Yazışmalık

Başka sese beñzemez ananıñ sesi, Her sözcüñ arasañ vardır Türkçesi

Yerlikte kullanılan sözler

Yérliğimiz ile ilgili yazışmaları içerir.

Yerlikte kullanılan sözler

İletigönderen Temirbek » 06 May 2011, 18:08

Yerlikte kimi betlerde yañlış sözler kullanılmış, bunlara değinmek istedim. Örneğin, kimlik betlerinde "zaman, vakit" yerine oğur kullanılmış, ancak oğur "24 saatlik zaman birimi" demektir ayrıca bugünkü uğur sözcüğünüñ eski biçimidir. Bu söz yerine Eski Türkçe öd "zaman, vakit"iñ günümüzdeki biçimi öy kullanılmalıdır.

Târih yerine gün ve ay bileşimi > günay kullanılmış, bu sözcüğü pek benimsemiyorum. Bu söz yerine ötkün kullanılmalıdır.

En yukarıdakı "Uğrola! Üye oluñ azı giriş yapıñ" yazan yerde azı'nıñ doğru biçimi âzı olmalıdır. Bu bağlaç Eski Türkçe âzu "ya da, veyâ" añlamındadır, günümüze uyarlanmış biçimi *âzı olur. Böylelikle azı "az olanı" ile de karışmayacaktır.

Eski Türkçe'den söz diriltimlerinde uzun seslilerin korunması gerektiğini düşünüyorum. Uzun sesliler doğal yolla günümüz Türkçesindeki gibi uzunlukları yitince ardındakı sert sessizi yumuşatmışlardır, örneğin Eski Türkçe ât "name", at "horse", ancak ât'takı /a/ kısalınca > ad olmuştur.

Bu örneklerin dışındakilerde uzun sesliler yalın durumdaykan bellidir yârın sözündeki gibi, kimileyinse söz, ek aldığında uzun seslilerini açığa çıkarırlar baş ancak ek alınca > bâş üstüne...
  • 0

Üyelik görseli
Temirbek
Yazışmacı
Yazışmacı

Değerleme: 1141

Ynt: Yerlikte kullanılan sözler

İletigönderen fankibiber » 07 May 2011, 00:17

Ben "öy" sözcüğünü "vakit (sayılabilir)" anlamında, "oğur" sözcüğünü ise "zaman, devir (soyut)" sözcüğü yerine kullanıyorum; nedeni ise "öy" sözcüğünü zaman anlamında kullanmak istediğimde kulağıma hoş gelmiyor.

Eskiden kullanılış biçimi tersi olabilir ancak günümüzde iki sözcüğün de bu biçimde uyarlanamaması için bir neden göremiyorum.
  • 0

Hoşça kalıñ, ulayı balıklar için sağ oluñ.
fankibiber
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

Değerleme: 16

İletigönderen Boraan » 07 May 2011, 11:37

nedense ben de oğuru zaman, devir olarak algılıyorum. belki de öğün sözcüğünden kaynaklanıyor.
  • 0

Üyelik görseli
Boraan
Yazışmacı
Yazışmacı

Değerleme: 65

İletigönderen Kuşhan » 07 May 2011, 12:24

Temibek'e katılıyorum. Öncelikle uzatma iminin ne olduğunu kesinleştirmemiz gerek. Benim için de "^" imi olasıdır. Ayrıca ait, tane, hız, cinsiyet gibi sözcüklerin de karşılıkları yazılabilir.
  • 0

Üyelik görseli
Kuşhan
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

Değerleme: 19

İletigönderen Türkeröz » 08 May 2011, 17:59

Zaten tarih sözcüğünün karşılığı ötkünçdür. Bu bizlerce türetilmemiştir eski sözcüktür. bu yüzden diriltilmeli ve günay karşılığına gelince onu ne benimsedm ne de kullandım.
  • 0

Üyelik görseli
Türkeröz
Yazışmacı
Yazışmacı

Değerleme: 560

İletigönderen Temirbek » 10 May 2011, 21:04

Türkeröz yazdı:Zaten tarih sözcüğünün karşılığı ötkünçdür. Bu bizlerce türetilmemiştir eski sözcüktür. bu yüzden diriltilmeli ve günay karşılığına gelince onu ne benimsedm ne de kullandım.

Evet, ötgünç "târih". Halk ağızlarında bir diğer sözcüğümüz daha var günlemeç. Arada şöyle bir ayrım var, İngilizceleriyle yazarsak; ötgünç "history", günlemeç "date" ikisini de kullanmamızı öneriyorum.
  • 0

Üyelik görseli
Temirbek
Yazışmacı
Yazışmacı

Değerleme: 1141

İletigönderen Baturalptürk » 11 May 2011, 10:19

Ötkünç kelimesi için şu adres de incelenebilir:

http://turkcesivarken.com/yazismalik/ht ... ic.php?t=6
  • 0

Üyelik görseli
Baturalptürk
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

Değerleme: 67

İletigönderen Tözkoparan » 12 Haz 2011, 13:43

Yani "oğur"u kullanırken gün içindeki zamanı anlatmalıyız değil mi? Ben öyle kullanıyorum. "Oğur on iki olmuş" gibi.
  • 0

Tözkoparan
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

Değerleme: 49

İletigönderen Türkçe » 07 Eyl 2012, 23:19

Kez niye kapalı e varmış gibi "kéz" biçiminde yazılmış?
  • 0

Dilleri düzenleyen kurumlar bulunsa da dilin biçimini belirleyen kullanımdır. Bir sözcük bir dilde kullanımda ise o dili düzenleyen kurumun sözlüğünde olsa da olmasa da artık bir bildirme aracıdır. Yalnızca yeni sözler bulmak yerine onları kullanmak, uygulayıcı olmak durumundayız.
Türkçe
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

Değerleme: 7

Dön Yérliğimiz ile ilgili yazılar

Kimler çevrimiçi

Bu bölümü gezen üyeler: Hiç bir üye yok ve 1 konuk

Reputation System ©'