Yazışmalık

Başka sese beñzemez ananıñ sesi, Her sözcüñ arasañ vardır Türkçesi

İletileri düzenlemek [ÇÖZÜLDÜ]

Yérliğimiz ile ilgili yazışmaları içerir.

İletileri düzenlemek [ÇÖZÜLDÜ]

İletigönderen Le Qabaq » 26 Kas 2011, 02:40

Oktay D. yazdı:Dipçe.
Bengitaşlarındili yazdı:Ben de olsam ben de küserim yani... Haklı ya da hasıkz olmamız bir yana, tartışmada geçen her sözün yerinde kalması önemli. Teşekkür ederiz yönetim... İnşallah değerli İngichka yazışmalığa döner, dönmezse siz çalar siz oynarsınız.

Bizim niyetimizin düşünceleri kırpmak olmadığının açık olduğu düşüncesindeyim. Eğer tersi olsaydı, bu yerlikte/yazışmalıkta yalnızca kendi görüşümüzün "çalıp oynandığını" görürdünüz, tıpkı diğer birçok dil yerliği gibi. Oysa biz burada zaten türlü görüşlerin varlığını bilerek ve isteyerek barındırmak istiyoruz. bunu birçok kez de dile getirdik. Buradaki tartışma da istisna değildi.

Burada "yönetim" sözcüğü size başka çağrışımlar yapmasın, yazışmalığın hademeliğinden başka bir şey değil emin olun. Zaten buraya yazılanları herkes okuyor, buraya ilk kez konuk olan birisi de okuyor. Bu konuğun bakışından bakmayı deneyiniz. Böyle gereksiz tartışmalar ve konu saptırmaları çok olursa, sizce de o konuk burada yalnızca "laf yapıldığını" düşünmez mi? iki kişi inatlaşa tartışıyorsa siz onu okumak zorunda mısınız? Sırf aklınızda soru işareti kalmasın diye iletileri geri getirdim.

İletilerimizi neden düzenleyemiyoruz? Dil ile ilgili bir forumda yazım yanlışlarımızı bile düzeltemeyecek miyiz?
  • 0

En soñ Le Qabaq tarafından 25 Ara 2012, 22:26 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kéz düzenlendi.
Le Qabaq
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

Değerleme: 13

Ynt: İletileri düzenlemek

İletigönderen Oktay D. » 26 Kas 2011, 02:49

Bu iletiyi, başlıkla ilgisi olmadığı için ayırdım.

Önceden iletiler düzenlenebiliyordu ancak bu düzenleme olayı suistimallere açık olduğundan artık üyeler kendileri düzenleyemiyor. Yine de yazım yanlışlarınızı düzeltmek isterseniz, bize bildiriniz, düzeltiriz (düzeltilmiş ileti metnini verirseniz bizim için kolay olur).

Şunu da kıvançla bildiririm ki, üyelerimizin çoğu yazdıkları iletide dile çok önem verdikleri için yazım yanlışlarını azrak (nadiren) yapıyorlar.
  • 0

Üyelik görseli
Oktay D.
Yönetici
Yönetici

Değerleme: 5647

İletigönderen Le Qabaq » 26 Kas 2011, 02:51

Bürokrasiye meraklısınız anlaşılan.
  • 0

Le Qabaq
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

İletigönderen Oktay D. » 26 Kas 2011, 03:03

Hiç meraklısı olmasam da şimdiye dek bu konuda hiçbir üyemiz bize bürokrasi yaratmadı, tersine üyelerimiz arasında düzene kendi sorumluluğu gibi bakanlar da bulunuyor, sağ olsunlar. Bir de zaten kötü huylu biri, suistimal etmenin özel iletide olanağını bulamazdı.
  • 0

Üyelik görseli
Oktay D.
Oktay DOĞANGÜN
Yönetici
Yönetici

İletigönderen Le Qabaq » 26 Kas 2011, 03:07

Düzenleme konusu nasıl suiistimal (doğrusu iki i iledir) ediliyor? Yani ileti düzenlemenin de kötüye kullanımı oluyormuş?
  • 0

Le Qabaq
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

İletigönderen Engin » 26 Kas 2011, 03:10

Le Qabaq yazdı:Düzenleme konusu nasıl suiistimal (doğrusu iki i iledir) ediliyor? Yani ileti düzenlemenin de kötüye kullanımı oluyormuş?

Akıl vermeye kalkmadan önce bunun doğru olup olmadığına bir baksanız? TDK'nın yazımına göre suistimal bir <i> ile yazılır.
  • 0

Üyelik görseli
Engin
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

Değerleme: 14

İletigönderen Le Qabaq » 26 Kas 2011, 03:12

Engin yazdı:
Le Qabaq yazdı:Düzenleme konusu nasıl suiistimal (doğrusu iki i iledir) ediliyor? Yani ileti düzenlemenin de kötüye kullanımı oluyormuş?

Akıl vermeye kalkmadan önce bunun doğru olup olmadığına bir baksanız? TDK'nın yazımına göre suistimal bir <i> ile yazılır.
Suî "kötü" istimal "kullanım".
  • 0

Le Qabaq
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

İletigönderen Engin » 26 Kas 2011, 03:14

Kökeni ayrı bir konudur. Ölçünlü dilde, yazım kılavuzuna göre bir <i> ile yazılır. Her sözün etimolojik yazılışı yok ki.
  • 0

Üyelik görseli
Engin
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

İletigönderen Le Qabaq » 26 Kas 2011, 03:14

Madem ki ölçünlü dile uymadan yazabiliyoruz o halde doğrusunu yazabiliriz, değil mi?
  • 0

Le Qabaq
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

İletigönderen Engin » 26 Kas 2011, 03:21

Orası size kalmış :) O hâlde arkadaşın yazdığı biçime de yanlış diyemezsiniz.
  • 0

Üyelik görseli
Engin
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

İletigönderen Le Qabaq » 26 Kas 2011, 03:22

Engin yazdı:Orası size kalmış :) O hâlde arkadaşın yazdığı biçime de yanlış diyemezsiniz.
Ben orada "ey Oktay D., yanlış yazıyorsunuz" demedim. Kendim iki i ile yazıp parantez içinde doğrusunun iki ile olduğunu belirttim.
  • 0

Le Qabaq
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

İletigönderen Oktay D. » 26 Kas 2011, 03:34

Şöyle oluyor: yazılmış görüşten vazgeçen üye, eski görüşünün olduğu iletiyi boşaltabiliyor.

Aslında yazışmalığa eklenti yazılabilir ve ileti düzenleme kaydı tutulabilir. Yönetimdekiler, düzenleme yalnızca yazım kurallarına ilişkin ise ve başlığın akıcılığına etkisi yoksa düzenlemeyi onaylamakla yetinir. Ancak böyle bir eklenti yazmaya şimdilik zamanım yok, zamanı olan yazılım bilen üyelerimiz belki bize ve kendilerine iyilik yapmak isterlerse bana ulaşabilirler.
  • 0

Üyelik görseli
Oktay D.
Oktay DOĞANGÜN
Yönetici
Yönetici

İletigönderen Le Qabaq » 26 Kas 2011, 03:43

Oktay D. yazdı:

Şöyle oluyor: yazılmış görüşten vazgeçen üye, eski görüşünün olduğu iletiyi boşaltabiliyor.

Aslında yazışmalığa eklenti yazılabilir ve ileti düzenleme kaydı tutulabilir. Yönetimdekiler, düzenleme yalnızca yazım kurallarına ilişkin ise ve başlığın akıcılığına etkisi yoksa düzenlemeyi onaylamakla yetinir. Ancak böyle bir eklenti yazmaya şimdilik zamanım yok, zamanı olan yazılım bilen üyelerimiz belki bize ve kendilerine iyilik yapmak isterlerse bana ulaşabilirler.
QUOTE diye bir etiket var. Bir üyeye cevap yazarken onun yazdıklarından alıntı yaptığımızda sonuçta üye bizim yaptığımız alıntıyı düzenleyemiyor.
  • 0

En soñ Le Qabaq tarafından 26 Kas 2011, 03:56 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kéz düzenlendi.
Le Qabaq
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

İletigönderen Baturalptürk » 28 Kas 2011, 16:15

İletilerin sonradan tekrar düzenlenememesini ben talep etmiştim. Çünkü, burası aynı zamanda bir tartışma ortamı. Bir üyenin bir cümlesi yeni konuların açılmasına ve onların uzun uzadıya tartışılmasına yol açabiliyor. O üye, bir sürü tartışma sonunda gidip iletisini yeni duruma göre uygunlaştırınca bütün yazılanlar ortada kalakalıyor. O nedenle iletilerin sonradan düzenlenememesi daha etik ve arşivciliğe uygun. Yazınızı çalakalem değil de süzgeçleyerek yazıp, göndermeden önce de iletinizi bir kez okursanız ciddi bir sorun yaşamazsınız.
Medeni ve dürüst yol, sonradan iletilerle oynamak olmamalı. Herhangi bir yanlış yapıldığında af dileyerek amaçlananın yazılması erdemli bir hareket olacaktır.

Bu arada "suistimal" meselesinde sözcük yanlışı var sanırım. 'Doğrusu' demek yerine 'orijinali' denirse sorun ortadan kalkabilir.
  • 0

Üyelik görseli
Baturalptürk
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

Değerleme: 67

İletigönderen ingichka » 28 Kas 2011, 16:29

Le Qabaq yazdı:
Oktay D. yazdı:

QUOTE diye bir etiket var. Bir üyeye cevap yazarken onun yazdıklarından alıntı yaptığımızda sonuçta üye bizim yaptığımız alıntıyı düzenleyemiyor.
Evet, alıntı diyen bir nerse var. Ayrıca bir üye iletisini düzenleyen kezde iletinin altında son düzenleme tarihi yazılanok mu?
  • 0

Üyelik görseli
ingichka
Yazışmacı
Yazışmacı

Değerleme: 19

Soñraki

Dön Yérliğimiz ile ilgili yazılar

Kimler çevrimiçi

Bu bölümü gezen üyeler: Hiç bir üye yok ve 1 konuk

Reputation System ©'