenlikler,
Aramıza yakşı geldiñiz. Yerliğimiziñ örtüğüñü (temasıñı/kalıbıñı) yeñiledik. Bu tür sorunlar da oluştu; çözüme ulaştırdık. Bir söylediğiñiz kusur kaldı. Onu da düzeltilinceye değin kaldırdım.

Kusur bildirimleriñi bildirmekten çekinmeyiñiz.
  • 0

Görsel
Göktürkçe Araştırmaları http://kokturukce.blogspot.com
Göktürkçe Günlüğüm http://gokbeyuluc.wordpress.com
Azəricə Dil Araşdırmaları http://dilcilik.blogspot.com
Üyelik görseli
Gökbey
Yönetici
Yönetici

Değerleme: 415

Ynt: Ana Bet üzerine...

İletigönderen Çığırtkan » 04 Tem 2009, 22:15

İlginiz için sağolun, yerlikteki değişimin ayırdındayım bu biçimde daha güzel olmuş, içeriğiyle daha bi güzel, tüm konuları severek okuyorum burada kendimi buluyorum düşündüklerimin tam karşılığını alıyorum, toplum buradaki ereğin bilincinde olsa ilerlemenin önünde hiçbir engel kalmaz, Türk-çe konuşmanın getireceği tek sonuç düşünmektir, zihninde kavramları canlandırarak sözcüklerin anlamını sindirerek içinde işleyerek düşünmektir ki bunun zararlı olduğunu kimse savunamaz. Daha çok kişinin Türkçe'yi anlaması dileğiyle...
  • 0

Ey kahraman Türk kadını, sen yerde sürünmeye değil, omuzlar üzerinde göklere yükselmeye lâyıksın. 
M. Kemâl Atatürk
Üyelik görseli
Çığırtkan
İlgili
İlgili

Değerleme: 5

Dön Yérliğimiz ile ilgili yazılar

Kimler çevrimiçi

Bu bölümü gezen üyeler: Hiç bir üye yok ve 1 konuk

Reputation System ©'