Yazışmalık

Başka sese beñzemez ananıñ sesi, Her sözcüñ arasañ vardır Türkçesi

ANKETLER İÇİN ÖZEL BÖLÜM

Yérliğimiz ile ilgili yazışmaları içerir.

ANKETLER İÇİN ÖZEL BÖLÜM

İletigönderen Bengitaşlarındili » 10 Haz 2012, 15:11

Anketlerin hepsinin toplandığı bir bölüm olsa, anketlere ulaşım daha kolay olmaz mıydı?
  • 0

Anlayın Artık! Uydurukçuluk devri bitti! Bitti! Koskoca Türk dünyası dururken uydurduklarınızı yutturamazsınız. Biri önerdiğiniz sözü ilk anda kabullenebilir ama sonra diğer Türk dillerindeki karşılıklarını öğrenince, önermiş olduğunuz uyduruk söz için size kin ve nefret besler. Benim şu anda tüm uydurukçulardan duyduğum nefreti duyar size, ama bunu şahıs olarak kimseye yöneltemediği, maddileştiremediği için Türkçeciliğe yansıtır. Türkçeciliğe nefret duymaya başlar.İşte siz UYDURUKÇULAR farkında olmadan TÜRKÇEYİ BALTALAYANLAR DURUMUNDASINIZ. Yeter artık UYDURMAYIN!
Üyelik görseli
Bengitaşlarındili
Yazışmacı
Yazışmacı

Değerleme: 0

Ynt: ANKETLER İÇİN ÖZEL BÖLÜM

İletigönderen Oktay D. » 11 Haz 2012, 14:14

Bengitaşlarındili yazdı:Anketlerin hepsinin toplandığı bir bölüm olsa, anketlere ulaşım daha kolay olmaz mıydı?

Soru şu: bir sormacayı, sormaca oluşuna göre mi yoksa konusuna göre mi ulamlandırmalı?
  • 0

Üyelik görseli
Oktay D.
Yönetici
Yönetici

Değerleme: 5647

İletigönderen Bengitaşlarındili » 11 Haz 2012, 18:33

Oktay D. yazdı:Soru şu: bir sormacayı, sormaca oluşuna göre mi yoksa konusuna göre mi ulamlandırmalı?
Tabii ki öncelik konusunda olmalı, ama en azından ulaşım kolaylığı açısından anket eklenen bir başlık anketler bölmesinde de görülmeli. İmkanı var mı?
  • 0

Anlayın Artık! Uydurukçuluk devri bitti! Bitti! Koskoca Türk dünyası dururken uydurduklarınızı yutturamazsınız. Biri önerdiğiniz sözü ilk anda kabullenebilir ama sonra diğer Türk dillerindeki karşılıklarını öğrenince, önermiş olduğunuz uyduruk söz için size kin ve nefret besler. Benim şu anda tüm uydurukçulardan duyduğum nefreti duyar size, ama bunu şahıs olarak kimseye yöneltemediği, maddileştiremediği için Türkçeciliğe yansıtır. Türkçeciliğe nefret duymaya başlar.İşte siz UYDURUKÇULAR farkında olmadan TÜRKÇEYİ BALTALAYANLAR DURUMUNDASINIZ. Yeter artık UYDURMAYIN!
Üyelik görseli
Bengitaşlarındili
Yazışmacı
Yazışmacı

İletigönderen Gökbey » 11 Haz 2012, 19:52

Ben gerek görmüyorum.

Çalışması süren sözlükte, önerilen seçeneklerin tümü olacak. Dileyen beğendiğini kullanacak. Neyi seçeceğimizi de, daha doğrusu neyin seçildiği de yazılarımızdaki kullanımlardan anlayacağız. Örneğin, yazışmalığı yeni açtığımız dönemlerde "website" yerine "ağkümesi" derdik, sonra biri "yerlik" dedi, yazılarında onu kullanmaya başladı. Ağkümesi ile yerlik sözcükleri ortak kullanımda olsalar da, yerlik baskın geldi.
  • 0

Görsel
Göktürkçe Araştırmaları http://kokturukce.blogspot.com
Göktürkçe Günlüğüm http://gokbeyuluc.wordpress.com
Azəricə Dil Araşdırmaları http://dilcilik.blogspot.com
Üyelik görseli
Gökbey
Yönetici
Yönetici

Değerleme: 440

İletigönderen Bengitaşlarındili » 11 Haz 2012, 19:58

Gökbey yazdı:Ben gerek görmüyorum.

Çalışması süren sözlükte, önerilen seçeneklerin tümü olacak. Dileyen beğendiğini kullanacak. Neyi seçeceğimizi de, daha doğrusu neyin seçildiği de yazılarımızdaki kullanımlardan anlayacağız. Örneğin, yazışmalığı yeni açtığımız dönemlerde "website" yerine "ağkümesi" derdik, sonra biri "yerlik" dedi, yazılarında onu kullanmaya başladı. Ağkümesi ile yerlik sözcükleri ortak kullanımda olsalar da, yerlik baskın geldi.

Sözlük çalışması mantıklı, ama sözlerin seçimleri bireylerin gönlünün akışına bırakılmamalı diye oylarım, en azından yerlik ve yazışmalık en doğru ve mantıklı türetimleri önermeli. Ondan sonra isteyen kullanır, isteyen kullanmaz deyilmeli. Gönül ister ki böyle bir insiyatif alırsanız ortak Türkçe duyarlılığını göz önünde bulundurasınız, ama sizlerden genel anlamda öyle bir beklentim yok açıkçası, yalnızca bir ümit.
  • 0

Üyelik görseli
Bengitaşlarındili
Yazışmacı
Yazışmacı

Dön Yérliğimiz ile ilgili yazılar

Kimler çevrimiçi

Bu bölümü gezen üyeler: Hiç bir üye yok ve 1 konuk

Reputation System ©'