Yazışmalık

Başka sese beñzemez ananıñ sesi, Her sözcüñ arasañ vardır Türkçesi

Say, Sayın sözlerinin kullanımı

Dil ile ilişkili olan, öbür ulamlarla uyuşmayan géñel yazışmaları içerir.

Say/sayın sözü tanımladığı sözün önünde mi kullanılsın, ardında mı?

Önünde
2
18%
Ardında
9
82%
Kararsızım
0
Oy yok

Toplam oy : 11

Ynt: Say, Sayın sözlerinin kullanımı

İletigönderen Bengitaşlarındili » 25 Kas 2011, 22:50

QONAQ yazdı:Giriş yaparkən "say oğur" deyən bir ifadə var. Onun yerinə "kəz sayın" demək olmazmı?

Allah razı olsun, ağzına diline sağlık.. Kez sayın!!!!! Muhteşem bir söz!
  • 0

Anlayın Artık! Uydurukçuluk devri bitti! Bitti! Koskoca Türk dünyası dururken uydurduklarınızı yutturamazsınız. Biri önerdiğiniz sözü ilk anda kabullenebilir ama sonra diğer Türk dillerindeki karşılıklarını öğrenince, önermiş olduğunuz uyduruk söz için size kin ve nefret besler. Benim şu anda tüm uydurukçulardan duyduğum nefreti duyar size, ama bunu şahıs olarak kimseye yöneltemediği, maddileştiremediği için Türkçeciliğe yansıtır. Türkçeciliğe nefret duymaya başlar.İşte siz UYDURUKÇULAR farkında olmadan TÜRKÇEYİ BALTALAYANLAR DURUMUNDASINIZ. Yeter artık UYDURMAYIN!
Üyelik görseli
Bengitaşlarındili
Yazışmacı
Yazışmacı

Değerleme: 0

İletigönderen QONAQ » 25 Kas 2011, 23:20

Qazaq Türkcəsində ər kez sayın / ərbir kez sayın şəklində qullanılıyormuş. Googleda sadəcə "kez say" şəkliylə Qırğız Türkcəsindən bir örnək tapa bildim: Ал каардуу кез сай сөөгүмө. Bu sözün mənasın biləmmədim.
  • 0

QONAQ
Göñüllü
Göñüllü

Değerleme: 12

İletigönderen Bengitaşlarındili » 25 Kas 2011, 23:34

Türk dillerinde çet el sözü ile Türkçesini birlikte kullanarak anlamı pekiştirme yaygın bir yoldur. Kazakçadaki durumu buna yoruyorum.
  • 0

Anlayın Artık! Uydurukçuluk devri bitti! Bitti! Koskoca Türk dünyası dururken uydurduklarınızı yutturamazsınız. Biri önerdiğiniz sözü ilk anda kabullenebilir ama sonra diğer Türk dillerindeki karşılıklarını öğrenince, önermiş olduğunuz uyduruk söz için size kin ve nefret besler. Benim şu anda tüm uydurukçulardan duyduğum nefreti duyar size, ama bunu şahıs olarak kimseye yöneltemediği, maddileştiremediği için Türkçeciliğe yansıtır. Türkçeciliğe nefret duymaya başlar.İşte siz UYDURUKÇULAR farkında olmadan TÜRKÇEYİ BALTALAYANLAR DURUMUNDASINIZ. Yeter artık UYDURMAYIN!
Üyelik görseli
Bengitaşlarındili
Yazışmacı
Yazışmacı

İletigönderen ingichka » 24 Oca 2012, 00:00

QONAQ yazdı:Qazaq Türkcəsində ər kez sayın / ərbir kez sayın şəklində qullanılıyormuş. Googleda sadəcə "kez say" şəkliylə Qırğız Türkcəsindən bir örnək tapa bildim: Ал каардуу кез сай сөөгүмө. Bu sözün mənasın biləmmədim.
Al kaarduu kez say söögümö. kaarduu=sinirli, öfkeli; çoq soğuq. söök=kämik.
  • 0

Üyelik görseli
ingichka
Yazışmacı
Yazışmacı

Değerleme: 19

İletigönderen Bengitaşlarındili » 24 Oca 2012, 00:01

ingichka yazdı:
QONAQ yazdı:Qazaq Türkcəsində ər kez sayın / ərbir kez sayın şəklində qullanılıyormuş. Googleda sadəcə "kez say" şəkliylə Qırğız Türkcəsindən bir örnək tapa bildim: Ал каардуу кез сай сөөгүмө. Bu sözün mənasın biləmmədim.
Al kaarduu kez say söögümö. kaarduu=sinirli, öfkeli; çoq soğuq. söök=kämik.
Bir deyime benziyor, ben de çözemedim, araştıracağım.
  • 0

Üyelik görseli
Bengitaşlarındili
Yazışmacı
Yazışmacı

İletigönderen Bengitaşlarındili » 24 Oca 2012, 00:08

Ama say, sayın konularının hepsinde haklısınız, bola oyin gibi bir kullanımı nerede okudum ya da nereden aldım bilmiyorum ya da neye göre yazdım emşn değilim ama  bola soyin diye bir şey Özbekçenin kurallarına göre mümkün olmuyormuş...
  • 0

Üyelik görseli
Bengitaşlarındili
Yazışmacı
Yazışmacı

İletigönderen PAÜlü » 26 Şub 2014, 14:44

Talât Tekin'in Türkmence Sözlüğünde Aşgabat gün saýyn abadanlaşýar Aşkabat her gün daha bayındır duruma geliyor diye bir örnek cümle bulunuyor.
  • 0

PAÜlü
Göñüllü
Göñüllü

Değerleme: 29

İletigönderen Limbo15 » 21 Eyl 2019, 20:24

Tükel anlayamadım. Öncesinde mi yoksa ardında mı olsa daha doğru olur?
  • 0

Limbo15
Sesli Yeñi Üye
Sesli Yeñi Üye

Değerleme: 1

İletigönderen EftalBARLAS » 03 Eki 2019, 23:24

"Her şeyden yiyelim" cümlesi "nenden say yiyelim" mi yoksa "nen saydan yiyelim" mi biçiminde kurulmalı?
  • 0

EftalBARLAS
İlgili
İlgili

Değerleme: 6

İletigönderen Oktay D. » 03 Eki 2019, 23:30

İkisi de déğil: "say néñden yiyelim."
  • 0

Üyelik görseli
Oktay D.
Yönetici
Yönetici

Değerleme: 5733

İletigönderen EftalBARLAS » 03 Eki 2019, 23:45

Oylamada say sayın sözcüğün ardından gelsin daha çok oylanmış. Peki burada neden önce geldi?

Peki herden sonra gelen sözcüğe gelen ek saya mı eklenicek yoksa sözcüğe mi? "Her yerde karşıma çıkıyorsun" gibi.
  • 0

EftalBARLAS
İlgili
İlgili

Değerleme: 6

İletigönderen Oktay D. » 04 Eki 2019, 08:55

Eskiden Yazışmalık'ta oylama oluyordu ancak sosyolojik ve istatistiksel olarak añlamsız olduğu yargısına varıp o seçeneği kapattık. Bu tür başlıklar o dönemden kalma. Herhangi bir şekilde Oğuz Türkçesinde nitelemeleriñ sözcüğüñ ardında olduğu bir durum bulunmadığı için böyle bir kullanımı devşirmek sorun yaratabilir.

Öteki Türkçelerdeki kullanımıñ néreden kaynaklandığı (örneğin Rusça étkisi vb.) bilinmeden buna —özellikle oylama ile— karar vérmek usa yatkın bir tutum olmayacaktır. Örneğin Türkiye Türkçesinde nitelemesi soñda olan tüm kullanımlar Arapça kökenlidir: zât-ı şahâne, hâl-ü kâr, ... Doğu Avrupa, Balkan gibi yérlerde yaşayan Türk boylarınıñ (örneğin Gagauzlar) tümce yapısınıñ Özne-Yüklem-Nesne biçiminde değişmesi gibi say/sayın kullanımı da başka dillerden dolayı oluşmuş olabilir.
  • 3

Üyelik görseli
Oktay D.
Oktay DOĞANGÜN
Yönetici
Yönetici

Değerleme: 5733

İletigönderen ulduzéver » 18 Ara 2019, 04:02

GökTürkçede yér sayu "her yér" diye bir kullanımı vârmış. Eski kaynaklarda bunuñ tersi bulunur mu bilmem. Ancak bana sözcüğüñ ardından gelen bir zarf gibi geliyor. Yér sa-yu "yér sa-yarak" gibi.
  • 5

ulduzéver
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

Değerleme: 691

İletigönderen TürkçeSözlük78 » 18 Ara 2019, 16:26

Ben yırlarımda (şiirlerimde) ve bir sürü yerde sözcükten önce koyuyorum. Yâni her ile özdeş kullanıma iye tutuyorum sözcüğü.

Her yer > say yer, değme yer
Herkes (her kişi) > say kişi, değme kişi

Ayrıca burada değme ile say sözcükleri özdeş anlama iye oluyor. Değme sözcüğü, sözcüklerin soluna gelirken say sözcüğünü sağa koymak biraz saçma geldi bana doğrusu.
Eski Türkçede öyle kullanıldığını biliyordum ancak burada bence eski kullanımı pek göz önünde bulundurmadan kendi (çağdaş, gündelik) kullanımımıza ayak uyduracak bir biçimde kullanmalıyız bu sözcüğü.
  • 0

Onca olay olduktan sonra,
Niye düşlerim ki bir yokra?
-Tünerik Gezgini
Üyelik görseli
TürkçeSözlük78
Oğuzhan T.
Dérnek Üyesi

Değerleme: 875

İletigönderen ulduzéver » 18 Ara 2019, 21:20

Eğer Eski Türkçede sayu yér gibi kullanım biçimleri bulunmuyorsa sözcüğüñ öñüne koyulması añlamsız olacak démektir.

Kesin olarak diyemem ancak görüşüm bu sözcüğüñ diye sözcüğü gibi bir zarf olduğu üzeredir.

Görüşelim diye geldim tümcesini diye görüşelim geldim biçiminde kuramadığımız gibi yér say yérine de say yér diyemeyeceğiz o durumda.

GökTürkçede yér sayu bardıg(ñ) "her yére gittiñ" kullanımı daha çok "yér sa-yarak gittiñ" diye bir tümce biçimine beñziyor. Zâten de Türkçede zarflar böyle kullanılıyor. Yine Eski Türkçede bunuñ tersi vârmı araştırılmalı...
  • 3

ulduzéver
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

Değerleme: 691

Önceki

Dön Géñel yazışma

Kimler çevrimiçi

Bu bölümü gezen üyeler: Hiç bir üye yok ve 11 konuk

Reputation System ©'