Yazışmalık

Başka sese beñzemez ananıñ sesi, Her sözcüñ arasañ vardır Türkçesi

Nerede "çağ" nerede "kez" kullanılabilir?

Ortak Türkçe'niñ oluşumu üzerine yapılan çalışmaları içerir.

Nerede "çağ" nerede "kez" kullanılabilir?

İletigönderen ingichka » 09 Kas 2011, 13:12

Ortak Türkçe çalışmaları bölümünde çağ "zaman, vakit" ma kez "zaman" başlıklarında ele alınan bu iki sözü nice kullanabiliriz?

Çağ sözünün TDK GTS'de ilk anlamı olan "Zaman dilimi, vakit" anlamına da bakarak günün, ayın, yılın, ömrün belirli bir zamanından bahsedilirken kullanılabileceğini düşünüyorum. Çağı gelince sözü vakti gelince anlamında kullanılabilir.  Ayrıca dilbilgisindeki zamanı karşılamak için de çağ sözü kullanılabilir.

Kez sözü ise ...dığı zaman orununa ...dığı kez, zaman zaman orununa kez keziyle, her zaman orununa her kezde, zamanı gelince orununa kezi gelince şeklinde kullanılabilir.
  • 0

Üyelik görseli
ingichka
Yazışmacı
Yazışmacı

Değerleme: 19

Ynt: Nerede "çağ" nerede "kez" kullanılabilir?

İletigönderen ingichka » 09 Kas 2011, 13:20

Ya da şöyle: çağ "vakit" - kez "zaman".
  • 0

Üyelik görseli
ingichka
Yazışmacı
Yazışmacı

İletigönderen fankibiber » 12 Kas 2011, 03:02

Oğur ve öy sözcükleriniñ nesi var da kullanmamalıyız añlamadım.
  • 0

Hoşça kalıñ, ulayı balıklar için sağ oluñ.
fankibiber
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

Değerleme: 16

İletigönderen Bengitaşlarındili » 12 Kas 2011, 03:07

fankibiber yazdı:Oğur ve öy sözcükleriniñ nesi var da kullanmamalıyız añlamadım.
Bence, öncelik günümüz türk dillerinde yaşayan sözcüklerin yaygınlaştırılmasına verilmeli. Bu bağlamda çağ ve kez çok yaygın sözcükler. Öy ve oğur ise eski ve unutulmuş sözler. Çağ ve kez sözlerinin dolduramadığı alanlarda gereği durumunda öy ve oğur kez sayın elimizin altında olacaktır.
  • 0

Anlayın Artık! Uydurukçuluk devri bitti! Bitti! Koskoca Türk dünyası dururken uydurduklarınızı yutturamazsınız. Biri önerdiğiniz sözü ilk anda kabullenebilir ama sonra diğer Türk dillerindeki karşılıklarını öğrenince, önermiş olduğunuz uyduruk söz için size kin ve nefret besler. Benim şu anda tüm uydurukçulardan duyduğum nefreti duyar size, ama bunu şahıs olarak kimseye yöneltemediği, maddileştiremediği için Türkçeciliğe yansıtır. Türkçeciliğe nefret duymaya başlar.İşte siz UYDURUKÇULAR farkında olmadan TÜRKÇEYİ BALTALAYANLAR DURUMUNDASINIZ. Yeter artık UYDURMAYIN!
Üyelik görseli
Bengitaşlarındili
Yazışmacı
Yazışmacı

Değerleme: 0

İletigönderen Boraan » 12 Kas 2011, 08:26

Çağ bizde de vakit olarak kullanılıyor, kez için aynı neni söyleyemem..

çağ    
a. 1. Zaman dilimi, vakit. 2. Hayatın çocukluk, gençlik vb. dönemlerinden her biri, yaş: “Yazık ki delikanlılık çağını çoktan aşmıştır, şakaklarına kır düşmüştür, ayrıca hastadır.” -R. H. Karay. 3. Kendine özgü bir özellik taşıyan zaman parçası, dönem, devir: “Dünya atom çağında, biz hâlâ medeniyet kavgası içindeyiz.” -F. R. Atay. 4. Tarihin ayrıldığı dört büyük bölümden her biri, kurun: İlk Çağ. Orta Çağ. Yakın Çağ. Yeni Çağ. 5. jeol. Bir katmanın oluştuğu süre.
Güncel Türkçe Sözlük
  • 0

En soñ Boraan tarafından 04 Ara 2011, 13:06 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kéz düzenlendi.
Üyelik görseli
Boraan
Yazışmacı
Yazışmacı

Değerleme: 56

İletigönderen ingichka » 12 Kas 2011, 12:35

fankibiber yazdı:Oğur ve öy sözcükleriniñ nesi var da kullanmamalıyız añlamadım.
Bu başlığı çağ ma kez sözlerinin kullanımı ile bağlı olarak açmıştım. Çağ sözüne itirazınız varsa bunu çağla bağlı başlıkta, kez sözüne itirazınız varsa bunu kez başlığında yazabilirsiniz. Türk lehçelerinde yaygın olarak kullanılan sözler varken neden oğur (bugünkü Türkiye Türkçesinde uğur) ma öy (DLT'de ma Balıkesir ağzında öd) sözlerini dayatmaya çalışıyorsunuz? Dikkat ederseniz bu iletinizi yazdığınız başlık Ortak Türkçe çalışmaları bölümünde açılmış. Oğur ma öy sözleri kaç lehçede kullanılıyor, çağ ma kez sözleri kaç lehçede kullanılıyor?
  • 0

Üyelik görseli
ingichka
Yazışmacı
Yazışmacı

İletigönderen fankibiber » 12 Kas 2011, 14:18

ingichka yazdı:
Bu başlığı çağ ma kez sözlerinin kullanımı ile bağlı olarak açmıştım. Çağ sözüne itirazınız varsa bunu çağla bağlı başlıkta, kez sözüne itirazınız varsa bunu kez başlığında yazabilirsiniz. Türk lehçelerinde yaygın olarak kullanılan sözler varken neden oğur (bugünkü Türkiye Türkçesinde uğur) ma öy (DLT'de ma Balıkesir ağzında öd) sözlerini dayatmaya çalışıyorsunuz? Dikkat ederseniz bu iletinizi yazdığınız başlık Ortak Türkçe çalışmaları bölümünde açılmış. Oğur ma öy sözleri kaç lehçede kullanılıyor, çağ ma kez sözleri kaç lehçede kullanılıyor?

Başlığıñ yeri konusunda haklısınız, kusura bakmayıñ. Ancak bu tartışmanıñ Ortak Türkçe ile ilgili olduğu doğrudur. Ortak bir dil oluşturmada henüz tam bir kıstas belirlediğimizi düşünmediğimden kullanımdan kalkmış sözcükleriñ de diriltilmesinde de sakınca olmasa gerek.
  • 0

Hoşça kalıñ, ulayı balıklar için sağ oluñ.
fankibiber
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

Değerleme: 16

İletigönderen Bengitaşlarındili » 12 Kas 2011, 14:23

fankibiber yazdı:
ingichka yazdı:

Başlığıñ yeri konusunda haklısınız, kusura bakmayıñ. Ancak bu tartışmanıñ Ortak Türkçe ile ilgili olduğu doğrudur. Ortak bir dil oluşturmada henüz tam bir kıstas belirlediğimizi düşünmediğimden kullanımdan kalkmış sözcükleriñ de diriltilmesinde de sakınca olmasa gerek.

Benim bu konudaki düşüncem çağdaş dillerde var olan sözcüklerin karşılayamadığı, dolduramadığı yerler olursa eski Türkçenin kaynakları elimizin altındadır tönünde.
  • 0

Anlayın Artık! Uydurukçuluk devri bitti! Bitti! Koskoca Türk dünyası dururken uydurduklarınızı yutturamazsınız. Biri önerdiğiniz sözü ilk anda kabullenebilir ama sonra diğer Türk dillerindeki karşılıklarını öğrenince, önermiş olduğunuz uyduruk söz için size kin ve nefret besler. Benim şu anda tüm uydurukçulardan duyduğum nefreti duyar size, ama bunu şahıs olarak kimseye yöneltemediği, maddileştiremediği için Türkçeciliğe yansıtır. Türkçeciliğe nefret duymaya başlar.İşte siz UYDURUKÇULAR farkında olmadan TÜRKÇEYİ BALTALAYANLAR DURUMUNDASINIZ. Yeter artık UYDURMAYIN!
Üyelik görseli
Bengitaşlarındili
Yazışmacı
Yazışmacı

Değerleme: 0

İletigönderen ingichka » 12 Kas 2011, 14:31

Eski Türkçeden sözcüklerin bulunması ma kullanılması ayrı bir iş. Bizim bu bölüm altında yazdıklarımız ortak Türkçeciliğe değişlidir. Öy (öd) ma oğur (uğur) sözleri ile bağlı tartışmalarımızı Öy Kavramları başlığı altında yapıyorduk onsuz da.
  • 0

Üyelik görseli
ingichka
Yazışmacı
Yazışmacı

İletigönderen ingichka » 03 Ara 2011, 18:24

Kırgız Türkçesinde şöyle bir ifadeye rastladım: Ал кездеги чагым жок /al kezdegi çagım jok/ Bunun anlamı "o zamanki vaktim yok" olabilir.
  • 0

Üyelik görseli
ingichka
Yazışmacı
Yazışmacı

İletigönderen ingichka » 03 Ara 2011, 18:47

ingichka yazdı:Kırgız Türkçesinde şöyle bir ifadeye rastladım: Ал кездеги чагым жок /al kezdegi çagım jok/ Bunun anlamı "o zamanki vaktim yok" olabilir.
Buradaki kez "zaman" birak çag "vakit" sözü belirli bir vakit yani "gençlik vakti" için kullanılmış:
Ал кездеги чагым жок, O zamanki -gençlik- vaktim yok
Баштап барар алым жок. Başa geçip yürüyecek halim (gücüm) yok
Карып калган кезимде, Yaşlanıp kaldığım zaman
Армандуу ичке салдың чок. Armanlı kalbe püskül saldın(?)
  • 0

Üyelik görseli
ingichka
Yazışmacı
Yazışmacı

İletigönderen ingichka » 03 Ara 2011, 19:04

Özbek Türkçesi Ammo uning kulmoqqa chog'i yo'q, "Ama onun gülmeye vakti / zamanı yok."
  • 0

Üyelik görseli
ingichka
Yazışmacı
Yazışmacı

İletigönderen ingichka » 03 Ara 2011, 19:26

Ayniqsa, 1906-yilda til bo'yicha uyushtirilgan munozaralar kezida bu xususdagi fikrlar gazeta sahifalaridan ko'proq o'rin egallagan edi.
Özellikle, 1906 yılında dil üzerine düzenlenen münazaralar zamanında bu husustaki fikirler gazete sayfalarında daha çok yer edinmişti.
  • 0

Üyelik görseli
ingichka
Yazışmacı
Yazışmacı

İletigönderen ingichka » 03 Ara 2011, 19:54

Ayni chog‘da, V. Mahmud 1919—1925 yillar orasida o‘qituvchilik ham qilgan, Samarqand va Jizzax shaharlarida maorif boshqaruvi sohasida faoliyat ko‘rsatgan. Aynı zamanda V. Mahmud 1919-1925 yılları arasında öğretmenlik de yapmış, Semerkand ve Cizzah şehirlerinde maarif idaresi sahasında faaliyet göstermiştir.

Fitrat ayni chog’da olim, ulkan pedagog, xalq maorifi tashkilotchisi sifatida ham faol ishladi.
Fıtrat aynı zamanda, büyük pedagog, halk maarifi teşkilatçısı sıfatında da faal çalıştı.

Ayni kezda, tijorat banklarimizning aktivlari miqdori 13 trillion 360 milliard so'mdan oshdi. Aynı zamanda, ticaret bankalarımızın varlıklarının miktarı 13 trilyon 360 milyar somu aştı.
  • 0

Üyelik görseli
ingichka
Yazışmacı
Yazışmacı

İletigönderen ingichka » 03 Ara 2011, 20:27

Sizam ba'zan juda haddingizdan oshib ketasiz-da,— dedi Feruza nonushta chog'i. Siz de bazen haddinizi çok aşıyorsunuz - dedi Firuze kahvaltı vakti / zamanı.
  • 0

Üyelik görseli
ingichka
Yazışmacı
Yazışmacı

Soñraki

Dön Ortak Türkçe çalışmaları

Kimler çevrimiçi

Bu bölümü gezen üyeler: Hiç bir üye yok ve 6 konuk

Reputation System ©'