Yazışmalık

Başka sese beñzemez ananıñ sesi, Her sözcüñ arasañ vardır Türkçesi

Nerede "çağ" nerede "kez" kullanılabilir?

Ortak Türkçe'niñ oluşumu üzerine yapılan çalışmaları içerir.

Ynt: Nerede "çağ" nerede "kez" kullanılabilir?

İletigönderen kayabey » 23 Oca 2012, 00:03

Aslında çoğu doğru. Yalnızca kullanım yeri kargaşası yaşanıyor. Her Türük elinde birbirine yakın sözcükler değişik biçimde olabiliyor. Amacımız bu karışıklığı gidermek ve ortak bir dil için olurlaşmaksa;

Vakit-dönem kavramı ve uzak geçmişler için: çağ
''Türükler eski çağlardan beri ulusalcı ve savaşçıdır.''

Yakın zaman ve yaşadığımız geçmişler için : kezde
''Yaşamda bir çok kezde iniş-çıkışlar olur.''

Diyebilir miyiz..?
Yalnız kez günümüz Türkeli ne biraz değişik olabilir. Çünkü herkes ve her kez çoğu zaman karışabilir. Düşüncem o ki, kezde daha belirgin ve anlam olarak usumuzda daha kesin algılanabilir.
  • 0

Üyelik görseli
kayabey
Türkçeséver
Türkçeséver

Değerleme: 0

İletigönderen Bengitaşlarındili » 23 Oca 2012, 00:24

kayabey yazdı:Aslında çoğu doğru. Yalnızca kullanım yeri kargaşası yaşanıyor. Her Türük elinde birbirine yakın sözcükler değişik biçimde olabiliyor. Amacımız bu karışıklığı gidermek ve ortak bir dil için olurlaşmaksa;

Diyebilir miyiz..?
Yalnız kez günümüz Türkeli ne biraz değişik olabilir. Çünkü herkes ve her kez çoğu zaman karışabilir. Düşüncem o ki, kezde daha belirgin ve anlam olarak usumuzda daha kesin algılanabilir.
Eğer tam Türkçe konuşacağım dersen
Herkes değil, Her kişi dersin
Her defa anlamında her kez değil, kez sayın dersin ve hiç bir kargaşa yaşanmaz.
  • 0

Anlayın Artık! Uydurukçuluk devri bitti! Bitti! Koskoca Türk dünyası dururken uydurduklarınızı yutturamazsınız. Biri önerdiğiniz sözü ilk anda kabullenebilir ama sonra diğer Türk dillerindeki karşılıklarını öğrenince, önermiş olduğunuz uyduruk söz için size kin ve nefret besler. Benim şu anda tüm uydurukçulardan duyduğum nefreti duyar size, ama bunu şahıs olarak kimseye yöneltemediği, maddileştiremediği için Türkçeciliğe yansıtır. Türkçeciliğe nefret duymaya başlar.İşte siz UYDURUKÇULAR farkında olmadan TÜRKÇEYİ BALTALAYANLAR DURUMUNDASINIZ. Yeter artık UYDURMAYIN!
Üyelik görseli
Bengitaşlarındili
Yazışmacı
Yazışmacı

İletigönderen kayabey » 23 Oca 2012, 22:22

sen hangi gezegenden geldin? sadece bana karşı duruş olmak için kendini koyduğun duruma bak.... özüm her kişi olarak kullanıyorum. ancak günümüz türkeli nde herkes olarak kullanılıyor. istersen sokağa çık birkaç kişiye sor.
ayrıca kez sayın da sen kez sözünü her , sayın sözünü defa olarak kullanıyorsun. gerçekten çok bilimsel, alkışlıyorum....
  • 0

Üyelik görseli
kayabey
Türkçeséver
Türkçeséver

İletigönderen Bengitaşlarındili » 23 Oca 2012, 22:48

kayabey yazdı:sen hangi gezegenden geldin? sadece bana karşı duruş olmak için kendini koyduğun duruma bak.... özüm her kişi olarak kullanıyorum. ancak günümüz türkeli nde herkes olarak kullanılıyor. istersen sokağa çık birkaç kişiye sor.
ayrıca kez sayın da sen kez sözünü her , sayın sözünü defa olarak kullanıyorsun. gerçekten çok bilimsel, alkışlıyorum....

:))
Daha sayın sözünün anlamından yapısından ve kullanımından haberin yok ve sen Türkçe için türetimde bulunacaksın öyle mi? Vah dilime, Vahlar dilime!
  • 0

Anlayın Artık! Uydurukçuluk devri bitti! Bitti! Koskoca Türk dünyası dururken uydurduklarınızı yutturamazsınız. Biri önerdiğiniz sözü ilk anda kabullenebilir ama sonra diğer Türk dillerindeki karşılıklarını öğrenince, önermiş olduğunuz uyduruk söz için size kin ve nefret besler. Benim şu anda tüm uydurukçulardan duyduğum nefreti duyar size, ama bunu şahıs olarak kimseye yöneltemediği, maddileştiremediği için Türkçeciliğe yansıtır. Türkçeciliğe nefret duymaya başlar.İşte siz UYDURUKÇULAR farkında olmadan TÜRKÇEYİ BALTALAYANLAR DURUMUNDASINIZ. Yeter artık UYDURMAYIN!
Üyelik görseli
Bengitaşlarındili
Yazışmacı
Yazışmacı

İletigönderen Bengitaşlarındili » 23 Oca 2012, 22:55

Sana Kırgızcadan, Türk dilleri içinde en arı, en duru kalabilmiş olan bir Türkdilinden bir örnek:
Kün sayın seni körgüm kelet= Seni her gün göresim geliyor
Kazakçadan bir örnek:
Jıl sayın azraq tağın qarıyp ketebiz.
( Her yıl az daha yaşlanıp gidiyoruz)
Özbekçeden bir örnek:
Yil soyin bu yerlarga kelip ma'zini eslap tushlarga botarman
(Her yıl buralara gelip geçmişi hatırlayıp düşlere dalıyorum)
  • 0

Üyelik görseli
Bengitaşlarındili
Yazışmacı
Yazışmacı

İletigönderen ingichka » 23 Oca 2012, 23:19

kayabey yazdı:Aslında çoğu doğru. Yalnızca kullanım yeri kargaşası yaşanıyor. Her Türük elinde birbirine yakın sözcükler değişik biçimde olabiliyor. Amacımız bu karışıklığı gidermek ve ortak bir dil için olurlaşmaksa;

Diyebilir miyiz..?
Yaqınlıq-uzaqlıq mäsäläsi emäs. Mäsälän nonushta chog'i deyändä bunda bir uzaqlıq söz qonusu emäsdir.
  • 0

Üyelik görseli
ingichka
Yazışmacı
Yazışmacı

Değerleme: 19

İletigönderen ingichka » 23 Oca 2012, 23:22

kayabey yazdı:sen hangi gezegenden geldin? sadece bana karşı duruş olmak için kendini koyduğun duruma bak.... özüm her kişi olarak kullanıyorum. ancak günümüz türkeli nde herkes olarak kullanılıyor. istersen sokağa çık birkaç kişiye sor.
Qazaq Türkcäsindä "är kez sayın" şäklindä qullanımı yayğındır.
  • 0

Üyelik görseli
ingichka
Yazışmacı
Yazışmacı

İletigönderen kayabey » 23 Oca 2012, 23:35

:) gerçekten sen ne dediğini bilmiyorsun... çok gülünçsün... yine kendi kendini eleverdin...
kez sayın türetiminin ne kadar anlamsız olduğunu özün gösterdiği için sağol.

burada sayın zamanı tamamlayan söz olarak kullanılır. ayrıca gün aşırı anlamındadır.

Kazakçadan bir örnek:
burada da sayın zamanı tamamlayan söz olarak kullanılır. ayrıca yıl aşırı yıl geçtikçe anlamındadır.

Özbekçeden bir örnek:
burada da sayın zamanı tamamlayan söz olarak kullanılır. ayrıca yıl aşırı anlamındadır. süreklilik ifadesidir.

bilmen gereken, kez sayın kullanılmaz çünkü ikiside zamana ait değerleri gösterir. kün sayın,yıl sayın, oğur sayın gibi başa zamanı yanına da tamamlayıcı olarak sayını getirebilirsin...
sırf konuşmak için atıp tutma... ayrıca senin bu saçmalıklarını dinleyecek değilim.. seni uyardım kişi gibi.. ama ısrarla tahrik ediyorsun... bu son uyarışım... karşıma çıkma!!!
  • 0

Üyelik görseli
kayabey
Türkçeséver
Türkçeséver

İletigönderen ingichka » 23 Oca 2012, 23:52

kayabey yazdı: :) gerçekten sen ne dediğini bilmiyorsun... çok gülünçsün... yine kendi kendini eleverdin...

burada sayın zamanı tamamlayan söz olarak kullanılır. ayrıca gün aşırı anlamındadır.

Kazakçadan bir örnek:
burada da sayın zamanı tamamlayan söz olarak kullanılır. ayrıca yıl aşırı yıl geçtikçe anlamındadır.

Özbekçeden bir örnek:
burada da sayın zamanı tamamlayan söz olarak kullanılır. ayrıca yıl aşırı anlamındadır. süreklilik ifadesidir.

bilmen gereken, kez sayın kullanılmaz çünkü ikiside zamana ait değerleri gösterir. kün sayın,yıl sayın, oğur sayın gibi başa zamanı yanına da tamamlayıcı olarak sayını getirebilirsin...
sırf konuşmak için atıp tutma... ayrıca senin bu saçmalıklarını dinleyecek değilim.. seni uyardım kişi gibi.. ama ısrarla tahrik ediyorsun... bu son uyarışım... karşıma çıkma!!!

Qonuyla bağlı olaraq http://turkcesivarken.com/yazismalik/ht ... ic.php?t=3 başlığına qaraya bilirsiñiz.
  • 0

Üyelik görseli
ingichka
Yazışmacı
Yazışmacı

İletigönderen Oktay D. » 24 Oca 2012, 02:36

Tümüyle konu dışı, saygı dışı ma sövgü içeren iletiler kaldırılmıştır. Yönetim

Yazışmalık Kurallarını okumañızı öneriyoruz.
  • 0

En soñ Oktay D. tarafından 24 Oca 2012, 02:38 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kéz düzenlendi.
Üyelik görseli
Oktay D.
Yönetici
Yönetici

Değerleme: 5711

İletigönderen Bengitaşlarındili » 24 Oca 2012, 19:25

Şimdi bu yerlik ve yazışmalık için yine sınav zamanı, bundan önce 4 sınavda kaldı bu yazışmalık. Bakalım bu defa da uydurmacılık aşkıyla sahte bilim yapanların safında mı yer alacak, göreceğiz. Uydurmacılıkta buluşulacak mı göreceğiz. Kim kiminle saf tutuyor göreceğiz. İşte o zaman bir şeyler daha netleşecek. Biz de ne yapmamız gerektiğini bileceğiz. Muhteşem bir sınav.
  • 0

Üyelik görseli
Bengitaşlarındili
Yazışmacı
Yazışmacı

İletigönderen Oktay D. » 24 Oca 2012, 23:21

Mecâzî söylemle: Türkçesi Varken yerliği, millî takımı tutar; tüm takımlardan oyuncularıñ oyna girdiği bir takım, yönericiniñ (teknik direktör) halk olduğu bir takım. Siz de oyuncusuñuz, başka görüşten kişiler de...

Siz kendi kendiñize bizi sınavdan geçiriñ ya da bırakıñ, istediğiñiz kadar. Burada ayrı ayrı Türkçeci düşünceleri olan onlarca birey var; yalñızca yazanlar değil, okuyanlar da var. Ancak bir tek siz, kimiñ neyi düşündüğüyle ilgili yakıştırmalar yapıyorsuñuz. Önüñüze gelene "uydurukçu" diyorsuñuz. Belki bazıları tutuyor ancak öyle kişilere dédiñiz ki bunu, kimisi yérlikte eñ az siziñ kadar uydurukçuluk karşıtı kişilerdendi. Siziñ sürekli yaptığıñız, bağırarak konuşmaya beñziyor, sâkin konuşunca da añlarız sizi, kaygıñız olmasın.
  • 0

Üyelik görseli
Oktay D.
Oktay DOĞANGÜN
Yönetici
Yönetici

Değerleme: 5711

İletigönderen Le Qabaq » 31 May 2012, 09:44

Kez - zaman
Çağ - vakit, dilbilgisinde zaman
  • 0

Le Qabaq
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

Değerleme: 13

İletigönderen Le Qabaq » 31 May 2012, 09:45

kayabey yazdı:gerçekten sen ne dediğini bilmiyorsun... çok gülünçsün... yine kendi kendini eleverdin...

Kazakçadan bir örnek:

Özbekçeden bir örnek:

Kez sayın ile oğur sayını farklı yapan nedir?
  • 0

Le Qabaq
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

Değerleme: 13

İletigönderen Türkçe » 02 Kas 2012, 03:08

Başka avkanlardan sözcük alma konusunda Türkbaycanıl ma Özbeğildeki kullanım özellikleri bizde uygulanabilir. Kazağıl ma Kırgızıl yoksa Türkmenil gibi daha az kişice konuşulan ma yazı dili olarak geçmişi çok eskiye gitmeyen avkanlara çok bakılmasa da olabilir.
  • 0

Dilleri düzenleyen kurumlar bulunsa da dilin biçimini belirleyen kullanımdır. Bir sözcük bir dilde kullanımda ise o dili düzenleyen kurumun sözlüğünde olsa da olmasa da artık bir bildirme aracıdır. Yalnızca yeni sözler bulmak yerine onları kullanmak, uygulayıcı olmak durumundayız.
Türkçe
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

Değerleme: 7

ÖncekiSoñraki

Dön Ortak Türkçe çalışmaları

Kimler çevrimiçi

Bu bölümü gezen üyeler: Hiç bir üye yok ve 11 konuk

Reputation System ©'