Yazışmalık

Başka sese beñzemez ananıñ sesi, Her sözcüñ arasañ vardır Türkçesi

Türkçeletirmeye İşlevsel Yaklaşım

Dil ile ilişkili olan, öbür ulamlarla uyuşmayan géñel yazışmaları içerir.

Türkçeletirmeye İşlevsel Yaklaşım

İletigönderen binsozcuk » 01 Ara 2019, 10:28

İşlevsel Yaklaşım

Bir sözcüğü Türkçeleştirmek için 2 koşul gerekir.

  1. Yabancı kökenli olmalı
  2. Bilim, eğitim veya toplum yaşamında sorun ortaya çıkarmalı.
Barometre sözcüğü yabancı kökenli ve ana dili Türkçe olan çocuklar için öğrenmesi zor, anlamsız ve saçma bir sözcük. Türkçeleştirmeli...

Fonksiyon yabancı kökenli ve özellikle yazılımı yenin öğrenenler sözcüğün özünü anlamadıkları için olayın özünü kaçırıyorlar. Bu yüzden Türkçeleştirmeli.

Menemen sözcüğü yabancı kökenli veya belirsiz kökenli; ancak bilim, eğitim, toplum yaşamında sorun ortaya çıkarmıyor. Artık Türkçeleşmiş sayılmalı.

Demokrasi sözcüğü yabancı kökenli ve özellikle toplum yaşamında sözcüğün anlamı anlaşılamadığından sorun ortaya çıkarıyor. Sözcüğün özü anlaşılmadığından özünde demokrasiye karşı kişiler demokrasi savunucuzu olduğunu ileri sürüyorlar. Oysa demokrasi seçim özgürlüğü demek. Örneğin laiklik de bizim toplumumuzda din özgürlüğü olarak kolayca yer bulabilir, devlet dini özgür bırakıyor, kimsenin din özgürlüğüne karışmıyor gibi...

Bu yaklaşımla gücümüzü odaklar, Türkçe'nin zenginliği bozuyorsunuz eleştirisini anlamsızlaştırır ve daha çok ilerleyebiliriz.
  • 3

binsozcuk
Türkçeséver
Türkçeséver
 
İleti: 63
Katılım: 23 Ağu 2019, 10:43
Değerleme: 55

Ynt: Türkçeletirmeye İşlevsel Yaklaşım

İletigönderen TürkçeSözlük78 » 01 Ara 2019, 12:58

Bu yaklaşıma katılıyorum ancak "artık Türkçeleşmiş sayılmalı" dediğiniz yere katılmıyorum. Bir sözcük ne olursa olsun Türkçe kökenli değilse "Bu artık Türkçeleşmiş" denilerek Türkçe sayılamaz. Menemen gibi Türkçeleştirilmesi önemli olmayan sözcükleri Türkçeleşmiş saymak yerine "Türkçeleştirilmesi gereksiz" saymalıyız bence. Onun dışında öbür türlü, bu yaklaşım gerçekten çok güzel ve büyük olasılıkla benim uzun bir süredir istemsizce yaptığım bir şey.
  • 5

Onca olay olduktan sonra,
Niye düşlerim ki bir yokra?
-Tünerik Gezgini

OTK: https://discord.gg/ZrDbZgd
Üyelik görseli
TürkçeSözlük78
Dérnek Üyesi
 
İleti: 1644
Katılım: 12 Nis 2018, 01:07
Konum: İstanbul
Değerleme: 1029

Ynt: Türkçeletirmeye İşlevsel Yaklaşım

İletigönderen Oktay D. » 01 Ara 2019, 20:36

1. koşuluñ aşağıdaki gibi düzenlenmesi gérektiğini düşünüyorum:
Yabancı kökenli veya Türkçeniñ yapısına veya özüne uygun olmayan bir sözcük olmalı


Bu arada Türkçedeki yad kökenli sözcükler zaten Türkçeleşmiştir, Türkçeniñ söz varlığınıñ içerisindedir. Ancak özleştirme bunla ilgili değil, daha çok öz yapıda bir yéri olmasıyla ilgilidir. Bu yüzden Türkçeleştirme démeyip Özleştirme démek daha doğru ve titiz olacaktır.

Öz yapıda bir yéri olması diyorum çünkü kökeni eski kök ve eklere dayalı olan sözcükler añlam ve çağrışım ağınıñ bir parçası olarak, gökten inmiş gibi duran yad sözcüğe göre toplumsal ve bireysel açıdan daha dériñ bağlantılar ortaya çıkaracaktır. Bu da düşünceniñ ve iletişimiñ daha étkili, dériñ ve varsıl olmasını sağlayacaktır diye düşünüyorum.

Elbette Türkçeleşmiş olan yad sözcüğü de dilde tutarak Türkçeniñ öteki dillerle olan étkileşimiñden kazandığı yararları tutmayı sürdürebiliriz.
  • 4

Üyelik görseli
Oktay D.
Oktay DOĞANGÜN
Yönetici
Yönetici
 
İleti: 8557
Katılım: 28 Ağu 2007, 17:52
Konum: İstanbul
Değerleme: 6023

Ynt: Türkçeletirmeye İşlevsel Yaklaşım

İletigönderen binsozcuk » 07 Ara 2019, 11:16

Türkçeleştirme, öz Türkçeleştirme, özleştirme, bence asıl amaç bilim, eğitim veya toplum yaşamında sorun ortaya çıkaran sözcükleri mutlaka Türkçeleştirmeli veya özleştirmeliyiz. Bu tanım dışındakileri Türkçeleşmiş de sayabiliriz, Türkçeleştirmesi veya özleştirmesi gereksiz de sayabiliriz.

Şu anda çocuklarımız bir şey öğrenirken bazı sözcükleri ezberliyor, düşünce yapıları verimsizleşiyor. Üniversiteyi bitirenler Türkçe bilim yapamıyor, dil insanların düşündğünden çok çok daha fazla etkili bir şey ve verimsizleşince çoğunluk özgün bir şeyl üretemiyor.
  • 5

binsozcuk
Türkçeséver
Türkçeséver
 
İleti: 63
Katılım: 23 Ağu 2019, 10:43
Değerleme: 55


Dön Géñel yazışma

Kimler çevrimiçi

Bu bölümü gezen üyeler: Google [Bot] ve 2 konuk

Reputation System ©'