Yanıtsız iletiler    Étkin başlıklar

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Yéñi başlık gönder Başlığı yanıtla  [ 5 ileti ] 
Yazdırma görüntüsü Önceki başlık   Soñraki başlık  
Yazar İleti
Aranacak:
İletiGönderilme zamanı: 22 Ağu 2021, 17:01 
Yazışmacı
Yazışmacı
Üyelik görseli
Değerleme: 1176
Adı Soyadı: Deveb Önyüz Çatısı
Selamun aleyküm.

Yazışmalıkta gözlemlediğimiz sıkıntılardan ötürü yazışmalığa yönelik önerilerimizi, görüşlerimizi burada dile getirelim isterim.

1- Yazışmalıkta tartışmaların görüntülenmesi yalnızca üyelere açık ayarlanmalıdır. Ziyaretçi okuyamamalı.
2- Yazışmalıktaki içeriklerin ziyaretçilerce okunabilme özelliği dernek üyelerince belirlenebilir.
3- Bir kişiye ait birden çok üyeliği engellemek için derneğe "düz üye" adı altında üyelik alımları yapabilir ve bu üyelikleri teşvik edebilirsiniz.
4- "discord" benzeri bir uygulama ile üyeler arası görüşme, iletişim yazılımı kullanılabilir ve üyeler burada olgunlaşan konuları yazışmalığa aktarabilir. Buradan da derneğin ana betlerine aktarılabilir. Böylelikle daha sağlıklı içerik oluşturma yolu izlenebilir.
5- Kılçıklık için açılan üyelikleri engellemek için "Facebook, Instagram" gibi üyeliklerden iletişim kurulup yönetici tarafından üyelikler bir adım daha güvenli kılınabilir. Örneğin yetkili olduğum bir toplulukta 2021 yılından önce açılmış bir üyelik ile bizimle iletişime geçip "aranıza katılmak istiyorum üyelik adım şöyle:" diye bir ileti göndermelerini istiyoruz. Kötü niyetlileri engellemede çok etkili bir yöntem.

Allahu teâlâ yardımcımız olsun.
Ortak Türkçe Konatı: Discord sunucusu

• -5

Tepeye Dön
 Kimlik  

İletiGönderilme zamanı: 23 Ağu 2021, 22:25 
Yazışmacı
Yazışmacı
Üyelik görseli
Öneri kutularını türlü türlü kılabiliriz.

Türeterek Önerim
Sözlükten Önerim
Düz Önerim

Ya da başka bir tür düzeni öne sürülebilir.

• 0

Tepeye Dön
 Kimlik  

İletiGönderilme zamanı: 23 Ağu 2021, 23:17 
İlgili
İlgili
Değerleme: -23
Önerilerin dayandığı gerekçeleri ayrıntılı olarak yazmanızı isterdim. Çünkü bu biçimde altı bomboş duruyor.

datadeveb yazdı:
1- Yazışmalıkta tartışmaların görüntülenmesi yalnızca üyelere açık ayarlanmalıdır. Ziyaretçi okuyamamalı.
2- Yazışmalıktaki içeriklerin ziyaretçilerce okunabilme özelliği dernek üyelerince belirlenebilir.

Neden? Ben sunabileceğim bir katkı olmadığından, yazışmalığı konuk olarak görüntülüyorum. Bunun için neden giriş yapmam gereksin ki?

datadeveb yazdı:
4- "discord" benzeri bir uygulama ile üyeler arası görüşme, iletişim yazılımı kullanılabilir ve üyeler burada olgunlaşan konuları yazışmalığa aktarabilir. Buradan da derneğin ana betlerine aktarılabilir. Böylelikle daha sağlıklı içerik oluşturma yolu izlenebilir.

Burası başka ortamlarda yürütülmüş tartışmaların sonuçlarının açıklandığı bir yer mi? Bazen tartışmanın kendisi, çıkan sonuçtan daha değerlidir. Türkçe üzerine yapılan tartışmaların kalıcılığı ve çıkan sonuçları, yapılan tartışmalar ışığında okuyabilmek açısından konuların yeşerdiği andan olgunlaştığı döneme dek yazışmalıkta ele alınması gerektiğini düşünüyorum.

datadeveb yazdı:
5- Kılçıklık için açılan üyelikleri engellemek için "Facebook, Instagram" gibi üyeliklerden iletişim kurulup yönetici tarafından üyelikler bir adım daha güvenli kılınabilir. Örneğin yetkili olduğum bir toplulukta 2021 yılından önce açılmış bir üyelik ile bizimle iletişime geçip "aranıza katılmak istiyorum üyelik adım şöyle:" diye bir ileti göndermelerini istiyoruz. Kötü niyetlileri engellemede çok etkili bir yöntem.

İsteyen adını soyadını, kişisel bilgilerini paylaşabilir. Bunları paylaşan katılımcılar yazışmalıkta daha fazla saygınlık da görebilir ama ben paylaşmak istemiyorum. Paylaşmanın bir katkısı olacağını da düşünmüyorum.

• -9

Tepeye Dön
 Kimlik  

İletiGönderilme zamanı: 23 Ağu 2021, 23:34 
Yazışmacı
Yazışmacı
Üyelik görseli
Öncelikle 1 ile 2 üzerinde durayım.

Yazışmalıktaki tartışmaların varsayılan olarak ziyaretçiye kapalı olması bir tür denetim önlemidir. Tartışma içeriğinin ziyaretçi olan kişiye açılmasına dernek üyeleri karar vereceği için bir sıkıntı olmaz. Bu durum da üyelerin kendi kendine çeki düzen vermesine bir katkı sağlar. Ayrıca bu yazışmalıktan doğacak bilgi kirliliği oluşmasının önüne geçilebilir, sağlıklı tartışmalar ziyaretçiye açık kalır.

• 0

Tepeye Dön
 Kimlik  

İletiGönderilme zamanı: 30 Ağu 2021, 00:08 
Yazışmacı
Yazışmacı
Üyelik görseli
Bir öneri daha.

Üyelik ayarlarından "selamlaşma" özelliği ayarlayabilelim. Dernek birkaç selamlaşma, esenleşme sözü sunsun. Dileyen de özelleştirebilsin. Bu ayarları yaptıktan sonra işlemler şöyle ayarlansın.

Örneğin yeni konu başlatırken seçmeli olarak sunulsun. Varsayılan olarak altta "selamlaşma sözünü ekle" çentikli gelsin. Bu gönderilen yanıtlar için de geçerli kılınabilir.

ÖRNEK
Alıntı:
İLGİLİ SELAMLAŞMA/ESENLEŞME SÖZÜ
.
.
.
.
İLGİLİ VEDALAŞMA SÖZÜ

• 0

Tepeye Dön