Yazışmalık

Başka sese beñzemez ananıñ sesi, Her sözcüñ arasañ vardır Türkçesi

duysu

Henüz hiçbir sözcükle karşılanmamış, karşılığı başka dillerde veya Türkçede olmayan kavramlar için karşılık bulduğumuz bölüm

duysu

İletigönderen datadeveb » 16 Ara 2018, 22:55

duysu
duyularımızla algıladıklarımız sonucu duygu yaşatan kılık

Örnek
"Dinlediğim müziğin duysusu çok güzel."
"Bugün gördüğüm görsellerdeki duysuyu duymalıydın."
"Konuşman çok değişik. Duysusunu beğenmedim."
"İçeri ne sıktınız böyle öyle güzel duysulu ki... Adını söyler misiniz?"
  • 0

Sözcüklerle, dillerle uğraşmayı bıraktım. Çok dil bilgisi olan birisi değilim. Hakkınızı helal edin.

Kelime-i Tevhidi söyleyelim. Allah'u Teâlâ'ya çok tövbe edelim inşallah. Kuran-ı Kerim okuyalım, uymaya gayret edelim, salih kul olalım inşallah
Üyelik görseli
datadeveb
Yazışmacı
Yazışmacı

Değerleme: 208

Ynt: duysu

İletigönderen datadeveb » 16 Ara 2018, 23:33

Duyra duyguları etkileyen duyularla algılanabilen bütün alan türetimimle birlikte kullanımı.

Örnek
"Duyramda güzel duysular isterim. Güzel olmayan duysular vargı kanaat nızdır ki kişiye mut katmaz, mutlu yapmaz.
  • 0

Sözcüklerle, dillerle uğraşmayı bıraktım. Çok dil bilgisi olan birisi değilim. Hakkınızı helal edin.

Kelime-i Tevhidi söyleyelim. Allah'u Teâlâ'ya çok tövbe edelim inşallah. Kuran-ı Kerim okuyalım, uymaya gayret edelim, salih kul olalım inşallah
Üyelik görseli
datadeveb
Deveb Önyüz Çatısı
Yazışmacı
Yazışmacı

İletigönderen TürkçeSözlük78 » 16 Ara 2018, 23:55

Bu bildiğimiz benzetme anlamı katan -sX eki mi? Bu ek eylemlere gelebiliyor mu? Felsefe ve matematik için bilimimsi (bilime benzeyen) diyordum. Aynı yapım ekini mi kullandınız? (Bu ek ayrıca eylemsi sözcüğünde de var)
  • 0

Onca olay olduktan sonra,
Niye düşlerim ki bir yokra?
-Tünerik Gezgini
Üyelik görseli
TürkçeSözlük78
Oğuzhan T.
Yazışmacı
Yazışmacı

Değerleme: 707

İletigönderen datadeveb » 17 Ara 2018, 00:43

"giysi"

Yanlış türetim mi yoksa ::)
  • 0

Üyelik görseli
datadeveb
Deveb Önyüz Çatısı
Yazışmacı
Yazışmacı

İletigönderen bensay » 17 Ara 2018, 09:30

-sI (< -sIg) Eki

Bu eke ilişkin olarak V. Hatipoğlu; “… Orhon yazıtlarındaki ‘-sık’ ekinin eylem köküne gelmiş olması ekin ve görevinin ayrı olduğunu ıspatlamaz. Çünkü Osmanlıcada olduğu gibi, ortadaki ünlünün kaybolması ile eylem köklerine gelen ‘-sıg/-sig’ ekine başka metinlerde de rastlamaktayız. Osmanlıcadaki ‘yatsı > yat-a-sı’, ‘tütsü > tüt-e-si’, ‘giysi > giy-e-si’ örnekleri gibi Kitab-al İdrak Li Lisan-Al-Atrak’te ‘tuysu > tuy-a-sı, his, duygu’ sözcüğü de vardır. Bu tür örneklerden başka Uygurcada da ‘-sıg/-sig’ ekinin eylem kök ve gövdelerine doğrudan doğruya geldiği görülür: ‘sözlemesig söz: söylenmeyecek söz’, ‘alkansıg törü: alkışlanacak türe gibi (bkz. A. Von Gabain, Alttürkische Grammatik, 1941, Leibzing).” açıklamasını yapar.

“Yatsı” sözcüğünü T. Gülensoy “ya-t+sıg(/k)” olarak çözümler.

S. Nişanyan “giysi” sözcüğünü -AsI ekine, tütsü” sözcüğünü ise tütüz- eyleminden -(I)g ekine bağlamışken, T. Gülensoy “giysi” sözcüğünü buradaki -sI ekine, V. Hatipoğlu ise “tütsü” sözcüğünü -AsI ekine bağlamıştır.

Anlaşılacağı üzere kimi sözcüklerinin oluşumuna ilişkin kaynaklar birbiriyle uyuşmayan çözümlemeler içermektedir. Ancak bu durum böyle bir ekin varlığını kuşkuya düşürecek nitelikte değildir. Niyecesi eylemden eylem türeten -sI- eki ile eylemden ad türeten -I(g) ekinin varlığı kesindir. Bu iki ekin bir araya gelmesi eylemlerden ad soylu sözcük türeten -sI(g) bileşik ekini doğurur. Bu bağlamda duy- > duysu- >duysu(g) olanaklıdır.
  • 9

http://www.gelgelturkce.blogcu.com
https://www.facebook.com/OzlestirmeKilavuzu
Evrensel olan kavramlardır, sözcükler ulusal olabilir, dahası olmalıdır.
Üyelik görseli
bensay
Yazışmacı
Yazışmacı

Değerleme: 1374

İletigönderen datadeveb » 09 Oca 2019, 21:45

Style sözcüğüne kılık mı desek diye düşünüyordum. Sonra duysu sözcüğü geldi kulağıma.
duysu
style
  • 0

Üyelik görseli
datadeveb
Deveb Önyüz Çatısı
Yazışmacı
Yazışmacı

Dön Yeñi Kavramlar

Kimler çevrimiçi

Bu bölümü gezen üyeler: Hiç bir üye yok ve 1 konuk

Reputation System ©'