Yazışmalık

Başka sese beñzemez ananıñ sesi, Her sözcüñ arasañ vardır Türkçesi

sencil

Henüz hiçbir sözcükle karşılanmamış, karşılığı başka dillerde veya Türkçede olmayan kavramlar için karşılık bulduğumuz bölüm

sencil

İletigönderen Bi50likdaha » 28 Nis 2014, 02:45

Kafamda bir kişilik düşündüm etrafımızda çokça bulunan .
Kendisinden önce başkalarını düşünen , ailesini , arkadaş çevresini , bunlar ne der , nasıl hisseder diyerekten kendi kendini önemseyemeyen , kendisiyle ilgilenemeyen kişi için düşündüm.

Bencilin zıttı gibi.
  • 0

Bi50likdaha
Yazışmacı
Yazışmacı

Değerleme: 420

Ynt: sencil

İletigönderen BoZCiN » 29 Nis 2014, 08:34

Bencilin zıttı sencil değil,  elcildir diye biliyorum.  Hatta bunu buralarda tartışmış mıydık daha önce?
  • 0

Üyelik görseli
BoZCiN
Göñüllü
Göñüllü

Değerleme: 77

İletigönderen BoZCiN » 29 Nis 2014, 10:27

http://turkcesivarken.com/yazismalik/ht ... 031#p16031

Burada açılmış zaten konu.

Bu kadar çok "sencil"sever varsa eğer, sencil; belki bencil karşıtı olarak değil ama tıpkı "bencil"in 1. TEKİL vurgusu yaptığı gibi 2. TEKİL vurgusuna işaret eden bir kavram olabilir. Yani kendisi dışındaki herkesi düşünen değil ama kendisi dışında sevdiği, değer verdiği biri kişi dışında kimsenin çıkarını gözetmeyen insan anlamında kulanılabilir. sencil tutkulara örnek belki bir kişinin karşısındakine duyduğu aşk olabilir. sevdiği politikacıyı akıl ve mantık sınırları dışında seven, kendinden öne koyan kişiler için kulanılabilir.
  • 0

En soñ BoZCiN tarafından 29 Nis 2014, 10:34 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kéz düzenlendi.
Üyelik görseli
BoZCiN
Göñüllü
Göñüllü

İletigönderen Bi50likdaha » 29 Nis 2014, 14:13

Sencil daha anlaşılır , yaygın ve kolay bence.
  • 0

Bi50likdaha
Yazışmacı
Yazışmacı

İletigönderen Bi50likdaha » 30 May 2014, 17:01

BoZCiN yazdı:Bencilin zıttı sencil değil,  elcildir diye biliyorum.  Hatta bunu buralarda tartışmış mıydık daha önce?

Elcil ne? Öncelikle "el" sözcüğünün hangi anlamı?

Eğer karşı çıkmanın nedeni söylemi ise bencile de karşı çıkmalısın.

"Adam çok bencil" Bencil olan kişi burada cümleyi söyleyene mi yönelik yoksa kendine mi yönelik eğer karışıklı bu diyorsan evet Sencil de yanlış ama eğer sorun yok diyorsan Sencil de gayet anlaşılır olacaktır.
  • 0

Bi50likdaha
Yazışmacı
Yazışmacı

İletigönderen M.calli » 30 May 2014, 22:06

pek kullanıldığını görmesem ve bu kişilik yapısında bireyler hiç karşılaşmamış ta olsam elcil daha güzel duruyor sencilin söylemi sırasında karışılık çıkabilir

ahmetle mehmet ayşeyle ilgili konuşurlar
ahmet mehmete ayşe çok sencil der ???
  • 0

Demir tavında düşünce dilde dövülür.
M.calli
Yazışmacı
Yazışmacı

Değerleme: 535

İletigönderen Bi50likdaha » 31 May 2014, 00:08

Sencil anlamca kafa karıştırıyorsa bencil de karıştırır. O zaman bencil yerine kendicil diyiniz.
  • 0

Bi50likdaha
Yazışmacı
Yazışmacı

İletigönderen Oktay D. » 31 May 2014, 00:12

Bi50likdaha yazdı:Sencil anlamca kafa karıştırıyorsa bencil de karıştırır. O zaman bencil yerine kendicil diyiniz.

özcül × elcil
bencil × sencil
Tutarlılık açısından Bi50likdaha\'nıñ hakkı var. Ya ilki ya da ikincisi olsun.
  • 0

Üyelik görseli
Oktay D.
Yönetici
Yönetici

Değerleme: 5510

İletigönderen M.calli » 31 May 2014, 01:11

haklılık payı var bencil sözcüğünün ne zaman türetildiğini hangi düşünceyle türetildiğiyle ilgi bilgimiz var mı ?
  • 0

M.calli
Yazışmacı
Yazışmacı

İletigönderen BoZCiN » 01 Haz 2014, 05:33

Neden kafa karıştığını anlamış değilim. Son derece açık aslında.
Bencil: Drmadan ben diyen kişi. Bu yüzden bencil.
Aranılan tanımsa: tam tersi olarak kendi dışında herkesi düşünen kişi. Bu durmadan sen diyen kişi olamaz. Çünkü içinde ben olmayan zamirler; sen, o, siz, onlar...
Hem sen hem o ve bunların çoğullarını kapsayan kavram elalem derken kullanlan el. Yani kendini değil elalemi düşünüyor anlamında. Sencil ise sadece tekil bir ikinci kişiyi düşündüğü anlamı katıyor. Aynı bencil gibi sadece bir kişiyi ama bu kez kendi değil başka birini düşünmesi gibi. Anneler mesela elcil değil sencil olabilirler. Her bir çocuğuna karşı anne sencildir. En çok çocuklarını düşündükleri için. Ama elcil olan kendi dışındaki herkese öncelik tanır. İlk başta belirtilen tanımdaki gibi.
  • 0

Üyelik görseli
BoZCiN
Göñüllü
Göñüllü

İletigönderen Oktay D. » 01 Haz 2014, 10:11

BoZCiN yazdı:Neden kafa karıştığını anlamış değilim. Son derece açık aslında.
Bencil: Drmadan ben diyen kişi. Bu yüzden bencil.
Aranılan tanımsa: tam tersi olarak kendi dışında herkesi düşünen kişi. Bu durmadan sen diyen kişi olamaz. Çünkü içinde ben olmayan zamirler; sen, o, siz, onlar...
Hem sen hem o ve bunların çoğullarını kapsayan kavram elalem derken kullanlan el. Yani kendini değil elalemi düşünüyor anlamında. Sencil ise sadece tekil bir ikinci kişiyi düşündüğü anlamı katıyor. Aynı bencil gibi sadece bir kişiyi ama bu kez kendi değil başka birini düşünmesi gibi. Anneler mesela elcil değil sencil olabilirler. Her bir çocuğuna karşı anne sencildir. En çok çocuklarını düşündükleri için. Ama elcil olan kendi dışındaki herkese öncelik tanır. İlk başta belirtilen tanımdaki gibi.

ben ile diğer zamirler arasında ciddi bir ayrım var. ben zamiri her zaman aynı kişiyi tanımlarken, diğerleri değişken kalır. Yani, “sen” denilen kişi bir önceki ânda “o” olmuş olabilir örneğin. sen daha çok “muhattap olunan kişi”dir. Bu durumda sencil sözcüğü “sürekli muhattap olunan kişiyi düşünen, onuñ faydasına hareket eden” añlamını taşır. Bu da kendi dışında herkes olabilir. Bu oldukça açık. O yüzden Bi50likdaha türetiminde yañlışlık yapmamıştır.
  • 0

Üyelik görseli
Oktay D.
Oktay DOĞANGÜN
Yönetici
Yönetici

Değerleme: 5510

İletigönderen Bi50likdaha » 01 Haz 2014, 12:35

Kafa karışıklığı şundan olabilir; kafası karışanada pek bir şey diyemeceğim gerçi.

\"Bencil\" Sözcüğünü başkası için kullanan kişi sanki bencillikten etkileniyormuş gibi geliyorsa sorun kimde olur ki.
\"Adam çok bencil\" Adam hep cümleyi kurana yönelik davranıyor.
\"Adam çok sencil\" Adam hep cümlenin yöneldiği kişiye yönelik davranıyor.

Bunları cidden böyle anlayabiliyor musunuz?
  • 0

Bi50likdaha
Yazışmacı
Yazışmacı

İletigönderen M.calli » 01 Haz 2014, 13:53

dediğim gibi bencil kavramı çok oturmuş ve alışkın olduğumuz için pek yanlış anlaşılmaya neden olmuyor günlük yaşamda ben karşılaşmadım en azından ama sencilin en azından başlangıçta çok sorun yaşayacağını düşünüyorum bu arada bozcin\'in söylediğinede katılıyorum olay yalnızca sen değil burada anlatılmaya çalışılan sözcükte genel bir dışa vurum var onu karşılayacak bir sözcükle türetmek daha yararlı olur bence
  • 0

M.calli
Yazışmacı
Yazışmacı

İletigönderen bensay » 01 Haz 2014, 14:49

Ya arkadaşlar, bencilin karşıtı  özgecil değil miydi?
  • 0

http://www.gelgelturkce.blogcu.com
https://www.facebook.com/OzlestirmeKilavuzu
Evrensel olan kavramlardır, sözcükler ulusal olabilir, dahası olmalıdır.
Üyelik görseli
bensay
Yazışmacı
Yazışmacı

Değerleme: 1457

İletigönderen Bi50likdaha » 01 Haz 2014, 16:48

Açıkçası ben, bencil sözcüğünün anlamını bilen bir kişinin rahatça sencil sözcüğünü anlayabileceğini düşünüyorum.
Sencil için şöyle bir sahne canlanıyor mu cidden sizde onu merak ediyorum.
Onur Mehmet\'e diyor ki:
"Ya Mehmet bu Ali var ya tam sencil ya, kendisini hiç düşünmüyor"
Mehmet de içinden şöyle diyor "Aaa Ahmet hep benimi düşünüyor :)".

Aynısı bencil içinde olur

Rıza Seyfiye diyor:
Seyfi, şu Ozan varya tam bencilin teki, kimseyi düşünmez kendinden başka.
Seyfi içinden şöyle diyor "Aaa Ozan niye hep Rızaya yönelik ki?"

Böyle şeyler cidden kafanızda canlanıyorsa Bencil de Sencil de yanlış.

Ayrıca, Elcil derken hangi El? Önce organ olan eli mi düşünen "Norveçli balıkçılar misali" yoksa Vatanı düşünen mi yoksa Yabancıyı düşünen mi?

Özgecil deki özge sözcüğün açıkçası oldukça uyumsuz olduğunu düşünüyorum. Özge olan şey pek ala bir taş da olabilir ve kimsenin bir taşı kendisinden daha çok umursayacağını pek düşünmüyorum.
  • 0

Bi50likdaha
Yazışmacı
Yazışmacı

Soñraki

Dön Yeñi Kavramlar

Kimler çevrimiçi

Bu bölümü gezen üyeler: Hiç bir üye yok ve 0 konuk

Reputation System ©'