Yazışmalık

Başka sese beñzemez ananıñ sesi, Her sözcüñ arasañ vardır Türkçesi

Bilgilendirme

Yérliğimiz ile ilgili yazışmaları içerir.

Bilgilendirme

İletigönderen Temirbek » 19 Eki 2007, 18:43

Yerliğimizde kimi Türkçe olmayan sözcüklere deñ geldim, acun gibi, bu sözcük Soğudça'dır. Türkçesi Yer ulayı (ve) Yeryüzü'dür. Eski Uygurca'da geçen Yirdinç günümüze uyarlanırsa > *Yerdinç olur.
  • 0

En soñ Temirbek tarafından 25 Şub 2010, 21:42 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kéz düzenlendi.
Üyelik görseli
Temirbek
Yazışmacı
Yazışmacı

Değerleme: 1141

Ynt: Bilgilendirme

İletigönderen SanalBaba » 20 Eki 2007, 01:12

Sn.Ög,
Uyarılarınız yerindedir. Ancak bu konuda daha söyleyecek sözü olanlar da vardır. Onların da bilgi birikimlerinden yararlanmak, bilgelikle, sağlamlıkla yürümek için bu konudaki tartışmaların derlice okunup son yargıya varılmasından yanayız. Bu yüzden şimdilik "Acun" kullanmayı öneriyoruz. Türkçe'nin Arapça, Farsça olmasaymış dil olamayacağını savlayanlara karşı direndiğimizi unutmayalım diye. Bu konuda onlarca kişi konuşmuştur, daha da konuşacaktır. Geçmişte ortak bir doğruya varılamamasının başlıca nedeni sözlerin yellere yedirilmesi, kişilerin birbirinin ne düşündüklerini bilemeden çağların içlerine serpilmesiydi. Örneğin biz Türkler kendimizi de yazımızı da yeni bulduk. Eskiden ne benliğimiz ne de kamuca yazacağımız , okuyacağımız, böylelikle kimsenin gerisinde kalmayıp topluca uygarlaşacağımız ortak anlak (zeka) aracımız yoktu. Abece'miz!

Duygusallıkla değil de günümüzün somut araç gereçlerini elde tutarak , gerçel (reel) olgularıyla tanımlarsak : Bilişim'in İletişim'in sözcük olarak bile bilinmemesiydi: Değil ki kavram olarak bilinebile.

Şimdi bu gelişmiş olanaklarla kişilerin de düşünüşlerin de topluca buluşacağı "SANAL" bir evrende yaşıyoruz: Dilimiz var ,anlak açaçağımız , kimliğimiz ile soyludan soylu, köklüden köklü bir geçmişimiz var... Gür gençliğimiz, bunlardan birişik (bileşik, mürekkep) kutsal TÜRK BENLİĞİMİZ var.

Bu konular burada tartışılacak , yoğrulacak.Kısa günler içinde bükünlerce (milyonlarca) Türkçe konuşan birbirini duyacak. Bakacaksınız ki bir gecede Türkçe'nin aşağılanmasına neden olan tüm sözcükler birer birer ölecek.
Kimi Türk Rusça'dan, kimi Türk Farsça'dan, kimisi Arapça'dan almak neyime diyecek. Bunlar bizi Türk etmiyor. Birletmiyor.
Dil bire inecek BİRDİL'e geçilecek...
Türkçesi Varken  Türkçe konuşulacak. (Y.C) Tanrı başımızdan Türkçe'yi eksik etmesin ! Çünkü O, Türk yapandır !

Örnekten olsun diye Sn Övgün Bey'in "ACUN" konusuna bakışını da sunmak istiyorum.

http://turkcesivarken.com/yazismalik/ht ... ic.php?t=1

SEVGİLİ KARDEŞLERİM

YAPRAĞINIZA KISA BİR SÜRE GÖZ ATTIM. ÇOK ÖVGÜ VERİCİ. SİZİ KUTLARIM.
ARASIRA ÖNERİLERİM OLACAK.

1. ÜYE OLMAK İÇİN RESMİ BULAMADIM
   2. ACUN TÜRÇE DEYİL, FARSÇA. TÜRKÇESİ ; YERSU, EYGE

ESENLİKLER DİLERİM
UĞUROLA,

ÖVGÜN A.ERCAN

Tartışmalar sürsün. Doğrular güdülsün. Tüm denenleri "öğ"renelim üstüne diyeceğimizi diyelim.

Uğrola.
  • 0

En soñ SanalBaba tarafından 18 Nis 2009, 22:44 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kéz düzenlendi.
Elimizdeki tüm sözlükleri toparlayıp kullanıma sunuyoruz. Türkçe dermece dil diyenlerin de okumasını  umarız. Kıytırık ölü dilleri evrensel dil sananları utandıralım. Sözlükleri okutalım, kullanalım,
http://tufar.com/SanalBaba/ Türkçe EVREN dili olacaktır: Bunu kanıtlayalım
Üyelik görseli
SanalBaba
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

Değerleme: 33

Ynt: Bilgilendirme

İletigönderen Tivcil » 14 Ara 2008, 05:10

ben sözlük bağlantısına bakındım, zarf/belirteç sözlüğü bulmak için ançıp bulamadım. 2 tane OK ozlestirme Kilavuzu (TDK) ile 2 tane Tuze Terimleri Sözlüklerini indirdim. birini klasöre çıkardım, ufaktan göz attım ançıp gene bulamadım. yanlış yerde aradığımı düşünerek ötekilerine bakmaya gerek duymadım. Zarf/Belirteç sözlüğünün nerede olduğunu öğrenmeyi, rica ediyorum.

uğrola
  • 0

Üyelik görseli
Tivcil
Göñüllü
Göñüllü

Değerleme: 0

Dön Yérliğimiz ile ilgili yazılar

Kimler çevrimiçi

Bu bölümü gezen üyeler: Hiç bir üye yok ve 1 konuk

Reputation System ©'