Yazışmalık

Başka sese beñzemez ananıñ sesi, Her sözcüñ arasañ vardır Türkçesi

Buyruk: Kod, Kodlama, Program, Programlama

Bilişim kavramlarını özleştirme çalışmalarını içerir.

Buyruk: Kod, Kodlama, Program, Programlama

İletigönderen datadeveb » 04 Ağu 2018, 02:38

Bir süredir üzerinde özellikle düşündüğüm bu sözcüklere türkçede güzel bir karşılık bulduğumu düşünüyorum. Görüşleriyle katkı sağlayacak herkese şimdiden teşekkürler.

"buyruk" sözcüğü. Bildiğimiz bir sözcük. "Buyruk", "buyrun" gibi günümüzde genel olarak kullanmaktayız. Kod, kodlama, program, programlama gibi sözcüklerin temsil ettiği şeyleri özünden ele aldığımızda yadırganmaz bir sözcükten daha fazlası olduğunu ayırt edebilirsiniz. Bilişim dışında da kullanılabilecek bir sözcük olacaktır.

Öncelikle çok basit bir yerden başlamak istiyorum. Okullardan alışık olduğumuz "ders programı çizelgesi". Birazcık bekleyin "buyruk" sözcüğünü başındayken açayım. Buyruk bilindiği üzere "bir şeyin yapılmasına yönelik egemen söz" olarak hatırlatabilirim. Buyruk sözcüğü bünyesinde akılın kokusunu taşır. Yani buyruk sözünü düşündüğümüzde bu sözün arkasında en az bir kere düşünülmüş, tartılmış, ölçülmüş durumları öngörülür.

Şimdi tekrar gelelim okullardaki ders programlarına. Ders programı, derslerin ne zaman nerede işleneceğini belirten bir ögedir. Ders programı bir insanın konuşma akışı gibi bir yapısı, yüzü olmasa bile aslında bu ayrı bir duruşu olan buyruktur. Şimdi buyruk sözcüğü ile ders programının karşılığını yazalım. "Ders buyrumu"... Evet program sözcüğünün karşılığı "buyrum" sözcüğü. Şimdi bilişim alanındaki karşılıklara geçelim.

kod: buyruk
kodlama: buyruklama
programlama: buyruklama
program: buyrum

Not: sitede yivleme sözcüğünün önerildiğini gördüm. Yivlemek sözcüğünün TDK'da bulunan anlamına göre den sağlayamadım. TDK içeriği bitişiktedir.

Yivlemek
1. -i Dikerek eklemek
2. Köpek koklayarak izlemek
3. Bileyerek keskinleştirmek, sivriltmek
4. Düz bir nesnede oyarak yarık çukur açmak
  • 0

Deveb Önyüz Çatısı
data-deveb.github.io
Üyelik görseli
datadeveb
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

Değerleme: 359

Ynt: Buyruk: Kod, Kodlama, Program, Programlama

İletigönderen TürkçeSözlük78 » 04 Ağu 2018, 20:52

Yivlemek eyleminin anlamını genişletip kullanıyorduk kodlamak için. Bence yivlemek çok daha güzel duruyor. Binary code için kısaca "ikili yiv" diyebiliriz örneğin. Program için de yazılım sözcüğü zaten kullanılmıyor muydu?
  • 4

Türk demek Türkçe demektir!
Üyelik görseli
TürkçeSözlük78
Oğuzhan T.
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

Değerleme: 456

İletigönderen Oktay D. » 04 Ağu 2018, 21:09

Esenlikler,

Türk Dili Dérneği olarak bugün (4 Ağustos 2018 Cumartesi) yaptığımız Yazışmalık Beyin Fırtınası étkinliğinde bu başlığı duvara yansıtıp aramızda ikinci kéz tartıştık.

Öñcelikle, code ile command kavramları karışmış gibi geldi. İkincisini Türkçede komut sözcüğüyle karşılıyoruz, DLT'deki komıt- ve komıtgan > komutan sözcüklerinden Dil Devrimi ile askeriyede ortaya çıkan bir sözcüktür, soñradan Bilgisayar bilimine girmiştir. O yüzden buyruk ve buyrum sözcükleri komut kavramına yakınmış gibi düşünülmüş. Bizce arada bazı ince ayrımlar bulunuyor.

Kod kavramı, içinde komutlarıñ dizilmiş olduğu ancak bütün veya bitmiş bir durumu bélirtmeyen durumu añlatıyor. Eski oda büyüklüğündeki bilgisayarlarıñ döneminde bilgisayar girdi çekmecesine delinmiş kartlarıñ her birine vérilen bir addı. Bitmiş ve dérlenmiş olan kodlar silsilesine de program déniyordu.

Bir de application/uygulama kavramı var. Program ile uygulama arasındaki farkta biri dérlenmiş bitmiş ve makine diline çevrilmiş bir kod dizisiyken, uygulama ise satır satır uygulanan géñellikle mobil aygıtlarda olsa da örneğin ağ yérliklerini de kapsayan bétik kökenli kod dizisidir.

Kodlar, birden çok komut barındırabilir, komutlar da içinde buyruk biçiminde veya işlem veya bellek ayırtma biçiminde bölümler barındırabilir. Bu nedenlerden ötürü kod için buyruk/buyrum bizim tartışmamızda kavramla uyumlu görünmedi. yiv karşılığı ise halen uygun görüldü (bu konuyla ilgili tartışmalarıñ olduğu başlığı bu başlıkla birleştireceğim).

Bizim tartışmalarımızda program sözcüğünü irdeledik ve belli karşılıklar türettik ve aralarından bir tanesi çok çağrışımlı ve kullanışlı olarak değer gördü:
bétilim
program, dérlenmiş kod dizisi

Bu öñeri yazılım sözcüğünden ortaya çıktı, tahmin édersiniz.

commandkomutDLT
codeyivAğızlarda "dikiş", "ilmek"
applicationuygulamauy- (uymak) -gU (éylem adı) +lA- (yapmak) -mA (éylem adı)
scriptbétikEski Türkçe bétig < bét (yüzey) +i- (yapmak) -g (éylem adı)
softwareyazılımyaz- (yazmak) -l- (édilgen) -m (éylem adı)
programbétilimbét (yüzey) +i- (yapmak) -l- (édilgen) -m (éylem adı)
program için déñemedizinçdiz- (dizmek) +-Xnç- (éylem adı)
program için déñemeyivinçyiv (kod) A- (yapmak) -Xnç (éylem adı) / öde- > ödünç gibi
program için déñemeürünçüre- (ürün çıkarmak) -Xnç (éylem adı) / öde- > ödünç gibi
program için déñemedüzekdüz- (düzenlemek) -gAk (éylem adı) / bıç- > bıçgak > bıçak gibi

Katılımcılar ve katkıcılar:
Cafer Uluç, Gökbey Uluç, Furkan Yıldırım, Oktay Doğangün.
  • 10

Üyelik görseli
Oktay D.
Oktay DOĞANGÜN
Yönetici
Yönetici

Değerleme: 4319

İletigönderen datadeveb » 05 Ağu 2018, 07:17

TürkçeSözlük78 yazdı:Yivlemek eyleminin anlamını genişletip kullanıyorduk kodlamak için. Bence yivlemek çok daha güzel duruyor. Binary code için kısaca "ikili yiv" diyebiliriz örneğin. Program için de yazılım sözcüğü zaten kullanılmıyor muydu?

Yadırgamam devam ediyor.

---

Türk dili derneğinde bu konunun yeniden gözden geçirilmesi beklemediğim bi şeydi. Sağ olun.

Code sözcüğünü derinlemesine ele alma gereği duydum, görüşlerinizi okuduktan sonra. Code sözcüğü yer yer command sözcüğü gibi kullanılır. Code sözcüğü: sözcüklerin örgüsüdür diyebiliriz. Daha da anlaşılır olarak anlatmak gerekirse; örneğin renklere bizler ayırt etmek için isimler veririz. Bu isimler renklerin kodu olurlar. Yani biz insanlar bir rengin ismini duyunca beynimizde daha önceden gördüğümüz renklerden biriyse hemen eşleştirir ve hangi renk olduğunu dış ortamda bir yerde renk ismini söyleyene gösterebiliriz. İşte burada bir şeyi, başka bir şey ile isimlendirme işine kod deniliyor. Konuştuğumuz diller birer kod oluyor. Bu kodlar anlaşılır olduğunda iletişim sağlanıyor.

Renkler diyorduk. Ortalama oranda insan gözünün ayırt edebileceği renk aralığı her birine tek tek isim verilip istediğimiz zaman akla getirebileceğimiz kadar kolay olmaz. Bu yüzden bu renkleri insanın şaşmadan anlayabilmesi için bir sözcük örgüsünde kurulur. Bu sayılarla gösterilerek anlatılır. Bunun kodlar bir kalıpta oluşturulmuş değildir. Aşağıya ayırt edici ve anlaşılır örnekler vereyim.

Bilişim alanında beyaz rengini elde etmek için birçok yöntem vardır. Bunlardan üçünü yazayım size.

1- Beyaz rengi bir ismi olduğu için "white" yazılarak elde edilebilmektedir.
2- Üç rengin YEŞİL + MAVİ + KIRMIZI birbiriyle doğru karıştırılarak elde edilebilmektedir. Bu renkler konuşma dilimizdeki gibi isimler almak yerine sayılarla isimlendirilirler. 0~255 arasında her sayı bu saydığımız üç renklerin yoğunluğunu belirtir. Yani beyaz elde etmek için 255,255,255 biçiminde değer yazılması yeterlidir. Bu beyaz renginin sayılarla belirtilen kodu olmuş olur.
3- YEŞİL + MAVİ + KIRMIZI renkleri bir de 16 sayı tabanıyla belirtilebilir. Bu düzene göre şöyle yazılır #fff veya #ffffff. Eğer 10 sayı tabanına dönüştürürseniz her 2 basamakta bir virgülle ayırmanız gerekir. Çünkü 16 sayı tabanında 2şer basamakla renk değerleri tanımlanıp karışımı görmek istediğimiz rengi verir.

Biz insanlar kendi aramızda konuşurken beyaz deyip aklımızda hemen rengi buluruz. Bilgisayarda eğer tanımlanmışsa beyaz sözcüğünü görünce beyaz rengini doğru şekilde işleyecek işlemleri yapar.

Kodlar komutları içerir demişsiniz. Aslında tam tersi olur. Komutlar kodları içerir. Kod sözcüğü için ne demiştik? Sözcük örgüsü. Bu anlattığımız yere kadar ele aldığımızda kod için "sözük" gibi birşey diyebiliriz (şu anda aklıma geldi sözük sözcüğü).

Bu konunun devamı var ama buraya kadar olan kısmıyla ilgili bilgilerimizi ve bildiklerimizi örtüştürdükten sonra devam edelim istiyorum. Söz sizde diyorum.

Not: Beyin fırtınasını canlı yayın olarak yapıyor musunuz? Yapar mısınız?
  • 5

Deveb Önyüz Çatısı
data-deveb.github.io
Üyelik görseli
datadeveb
Deveb Önyüz Çatısı
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

İletigönderen Oktay D. » 05 Ağu 2018, 10:24

İrdeleyelim.

kod sözcüğü çok geñiş kullanım alañına sahip bir sözcük.

İlk kullanımı, kodeks/codex/kütük olarak geçer, démeli ağaç kütüğü. Eskiden yasa vb. şeyleri ağaç kütüğüne yazarlardı. Soñrasında dürüm şeklindeki kağıtlara da kütük dénmeye başladı, örneğin Türkçede "kütüğüm Ankara'da" dédiğimizde aslında nüfus bilgilerimiziñ yazılı olduğu bir rulo/dürüm kast édiliyordu. Bugün dürüm yérine A3 boyutunda defterler var Nüfus müdürlüğünde.

Bilgisayarlardan öñce kod sözcüğü her türlü "bit" dizisi olarak kullanılır oldu. Örneğin Mors kodu. Bilgisayarlar çıkınca da delinmiş girdi kartlarına kod déndi. Yani kod dédiğimiz şey, bir bakıma bitler/bilgiler dizisi olarak tanımlanabilir. Bu yüzden de içinde komutlar barındırır. Renk kodu dédiğimizde géñiş bir añlamıyla ve bilgisayar öñcesi dönemdeki bir kavram olarak kullanmış oluyoruz. Ancak yazılımda kod, gérçekten uzun olabiliyor, hatta géñelde uzundur (uzun dérken 1960'lar için 100+ bayt civarında, démeli ~1000 bit, bugün ise çok daha uzun). Koduñ dérlenmiş bir bétilimden program veya bir bétik script ten farkı, kullanıma hazır olmayabilmesidir. Kod, bétiğiñ veya bétilimiñ bir bölümü olarak kullanılıyor. Komutlar, bu açıdan baktığımızda bilgisayar kodunu oluştururlar.

Aşağıda bir kod kartı örneği var. 6-bitlik 80 karakter alıyor (~500 bit). Bu da örneğin Fortran için 9-10 komut démektir. Soñraları 8-bitlik kartlara geçiliyor. Bu kartlarıñ içindeki yazan bitler dizisine kod déniyor işte. coding/kodlama kavramı da bunu yazmak (delmek) veya okumak (deliklere göre işlem yapmak).
fortran.gif
IBM bilgisayara vérilen kod kartı. 6-bitlik 80 karakter alıyor.
fortran.gif (8.5 KiB) 685 kéz görüntülendi

Örneğin aşağıdaki örnekler günümüz dillerinden kod örnekleridir:

Bu örnekte birden çok komut bulunuyor:
Kaynak (kod): Tümünü séç
for(int say=0; say<dizi.size(); say++)
{
    cout << say << ". bileşen: " << dizi[say] << endl;

Bu örnekte yalñızca bir komut bulunuyor:
#include<TLorentzVector.h>             

Siziñ değindiğiñiz durum için olan bu örnekte komut bulunmuyor (bu komuta vérilen bilgi kodu, Mors kodu gibi):
#ECF1F3

Bu arada sözük türetiminde söz adına gelen +k eki nedir? Küçültme eki mi?
  • 6

Üyelik görseli
Oktay D.
Oktay DOĞANGÜN
Yönetici
Yönetici

İletigönderen datadeveb » 05 Ağu 2018, 18:21

Öncelikle şu sözük sözcüğünü unutmadan yazayım. Kap >> kapak, saç >> saçak, erk >> erkek, at >> atak, kaç >> kaçak bu tür sözcüklerden çıkarım yaparak söylemiştim. Uyumsuz bir yere doğru mu gidiyor? Bilemedim.

Şimdi ben kod sözcüğünü aklımda hep şöyle canlandırırım. Karşımızda herhangi bir şey vardır. Bunun neler olduğunu sınırlarla belirlemem. Karşımda duran şeyi mantıksal bir örgüsü olan söz veya sözcük ile anlatabilmeye kod derim. Burada dikkat ettiğim şey ifade etme olayıdır.

Kod sözcüğünü araştırdığımızda da karşıma anladığım bu olguyu destekleyen açıklamalar çıkar. Alışkanlığımızdan ötürü birden fazla oluşan kodlara da kod deriz. Aslında çoğul ekiyle söylememiz gerekmektedir. "Codes" yani "kodlar"... Biz bütün yazılmış kodlara bilinçsizce "kod" dediğimiz için çıkışı bulamıyoruz. Sizin yukarıda bahsettiğiniz şeylerde benim anlayışım yer yer tutuşmuyor.

Kodlama ile programlama arasında ayrımlar vardır. Ama günümüzde eş anlamlı ele alınır. Öncelikle İngilizce dilinin dünyada bu kadar inatla bu kadar tutulmasını anlayamıyorum. Ben türkçeye yöneldiğim günden beri işler öyle değişti ki ingilizce artık canımı sıkıyor. Bu arada bunları yazarken dolayısıyla türkçeyi daha da deştiğim için kısa süre önce düşündüğüm şeyler daha başka bir şeye doğru yöneliyor ve değişebiliyor.

Bu konuyu tartışırken de düş düşe düşüyor. Ah yine yaptım. "Düş düşe düşüyor." Neyse...

Kodlama ile programlama eş anlamlı ele alınsa da ayrımları var demiştim. Kodun benim açımdan ne olduğunu size elimden geldiğince anlatmaya çalıştım. Program sözcüğüne geçiyorum. Program denilince özellikle anladığım şey şu. Bir şeylerin birbirine bağlı bir ilişikili durum oluşturarak ortaya çıkarılan şey.

Şimdiye kadar hep öz yönünden ele alarak baktık olaya. Şimdi dıştaki öz yönünden ele alarak bakalım olaya. Biz kodlama veya programlama yaparken hangi işi yapıyoruz? Yapılmasını istediğimiz şeyi söyleme işi. Yani buyruk işi. Bu nedenle başlıkta kod, kodlama, program, programlama gibi sözcüklere değindim. Bakış açısını bu yönden ele aldığınızda uzun zamandır düşündüğüm buyruk sözcüğü bu sözcüklerle ilişkili bir karşılık oluyor. Sadece bakış açısını tam tersi yönden ele almamız gerekiyor.

Söz sizde. :)

Not: Canlı yayın yapar mısınız veya kayıttan yayın?
  • 0

Deveb Önyüz Çatısı
data-deveb.github.io
Üyelik görseli
datadeveb
Deveb Önyüz Çatısı
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

İletigönderen Oktay D. » 05 Ağu 2018, 19:00

datadeveb yazdı:Öncelikle şu sözük sözcüğünü unutmadan yazayım. Kap >> kapak, saç >> saçak, erk >> erkek, at >> atak, kaç >> kaçak bu tür sözcüklerden çıkarım yaparak söylemiştim. Uyumsuz bir yere doğru mu gidiyor? Bilemedim.

Vérdiğiñiz örneklere göre sözek olması gérekir o zaman. Ayrıca örneklerde birden fazla ek söz koñusu, sözük'te görülen -k / +k (?) eki ise hiçbirinde bulunmuyor:
- saç>saçak sözcüğündeki ek +Ak eki oluyor.
- kapak sözcüğü kapa- eyleminden geliyor.
- érk ile érkek ayrı köklerden gelir. İlki uzun ünlülü ér- "gücü yétmek, erişmek" eyleminden gelirken ikincisi kısa ünlülü er "adam" adından gelir (*er+r-gAk > érkek).
- atak "cüretkâr, düşüncesizce ileri atılan kişi" sözcüğü at adından gelmiyor, at- "ilerlemek, ileri gitmek, adım atmak" sözcüğüne -gAk eki gelmiş.
- kaç değil de sanırım kaç- démek istediñiz: kaç- eylemine burada -gAk eki gelmiş.

Not: Canlı yayın yapar mısınız veya kayıttan yayın?

Teknik ve ortam açısından zor görünüyor, heyecanlı bir tartışma koparken biriniñ tartışmaya katılmayıp yayına almakla ilgilenmesi sorun oluşturur. Ancak İstanbul'daysañız yérleşkeye gelip katılabilirsiñiz.

Kod sözcüğünü araştırdığımızda da karşıma anladığım bu olguyu destekleyen açıklamalar çıkar. Alışkanlığımızdan ötürü birden fazla oluşan kodlara da kod deriz. Aslında çoğul ekiyle söylememiz gerekmektedir. "Codes" yani "kodlar"... Biz bütün yazılmış kodlara bilinçsizce "kod" dediğimiz için çıkışı bulamıyoruz. Sizin yukarıda bahsettiğiniz şeylerde benim anlayışım yer yer tutuşmuyor.

Bilgisayar biliminiñ gelişiminde ve geleneğinde kod sözcüğü yukarıda söz éttiğim yollardan günümüze geldi. Bugün herkes yazılımla ilgilenebiliyor ve çoğu kişi çoğu teknik kavramı bilmeden kullanabiliyor. Çünkü bu kavramlar daha eski teknolojilerde ortaya çıkmış ve bugün tümüyle başka amaçlarla kullanılıyorlar. Artık kimse delgili kartlarla program çalıştırmıyor. O yüzden sınırı nereye koyduğunuñ teknik bir soñucu oluşmuyor. Herkes añlaşıp "kod sözcüğünü artık tek bir komut için kullanacağız" diye añlaşsa yine işler yürürdü. Ancak biz burada teknik bir terimiñ var olan kullanımı üzerinden bir karşılık getirmeye uğraşıyoruz.

... Program sözcüğüne geçiyorum. Program denilince özellikle anladığım şey şu. Bir şeylerin birbirine bağlı bir ilişikili durum oluşturarak ortaya çıkarılan şey.

Şimdiye kadar hep öz yönünden ele alarak baktık olaya. Şimdi dıştaki öz yönünden ele alarak bakalım olaya. Biz kodlama veya programlama yaparken hangi işi yapıyoruz? Yapılmasını istediğimiz şeyi söyleme işi. Yani buyruk işi. Bu nedenle başlıkta kod, kodlama, program, programlama gibi sözcüklere değindim. Bakış açısını bu yönden ele aldığınızda uzun zamandır düşündüğüm buyruk sözcüğü bu sözcüklerle ilişkili bir karşılık oluyor. Sadece bakış açısını tam tersi yönden ele almamız gerekiyor.

Biz programıñ öznel añlamlarını bence tartışırsak bir yére varamayız. Çünkü herkes kendi kullandığı ölçüde bir añlam yükleyecektir. Ağ yazılımcısı başka, mobil yazılımcısı başka, işletim sistemi yazılımcısı başka görecektir. Ancak bunlarıñ ortak ve nesnel bir bakış açısıyla görülen yönüdür bu sözcüğüñ añlamı. Yani sözcüğüñ yan ve jargon añlamlarını ana añlamlarınıñ öñüne koyamayız. Koymakta elbette özgürsüñüz ancak benden öñce eñ başta itiraz édecek kişiler géñel çerçevede ana añlamlarını kullanan bilgisayar bilimcileri olacaktır, kısaca böyle yaparak sözcüğü ıskalamış olursuñuz.
  • 1

Üyelik görseli
Oktay D.
Oktay DOĞANGÜN
Yönetici
Yönetici

İletigönderen Oktay D. » 05 Ağu 2018, 21:41

Bu başlıktaki soñ birkaç iletiyi başka bir koñuyla ilgili olduğu için ayrı bir başlık olarak ayırdım:
bkz. Türkçede köklerin arasındaki bağlantılar
  • 0

Üyelik görseli
Oktay D.
Oktay DOĞANGÜN
Yönetici
Yönetici

İletigönderen datadeveb » 18 Ağu 2018, 20:33

Kod sözcüğünün karşılığının söz sözcüğü olma olasılığı. Bir sesi söylemeye çalışma olayı ile anlamlaştırmaya söz diyoruz. Bu birebir kod sözcüğünün amacıyla örtüşüyor. Bu nedenle "söz" sözcüğü üzerinde duralım diyorum. Söz sözcüğü en başından beri bu anlama sahip olmuştur belki de...

Öncelikle olay tanımını temiz bir şekilde yapalım.

"Bir şeyi anlayabilmek ve anlatabilmek için oluşturulan her türlü eksiksiz veya yakınlaştırıcı anlatım aracı. Kısaca hem anlama hem de anlatma aracı."

Biz buna türkçede "söz" diyoruz. Yazılı sözler, sesli sözler olarak bilinen iki biçimde bir bürünüşü vardır. Sesli sözü yazılı söz biçimine dönüştürme olayına da "söz" denilebilir mi? Ya da tam tersi? (Sanırım bu dönüştürme olayına "sözleme" denilmeli)
  • 0

Deveb Önyüz Çatısı
data-deveb.github.io
Üyelik görseli
datadeveb
Deveb Önyüz Çatısı
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

Dön Bilişim

Kimler çevrimiçi

Bu bölümü gezen üyeler: Hiç bir üye yok ve 1 konuk