Yazışmalık

Başka sese beñzemez ananıñ sesi, Her sözcüñ arasañ vardır Türkçesi

moğolistan geleneksel damgalarına geri dönüyor

Dil ile ilişkili olan, öbür ulamlarla uyuşmayan géñel yazışmaları içerir.

moğolistan geleneksel damgalarına geri dönüyor

İletigönderen toorku » 15 Nis 2020, 03:52

moğol devleti 2025 yılında dönüşümün bitirilip eski damgalara geri dönülmesini kendilerine ilke olarak açıklamış

Mongolia to restore traditional alphabet by 2025
https://news.mn/en/791396/

darısı bizim başımıza diyorum ben latin yazısından vazgeçilmeden ikinci bir damga düzeneğiyle uzun erimli bir dönüşüm sağlanması taradarıyım bu eski göktürk damgalarımız olabilir ya da geçmişte türklerin kullandığı damgaların bir birleştirimlenmesi olabilir yeter ki istek olsun ve ulusun kimliğini yansıtan bir yazım biçimi olsun sonuçta japonya ne avrupa birliğinde ne de latin alfabesi kullanıyor demek ki bunlar belirleyici değil ileri teknoloji bilim ve sanata sahip olabilmek için
  • 0

noktasızlaştıramalandıramadıklarımızdanmısınız
toorku
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

Değerleme: 1260

Ynt: moğolistan geleneksel damgalarına geri dönüyor

İletigönderen datadeveb » 15 Nis 2020, 04:24

Haluk tarcan savına göre öntürk abecesi > latin abecesi > türk abecesi

Benim savım. Şimdiki abece + arap abecesi + eski abece. 3ünüde kullanmak yerinde olur.
  • 0

Çok dil bilgisi olan birisi değilim. Hakkınızı helal edin.

Kelime-i Tevhid söyleyelim. Çok tövbe edelim. Kuran-ı Kerim okuyalım, onunla edim "amel" edelim, salih kul olalım. Allahu Teâlâ kabul etsin.

OTK: https://discord.com/invite/vVdUSfY
Üyelik görseli
datadeveb
Yazışmacı
Yazışmacı

Değerleme: 800

Ynt: moğolistan geleneksel damgalarına geri dönüyor

İletigönderen Gökbey » 15 Nis 2020, 12:02

Bu çavı (haberi) görünce pek sévindim, bizde de olmasını bir kéz daha diledim. Moğolistan, bu yargıya birden varmış déğildir kuşkusuz. İki yıl öñceki gezimizde Moğollarıñ bu yazı düzeneklerini étkin biçimde kullandıklarını gözümüzle de gördük. Otobüsleriñ arkasında tanıtım yazısına değin işlenecek denli toplum tabanında bir yaygınlığı var. Öğrencilerine Kiril damgalarıyla éş öyde (zamanda) öğrettiklerinden alt yapısını kurmuş olmalılar ki bugün böylesi yargıya varabilmişler. Biz, bu bakımdan onlardan epey gérideyiz. Daha damgalarımızıñ bilinirliği bile birkaç yılla sınırlı. O da şu "Türk" yazısı ile yaygınlık kazandı. Şu aşamada damgalarıñ öğretilmesi, toplumca okunup yazılabilmesi gérekir.
  • 4

Üyelik görseli
Gökbey
Yönetici
Yönetici

Değerleme: 519

Dön Géñel yazışma

Kimler çevrimiçi

Bu bölümü gezen üyeler: Hiç bir üye yok ve 0 konuk

Reputation System ©'