Yazışmalık

Başka sese beñzemez ananıñ sesi, Her sözcüñ arasañ vardır Türkçesi

Kürtçe Azerbaycan Türkçesinden etkilenmiş mi?

Türkçe ile yad diller arasında yapılan karşılaştırmaları içerir.

Kürtçe Azerbaycan Türkçesinden etkilenmiş mi?

İletigönderen ingichka » 28 Haz 2012, 16:36

Türkiye'de Kürtlerin yoğun olarak yaşadıkları bölgelerdeki Türkçe ağızların Azerbaycan Türkçesi özellikleri gösterdiğini zaten biliyoruz. Kuzey Irak'taki Türkmenlerin dili de Azerbaycan Türkçesidir. Elimde bir Kürtçe konuşma kılavuzu bulunuyor. Cümleleri incelerken dikkatimi çeken bir ifade oldu: Şeva we bimîne xweş. Şeva we "geceniz", bimîne "kalsın", xweş "hoş". Buna okşar bir ifade biçimi Azerbaycan Türkçesinde de bulunuyor: Gecəniz xeyrə qalsın. Yalnız burada hemen Farsçanın etkisi olabileceği düşüncesi de akla gelebiliyor. Elimdeki Farsça konuşma kılavuzunda "İyi geceler" anlamında sadece Şeb bexeyr yani "hayırlı gece" verilmiş. Bir kaç İngilizce siteye de baktım aynısı yazıyor. Eğer bu ifade şekli Farsçada yoksa çok muhtemel olarak Azerbaycan Türkçesinin Kürtçeye etkisi ile açıklanabilir. Ayrıca bazı sözcüklerde de Azerbaycan Türkçesinin etkisi varmış gibi görünüyor: Kürtçe boyax "boya" Az. T. boyaq (çoğunlukla boyax şeklinde telaffuz ediliyor), Kürtçe qehwe Az. T. qəhvə (Farsçası qahve) vb.
  • 0

Üyelik görseli
ingichka
Yazışmacı
Yazışmacı
 
İleti: 2242
Katılım: 01 Oca 2008, 14:33
Konum: istanbul
Değerleme: 29

Ynt: Kürtçe Azerbaycan Türkçesinden etkilenmiş mi?

İletigönderen Temirbek » 11 Tem 2012, 18:36

Doğrudur. Kürtçede bir miktar Azerice etkisi vardır. Meselâ Kürtçe qedexe < Azerice qadağan "yasak" (diğêr Türk Dillerinde de vardır Özbekçe vb.). Kürtçe qerax "kıyı, sâhil" < Azerice qırax = Türkçe (Yörük Ağızları) qırak/kırak "kenar 2) kıyı" gibi.

Bunlar dışında da, ya bizim Türkçedên ya da yine Azericedên alınmış birçok söz vardır; Kü yarkok < Tü yerkök "havuç", Kü demxe < Tü damga, Kü sax < Tü sağ, Kü saxlem < Tü sağlam vb. Ekinçlêr arası etkileşim.
  • 0

Üyelik görseli
Temirbek
Yazışmacı
Yazışmacı
 
İleti: 1611
Katılım: 11 Eki 2007, 21:44
Değerleme: 1201


Dön Karşılaştırmalar

Kimler çevrimiçi

Bu bölümü gezen üyeler: Hiç bir üye yok ve 1 konuk

cron
Reputation System ©'