Yazışmalık

Başka sese beñzemez ananıñ sesi, Her sözcüñ arasañ vardır Türkçesi

Böyle Qemal olmaz! - (K) Krizi

Mustafa Kemâl Atatürk'üñ Türkçe üzerine çalışmalarını ve Dil Devrimi'ni içerir

Ynt: Böyle Qemal olmaz! - (K) Krizi

İletigönderen bilimdan » 31 Eki 2020, 17:02

datadeveb yazdı:A, U, I, O ünlülerini gören ünsüzler KALIN OKUNUR! Ünsüzleri ince okumaya kalkışırsanız Aa, Uu, Iı, Oo'lar gider Ââ, Ûû, Îî, Ôô'lar gelir. Örnek: Mentol değil mentôl. Ünsüzler ünlü yüzünden inceliyor.
Buradaki problem hem inceltme hem de uzatma için ^ işaretinin kullanılmasıdır. Mesela lakap sözcüğü bir zamanlar l ince okunduğu için lâkap şeklinde yazılıyordu. Bu imladan dolayı günümüzde bile bu sözcüğü kalın l ile ve ilk hecedeki a'yı uzatarak telaffuz eden insanlar bulunuyor. Halbuki bu sözcük ince l ile ve her iki a da kısa olacak şekilde telaffuz edilir. Bunun gibi ikâmetgâh şeklindeki imladan dolayı günümüzde bu sözcüğü imlası değiştiği hâlde yani ikametgâh olduğu hâlde hâlâ ince k ile telaffuz edenlere rastlanabiliyor.
  • 0

bilimdan
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

Değerleme: 111

İletigönderen Aparog » 31 Eki 2020, 19:43

bilimdan yazdı:
datadeveb yazdı:A, U, I, O ünlülerini gören ünsüzler KALIN OKUNUR! Ünsüzleri ince okumaya kalkışırsanız Aa, Uu, Iı, Oo'lar gider Ââ, Ûû, Îî, Ôô'lar gelir. Örnek: Mentol değil mentôl. Ünsüzler ünlü yüzünden inceliyor.
Buradaki problem hem inceltme hem de uzatma için ^ işaretinin kullanılmasıdır. Mesela lakap sözcüğü bir zamanlar l ince okunduğu için lâkap şeklinde yazılıyordu. Bu imladan dolayı günümüzde bile bu sözcüğü kalın l ile ve ilk hecedeki a'yı uzatarak telaffuz eden insanlar bulunuyor. Halbuki bu sözcük ince l ile ve her iki a da kısa olacak şekilde telaffuz edilir. Bunun gibi ikâmetgâh şeklindeki imladan dolayı günümüzde bu sözcüğü imlası değiştiği hâlde yani ikametgâh olduğu hâlde hâlâ ince k ile telaffuz edenlere rastlanabiliyor.

Bkz. Kamus kelimesi. Bu kelime "qaaf" harfi ile yazılır ve uzun sesliye sahiptir. Eğer bu uzun sesliyi belirtmek istersek kâmûs yazarız ancak bu yanlış çünkü bu kaaf ile değil qaaf ile yazılan bir kelimedir. Katil yazmak istersek kâtil yazarız ama yanlıştır, bu kelime qaaf ile yazılır. Eğer hiç uzatma koymazsak da masdarmış gibi olur. Değişik bir çıkmaz.
  • 0

Eksi değerleme almaya bayılırım.
Üyelik görseli
Aparog
Türkçeséver
Türkçeséver

Değerleme: -33

İletigönderen datadeveb » 01 Kas 2020, 00:11

Şapkayı/kalpağı/düzeltmeyi/börkü uzun ünlü ve yumuşatma için aynı anda kullanmak yanlış. Evet bu bir sorundur. Bu sorunu aşacak çözümü geliştirdim. Ee damgaları kaldı. Üzerinde çalışıyorum.

Uzun ünlüler konusunda, Aa, Oo, Uu, Iı, Öö, Üü, İi damgalarının örnekleri bitti. Ee ile kapalı Ee damgalarının uzun türde olanları kaldı bir tek.

İzleyin youtube.com
  • 0

Dil bilgisi çok olan birisi değilim. Hakkınızı helâl edin. Kelime-i Tevhid söyleyelim, çok tövbe edelim. Kuran-ı Kerim okuyup uyalım, amel edelim, salih kul olalım. Allahu Teâlâ yardım ve kabul etsin.
ORTAK TÜRKÇE KONATI: https://discord.gg/ZrDbZgd
Üyelik görseli
datadeveb
Deveb Önyüz Çatısı
Yazışmacı
Yazışmacı

Değerleme: 1190

İletigönderen RAS » 01 Kas 2020, 11:53

datadeveb yazdı:Şapkayı/kalpağı/düzeltmeyi/börkü uzun ünlü ve yumuşatma için aynı anda kullanmak yanlış. Evet bu bir sorundur. Bu sorunu aşacak çözümü geliştirdim. Ee damgaları kaldı. Üzerinde çalışıyorum.

Uzun ünlüler konusunda, Aa, Oo, Uu, Iı, Öö, Üü, İi damgalarının örnekleri bitti. Ee ile kapalı Ee damgalarının uzun türde olanları kaldı bir tek.

İzleyin youtube.com

Bu denemeleri Göktürkçe üzerinden yapsanız daha doğru olmaz mı?
  • 0

discord.gg/ZrDbZgd
RAS
Türkçeséver
Türkçeséver

Değerleme: 49

İletigönderen datadeveb » 01 Kas 2020, 14:34

RAS yazdı:
datadeveb yazdı:Şapkayı/kalpağı/düzeltmeyi/börkü uzun ünlü ve yumuşatma için aynı anda kullanmak yanlış. Evet bu bir sorundur. Bu sorunu aşacak çözümü geliştirdim. Ee damgaları kaldı. Üzerinde çalışıyorum.

İzleyin youtube.com

Bu denemeleri Göktürkçe üzerinden yapsanız daha doğru olmaz mı?

İzleyin youtube.com
  • 1

Dil bilgisi çok olan birisi değilim. Hakkınızı helâl edin. Kelime-i Tevhid söyleyelim, çok tövbe edelim. Kuran-ı Kerim okuyup uyalım, amel edelim, salih kul olalım. Allahu Teâlâ yardım ve kabul etsin.
Üyelik görseli
datadeveb
Deveb Önyüz Çatısı
Yazışmacı
Yazışmacı

İletigönderen Jakoben » 01 Kas 2020, 16:10

RAS yazdı:

İzleyin youtube.com

Esenlikler. Bunun evrensel bir gösterimi yok. Gagavuzlar'ın yaptığı gibi bunu harf tekrarıyla göstermek gerek. Nuur, haalâ gibi.
  • 0

Jakoben
Göñüllü
Göñüllü

Değerleme: 7

İletigönderen datadeveb » 01 Kas 2020, 16:23

Ne güzel işte.. Evrenselini biz çıkarmış oluruz.
  • 0

Üyelik görseli
datadeveb
Deveb Önyüz Çatısı
Yazışmacı
Yazışmacı

İletigönderen Jakoben » 01 Kas 2020, 16:26

datadeveb yazdı:Ne güzel işte.. Evrenselini biz çıkarmış oluruz.

Esenlikler.

Var diyorum işte evrenseli Gagavuzca'da.

Açmaa, atmaa gibi.

Buradan daha fazlasını inceleyebilirsiniz:

https://tr.wiktionary.org/wiki/Kategori ... %C3%BCkler
  • -5

Jakoben
Göñüllü
Göñüllü

Değerleme: 7

Önceki

Dön Atatürk ve Dil Devrimi

Kimler çevrimiçi

Bu bölümü gezen üyeler: Hiç bir üye yok ve 0 konuk