Yazışmalık

Başka sese beñzemez ananıñ sesi, Her sözcüñ arasañ vardır Türkçesi

Genel Arama

Dil araştırmacılarınıñ, kurumlarınıñ çalışmalarını içerir.

Genel Arama

İletigönderen Türkeröz » 27 Kas 2012, 15:50

http://tr.wiktionary.org/wiki/Ana_Sayfa

Bununla hangi sözcüğü aramak istiyorsanız arayabilirsiniz. Böylece bir sözcüğün başka dillerde olup olmadığını da görmüş oluruz.
  • 0

Üyelik görseli
Türkeröz
Yazışmacı
Yazışmacı

Değerleme: 521

Ynt: Genel Arama

İletigönderen D. Can Aktan » 27 Kas 2012, 15:55

Türkeröz yazdı:http://tr.wiktionary.org/wiki/Ana_Sayfa

Bununla hangi sözcüğü aramak istiyorsanız arayabilirsiniz. Böylece bir sözcüğün başka dillerde olup olmadığını da görmüş oluruz.

Vikisözlük'te gerçekten aradığın her sözcüğü bulabileceğine inanıyor musun? İşimiz sadece Vikisözlük'e kaldıysa...
  • 0

Üyelik görseli
D. Can Aktan
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

Değerleme: 21

İletigönderen Türkeröz » 27 Kas 2012, 16:01

D. Can Aktan yazdı:Vikisözlük'te gerçekten aradığın her sözcüğü bulabileceğine inanıyor musun? İşimiz sadece Vikisözlük'e kaldıysa...

Kusura bakmayın ama ben burda duyulmamış, bilinmeyen sözcükleri burada ararım artık. Yani inanıyorum. Eğer bir sözcük gerçekten varsa bulunur elbet. Olmayan sözcük de bulunmaz.
  • 0

Üyelik görseli
Türkeröz
Yazışmacı
Yazışmacı

Değerleme: 521

İletigönderen D. Can Aktan » 27 Kas 2012, 16:22

Türkeröz yazdı:  Kusura bakmayın ama ben burda duyulmamış, bilinmeyen sözcükleri burada ararım artık. Yani inanıyorum. Eğer bir sözcük gerçekten varsa bulunur elbet. Olmayan sözcük de bulunmaz.

Vikisözlük'te güvenilir arama yapabilmen için Vikisözlük'e bütün sözlüklerden sözcüklerin eklenmiş olması gerek. Vikisözlük'te Dehhuda Lügati ( لغت‌نامه دهخدا ) var mı? Vikisözlük'te Azerbaycan Dilinin 4 Ciltlik İzahlı Lügati var mı? Vikisözlük'te Tuvaca Sözlük var mı? Vikisözlük'te Türkmen Diliniň Düşündirişli Sözlügi (Türkmen Dilinin İzahlı Sözlüğü) var mı? Bu saydığım sözlüklerde bulunan kaç tane sözcük Vikisözlük'te var? Vikisözlük bu haldeyken sen kaç sözcüğü bulabileceğine inanıyorsun?

Olmayan sözcük de bulunmazmış. Örnek, Türkmencede bulunan düşündiriş sözcüğü Vikisözlük'te yok, o yüzden sana göre öyle bir sözcük de yok:

http://tr.wiktionary.org/wiki/index.php ... 6zel%3AAra

Ama, Türkmence sözlüklere baktığımız zaman;

düşündiriş

Bir zady anyklaşdyrmak üçin aýdylýan sözler, berilýän gürrüň.

Ol gürrüňiniň ugrundan daşa çykman, ugurdaş düşündiriş edip gidýärdi. (A. Gowşudow, Powestler)

Türkmence - İngilizce sözlüğe bakıyoruz:

düşündiriş: explanation

Turkmen-English Dictionary, 1996 Garret, Lastowka, Naahielua, Pallipamu, sayfa 15.

Talat Tekin ve Mehmet Ölmez'in Türkmence-Türkçe Sözlük'üne bakıyoruz:

DÜŞÜNDİRİŞ a. açıklama, izah: dogrı d. doğru açıklama, nadogrı d. yanlış açıklama; d. hatı açıklama notu; d. ber- açıklama vermek.

Talat Tekin ve Mehmet Ölmez, Türkmence-Türkçe Sözlük, sayfa 184.

Vikisözlük güvenilir kaynak mı şimdi? Daha bunun gibi binlerce sözcüğü Vikisözlük'te bulamazsın ama varlar. :) Sen sırf Vikisözlük'e bakarsan daha çok sözcüğe "-Böyle sözcük yok" diyeceksin. :)
  • 0

Üyelik görseli
D. Can Aktan
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

İletigönderen Türkçe » 27 Kas 2012, 16:59

Ben arada sırada İngilizce vikisözlüğe bakıyorum. Bir çok sözcüğün bir kaç ağganda yoksa Ural-Altay dillerindeki karşılıklarını bulabiliyorum. --~~~~ (:

[/hr]
ağgan: lehçe
yoksa: veya
  • 0

Dilleri düzenleyen kurumlar bulunsa da dilin biçimini belirleyen kullanımdır. Bir sözcük bir dilde kullanımda ise o dili düzenleyen kurumun sözlüğünde olsa da olmasa da artık bir bildirme aracıdır. Yalnızca yeni sözler bulmak yerine onları kullanmak, uygulayıcı olmak durumundayız.
Türkçe
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

Değerleme: 7

İletigönderen D. Can Aktan » 27 Kas 2012, 17:01

Türkçe yazdı:Ben arada sırada İngilizce vikisözlüğe bakıyorum. Bir çok sözcüğün bir kaç ağganda yoksa Ural-Altay dillerindeki karşılıklarını bulabiliyorum. --~~~~ (:

[/hr]
ağgan: lehçe
yoksa: veya

Ben de bakıyorum, ama Vikisözlük'te olmayınca böyle sözcük yoktur demiyorum. :)
  • 0

Üyelik görseli
D. Can Aktan
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

Dön Dil araştırması yapan bireyler, kurumlar

Kimler çevrimiçi

Bu bölümü gezen üyeler: Hiç bir üye yok ve 0 konuk

Reputation System ©'