Yazışmalık

Başka sese beñzemez ananıñ sesi, Her sözcüñ arasañ vardır Türkçesi

Orhun damgaları ile ortak yazı dili kurulması

Ortak Türkçe'niñ oluşumu üzerine yapılan çalışmaları içerir.

Orhun damgaları ile ortak yazı dili kurulması

İletigönderen Türkçe » 09 Nis 2013, 09:15

Eski Türkçe sözlerin Orhun damgaları ile yazımını öz ağganımızdaki gibi okumaya dayalı bir ortak Türkçe kurulması konusunda çalışma yapılabilir mi? Örneğin Eski Türkçe öd sözünün Orhun damgaları ile yazımı kez / zaman kavramını yazmak üzere kullanılabilir. Bu yazımın Eski Türkçe ma bugünkü Türkçe nice okunacağı da  (Japonca on / kun gibi) öğrenilebilir ma öğretilebilir.
  • 0

Dilleri düzenleyen kurumlar bulunsa da dilin biçimini belirleyen kullanımdır. Bir sözcük bir dilde kullanımda ise o dili düzenleyen kurumun sözlüğünde olsa da olmasa da artık bir bildirme aracıdır. Yalnızca yeni sözler bulmak yerine onları kullanmak, uygulayıcı olmak durumundayız.
Türkçe
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi
 
İleti: 634
Katılım: 14 Ağu 2012, 23:27
Değerleme: 7

Ynt: Orhun damgaları ile ortak yazı dili kurulması

İletigönderen BARIÞ » 09 Nis 2013, 11:20

Türkçe Arkadaşım bu konu uzun zamandan beri benim de usumda. Günümüz Türk Ağganları her ne kadar bibirinden ayrı gözükürse gözüksün tek bir köke bağlı oldukları için aynılar. Bence ilk aşama olarak örneğin Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi gibi Türk oluşumlarında Eski Türkçe, anlaşma dili, Türk Damgaları ortak yazı dili yapılabilirdi. Bu İngilizce veya Rusça konuşmaktan çok daha onurlu yine çok daha amaca hizmet eden bir yaklaşım olurdu. Eski Türkçe dediğimiz Göktürk ve Uygur Dönemi Türkçesini bir iki ay gibi kısa bir sürede diplomatlar öğrenir yine bu Türkçe ile söyleşmeye başlayabilirler (Sonuçta öğrendikleri yine Türkçeden başka bir şey değildir). Bırak (ama) günümüz Türkçeleri zaman içerisinde oldukça yol alarak yeni dilbilgisi kuralları ve yeni sözler kazandılar. Bunları nece Eski Türkçeye indirebiliriz. Bence en iyisi Eski Türkçe yine Türk Damgalarını öğretip söyleşi ve yazışmaların bu dizgeler aracılığıyla yapılması. Yoksa Türk Damgalarını Çin Alfabesine çevirmiş oluruz. Aynı sözü bir yazıp Türk Ağganları sayısınca ayrı okumak çok güç ve bu yazı dizgesinin kurallarını bozacak bir yaklaşım. Benim önerim Türk Dünyasının birleşmesine doğru gidildiği şu dönemde (2023 Allah dilerse bu amcın nihai yılı olacak) Ortak Türkçe çalışmalarına hız vermek, özellikle ortak terminoloji, ortak adlandırma çalışmaları yapmak, bu kuruluşun üzerine Türk Damgaları çalışmalarına hız vererek ortak Abece' yi Türk Damgaları yapmaktır. Ancak zaman aleyhimize işliyor, nitekim Kazakistan da Kril Alfabesini bırakıp Latin alfabesine geçme kararı aldı. Türk Soyulu Halkların, geniş bir coğrafyaya yayılmış bir ulusun, Ata yadigarını şu azı bu nedenlerle bırakıp Latin alfabesine geçmesi Ortaklık bakımından iyi; şanlı, köklü Türk geçmişi bakımından acıklı bir tablodur.

Uğurola!
  • 0

En soñ BARIÞ tarafından 09 Nis 2013, 11:28 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kéz düzenlendi.
Üyelik görseli
BARIÞ
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi
 
İleti: 580
Katılım: 27 Ara 2011, 18:14
Değerleme: 14

Ynt: Orhun damgaları ile ortak yazı dili kurulması

İletigönderen BARIÞ » 09 Nis 2013, 11:34

Türk Keneşinden bir çav: http://www.turkkon.org/icerik.php?no=216
  • 0

Üyelik görseli
BARIÞ
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi
 
İleti: 580
Katılım: 27 Ara 2011, 18:14
Değerleme: 14

Ynt: Orhun damgaları ile ortak yazı dili kurulması

İletigönderen Oktay D. » 26 May 2013, 15:18

Türkçe yazdı:Eski Türkçe sözlerin Orhun damgaları ile yazımını öz ağganımızdaki gibi okumaya dayalı bir ortak Türkçe kurulması konusunda çalışma yapılabilir mi? Örneğin Eski Türkçe öd sözünün Orhun damgaları ile yazımı kez / zaman kavramını yazmak üzere kullanılabilir. Bu yazımın Eski Türkçe ma bugünkü Türkçe nice okunacağı da  (Japonca on / kun gibi) öğrenilebilir ma öğretilebilir.

Burada söz éttiğiñiz bir resim yazısı mı? Çince gibi bir ortak yazı dili mi öneriyorsuñuz? Çünkü iletiñize yanıtlar başka yönde olmuş.

Özünde kişioğlu yazı okurken sözcüğüñ damgalarını tek tek okumaz, onuñ yérine sözcüğü olduğu gibi ortasına bakarak görür ve añlar. Bu nédenle hızlı okuma yöntemleri geliştirilmiştir. Belki de kişiler Orkun-Yenisey damgalarıyla yazılmış sözcükleri görsel bélleklerine dayanarak okuyabilecek biçimde yétiştirilebilir. Böylelikle her ağız/dil/kol ayrı sesler çıkararak aynı yazıyı aynı añlamlarla okur.

Ancak bu oldukça güç bir işe beñziyor.
  • 0

Üyelik görseli
Oktay D.
Yönetici
Yönetici
 
İleti: 8557
Katılım: 28 Ağu 2007, 17:52
Konum: İstanbul
Değerleme: 6049

Ynt: Orhun damgaları ile ortak yazı dili kurulması

İletigönderen bilgekagan_d » 27 May 2013, 13:53

önce bir 'viki' usulü veritabanı oluşturulabilir,  on kelime ile başlansa bile başlanmış olur.
  • 0

Bilge
Üyelik görseli
bilgekagan_d
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi
 
İleti: 497
Katılım: 10 Ara 2011, 21:02
Değerleme: 10


Dön Ortak Türkçe çalışmaları

Kimler çevrimiçi

Bu bölümü gezen üyeler: Hiç bir üye yok ve 2 konuk

Reputation System ©'