Yazışmalık

Başka sese beñzemez ananıñ sesi, Her sözcüñ arasañ vardır Türkçesi

Zengin

Yéñi sözcük türetim çalışmaları ile önerileri içerir.

Ynt: Zengin

İletigönderen Oktay D. » 15 Eyl 2018, 22:05

Dewlet-i Osmani yazdı:Türk dilinde bay sözü var iken başka söze ne gérek var? Ve akıl sözü yérine "és" sözünü kullanıň. Biriňiz usa yatkın dép söz kullanmış onuň üçün ayttım.

bay da güzel varsıl da güzel, ikisi de eski sözcükler. Aralarındaki tek ayrım, ikincisiniñ Türkiye Türkçesinde biliniyor olup ilkiniñ ise hiç bilinmiyor oluşu. Dahası ilki Türkiye Türkçesinde ne yazık ki "béy" añlamında bir unvan olarak kullanılıyor.
  • 0

Üyelik görseli
Oktay D.
Yönetici
Yönetici

Değerleme: 4075

İletigönderen Dewlet-i Osmani » 15 Eyl 2018, 22:27

Negizinde (aslında) bay sözünü de TDK türetmiştir. Ancaq TDK gélişi güzel söz türettigi üçün bu soňuç ortaya çıqıyor. Bu gélişi güzel türetişler yüzünden dilimiz özge türk dillerine yaqınlaşacağı yérde daha çoq uzaqlaştı.
  • 0

Dewlet-i Osmani
Oğuzhan Moroğlu
İlgili
İlgili

Değerleme: 4

İletigönderen TürkçeSözlük78 » 16 Eyl 2018, 00:03

Akıl yerine us, zihin yerine de "eseme" diyorum. Es sözcüğünü ilk kez duydum. O da Oktay Bey'in yazdığı duruma benziyor birazcık. Us bilinirken es sözcüğü bilinmiyor. Us sözcüğü çoğu Türkiye Türkçesi felsefe çevirilerinde kullanılır. Es demeye gereksinmiyorum.
  • 0

Türk demek Türkçe demektir!
Üyelik görseli
TürkçeSözlük78
Oğuzhan T.
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

Değerleme: 244

İletigönderen Oktay D. » 16 Eyl 2018, 01:00

zihin başlığında es ile us hakkında ve ayrımlarını añlatan bir yanıt yazdım, o tartışma orada sürebilirse iyi olur.
  • 0

Üyelik görseli
Oktay D.
Oktay DOĞANGÜN
Yönetici
Yönetici

Değerleme: 4075

İletigönderen Dewlet-i Osmani » 16 Eyl 2018, 13:22

TürkçeSözlük78 yazdı:Akıl yerine us, zihin yerine de "eseme" diyorum. Es sözcüğünü ilk kez duydum. O da Oktay Bey'in yazdığı duruma benziyor birazcık. Us bilinirken es sözcüğü bilinmiyor. Us sözcüğü çoğu Türkiye Türkçesi felsefe çevirilerinde kullanılır. Es demeye gereksinmiyorum.
  • 0

Dewlet-i Osmani
Oğuzhan Moroğlu
İlgili
İlgili

Değerleme: 4

Önceki

Dön Sözcük Türetme, Öneriler

Kimler çevrimiçi

Bu bölümü gezen üyeler: Google [Bot] ve 6 konuk

Reputation System ©'