Yazışmalık

Başka sese beñzemez ananıñ sesi, Her sözcüñ arasañ vardır Türkçesi

Demisexuality, demisexual

Başka dillerde yér alıp henüz Türkçe'ye bile geçmemiş kavramlara karşılık bulma çalışmalarını içerir.

Demisexuality, demisexual

İletigönderen TürkçeSözlük78 » 22 Ağu 2018, 00:11

Yakın sürevde zamanda lesbiyen gibi sözcükleri müstehcen olarak gördüğümü ve bu sözcüklerin Türkçeleştirilmesi gerektiğini düşünmediğimi söylemiştim. Şimdi böyle bir başlık açmam biraz eliksemeli ironik oluyor, biliyorum. Ancak, yapacak bir nen şey yok.

Demisexual : A perso who is not experiencing any sexual attraction to another until a greater bond is formed.

Sizce buna ne diyebiliriz?

Aseksüel yerine eşeysiz, homoseksüel yerine de eşeşeyli diyordum.
  • 0

Türk demek Türkçe demektir!
Üyelik görseli
TürkçeSözlük78
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

Değerleme: 244

Ynt: Demisexuality, demisexual

İletigönderen Oktay D. » 22 Ağu 2018, 03:05

Buradaki demi- öñeki bizdeki yarı sözcüğü gibi. Örneğin demi-god veya demi-deity sözcükleri yarı tañrı démek (Aşil/Akhilleus gibi). Bu nedenle doğrudan çevirirsek
yarı éşser
demi-sexual

yarı éşeyli
demi-sexual

Burada éşse- "cinsel çekim duymak, éş (partner) istemek" diye yeni bir kavram düşündüm, sexual sözcüğüne başka bir açıdan varmış oldum böylece. Buradan éşsemez doğal olarak "asexual, aseksüel" oluvériyor. Bunu ilgili başlığa bir ara eklerim.

Kavramıñ kendisine bakınca "büyük bir bağ kurmadıkça éşeysel çekim duymama" dénmiş olduğu için bence tam oturmuyor, Latincesi de oturmuyor. O yüzden
bağéşser
Büyük bir bağ kurduğu zaman éşseyen kişi
  • 0

Üyelik görseli
Oktay D.
Oktay DOĞANGÜN
Yönetici
Yönetici

Değerleme: 4075

Dön Başka Dillerdeki Türkçede Olmayan Kavramlar

Kimler çevrimiçi

Bu bölümü gezen üyeler: Hiç bir üye yok ve 1 konuk