Yazışmalık

Başka sese beñzemez ananıñ sesi, Her sözcüñ arasañ vardır Türkçesi

Ankara 6. İdari Mahkemesinin TDK Kararı

Yérgi, övgü, eleştiri, kınama azı kutlama yazılarını içerir.

Ankara 6. İdari Mahkemesinin TDK Kararı

İletigönderen cingelek » 26 Şub 2018, 13:38

Ankara 6. İdare Mahkemesi, ‘oynak’, ‘taze’, ‘müsait’, ‘yollu’ gibi kelimelerin argo anlamlarının kadını aşağıladığı, küçük düşürdüğü gerekçesiyle Türk Dil Kurumu (TDK) sözlüğünden çıkarılmasına karar verdi.
Mahkeme oy çokluğuyla, bu sözcüklerin argo anlamlarının sözlükten çıkarılmasına karar verdi. Kararda, “Toplumsal cinsiyetçilik içeren kelime yapılarına çalışmalarında yer vermemesi, davalı idarenin uluslararası ve ulusal normlardan kaynaklanan görevidir.
TDK bu sözcükleri kendisi türetmiş değildir. Var olan, kullanımda olan anlamları tespit etmiştir. Güncel Türkçe Sözlükte erkekleri aşağılamakta kullanılan pek çok argo kelime de yer almaktadır. Bu sözcüklerin sözlükten çıkarılması dilden çıkarılacağı anlamına gelmemektedir. Bir de bu tür sözcüklerin sözlüklerden çıkarılması durumunda kadınlara hakaret etmek daha kolay bir hâle gelebilir. Mesela bir kadına hakaret etmek için "yollu" kelimesini kullandığınızda kadın size dava açtığında siz de "Sözlüklere bakın, sözcüğün hiç hakaret anlamı var mı?" dediğinizde acaba mahkeme nasıl bir karar alacaktır? Eğer mahkemede "eski sözlükleri esas alalım" deseler o zaman bu durum idari mahkemenin aldığı bu kararın hilafına olmaz mı?
  • 5

cingelek
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi
 
İleti: 374
Katılım: 17 Mar 2015, 15:28
Değerleme: 371

Ynt: Ankara 6. İdari Mahkemesinin TDK Kararı

İletigönderen Furkan Yıldırım » 26 Şub 2018, 16:59

cingelek yazdı:Bir de bu tür sözcüklerin sözlüklerden çıkarılması durumunda kadınlara hakaret etmek daha kolay bir hâle gelebilir. Mesela bir kadına hakaret etmek için "yollu" kelimesini kullandığınızda kadın size dava açtığında siz de "Sözlüklere bakın, sözcüğün hiç hakaret anlamı var mı?" dediğinizde acaba mahkeme nasıl bir karar alacaktır? Eğer mahkemede "eski sözlükleri esas alalım" deseler o zaman bu durum idari mahkemenin aldığı bu kararın hilafına olmaz mı?
Herhangi bir sözlüğü esas alacaklarını sanmıyorum. Örneğin Türkçede soy adları hakaret için kullanılmıyor. Ancak bir soyuñ adı yazısında géçiyor diye mahkeme tarafından cezaya çarptırılmış yakın bir tanıdığım var. :)
  • 0

Üyelik görseli
Furkan Yıldırım
Dérnek Üyesi
 
İleti: 213
Katılım: 23 Ağu 2017, 21:00
Değerleme: 331

Ynt: Ankara 6. İdari Mahkemesinin TDK Kararı

İletigönderen bilimdan » 26 Şub 2018, 20:35

Türkçeyi sonradan öğrenen bir kadına hakaret edilse ve bu kadın hakarette kullanılan sözcüğü sözlüklerde ilgili anlamda bulamasa kendisine hakaret edildiğini anlayamayabilir. Bu bakımdan argo sözcüklere sözlüklerde yer verilmektedir. Mahkemenin kararı muhtemelen üst mahkemeye götürülerek bozulacaktır.
  • 0

bilimdan
Göñüllü
Göñüllü
 
İleti: 199
Katılım: 01 Kas 2017, 08:07
Değerleme: 73

Ynt: Ankara 6. İdari Mahkemesinin TDK Kararı

İletigönderen Oktay D. » 07 Mar 2018, 11:20

Amerika Birleşik Devletleri'nde siyahlara karşı kullanılması yasak olan (işten atılmanız gibi durumlara sebep olan ancak adli bir cezası olmayan) "nigga" sözcüğü bile sözlüklerde bulunur. Latince siyah anlamındaki sözcükten evrilen nigga/nigger sözcüğü siyahi Amerikalıların kölelik döneminde "zenci köle" anlamında kullanılmıştı, o yüzden aşırı ırkçı ve hatta insanlık dışı bir anlama gelmektedir. Kısaca bu sözcük bile sözlüklerde bulunur.

Sözlükler zaten neyin kullanıldığını saptayan araçlardır. Eğer kötü bir sözcük sözlüğe girmişse bunun tek suçlusu ve sorumlusu toplumun kendisidir. Toplum ırkçıysa veya cinsiyetçiyse veya duyarsızsa bunun suçlusu sözlüklermiş gibi yapılamaz. Bu bir bakıma toplumun suçu ve sorumluluğu kendisinden atıp başkalarına yüklemesi gibi bir davranış bence. Bir bakıma kendi kusurunu örtme çabası, görmezden gelme içgüdüsü...

Toplum bu sözcükleri kullanmayı bıraksın o zaman sözlükçüler bunları güncel sözlüklerden çıkarır zaten.

Belki orta bir çözüm olarak TDK bu tür sözcüklerde "cinsiyetçi kişiler tarafından hakaret niyetiyle kullanılan bir sözcük" gibi ifadeler kullanabilir.
  • 0

Üyelik görseli
Oktay D.
Oktay DOĞANGÜN
Yönetici
Yönetici
 
İleti: 8502
Katılım: 28 Ağu 2007, 17:52
Konum: İstanbul
Değerleme: 5941


Dön Eleştiri, kutlama

Kimler çevrimiçi

Bu bölümü gezen üyeler: Hiç bir üye yok ve 1 konuk

Reputation System ©'