Yazışmalık

Başka sese beñzemez ananıñ sesi, Her sözcüñ arasañ vardır Türkçesi

float (İng)

Başka dillerde yér alıp henüz Türkçe'ye bile geçmemiş kavramlara karşılık bulma çalışmalarını içerir.

Ynt: float (İng)

İletigönderen Oktay D. » 03 Eki 2016, 00:24

dev-, devin-, devil- gibi sözcükler geñel bir hareketi añlatıyor, float özel bir devinim türü soñuçta. ayrıca float eyleminde durma durumu da olabiliyor.
  • 0

Üyelik görseli
Oktay D.
Yönetici
Yönetici

Değerleme: 4075

İletigönderen toorku » 04 Eki 2016, 02:05

işte şimdi alt üst yapan bir eke ihtiyacımız var yani batma eylemini başağağı yapabilirsek yer yer float yapmış oluruz her ne kadar yüzme şöyle böyle karşılasa da tam olmuyor çünkü float da sıvının kaldırması yada devreye girmesi sözkonusu

yüze durmak
float

yüze çıkmak
float
  • 0

noktasızlaştıramalandıramadıklarımızdanmısınız
toorku
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

Değerleme: 1231

İletigönderen Tözkoparan » 04 Eki 2016, 10:45

Oktay D. yazdı:- > uçurtma "havada misina yardımıyla duran yassı şey" aslında hava+kişi işbirliği ile o hareketi yapıyor. Doğru, havanıñ kaldırma kuvveti var ancak misinanıñ da çekme kuvveti var. Bu yüzden uçurt- eylemi oldurgan çatıda.

float sözcüğünde ise kimiñ ya da neyiñ o hareketi yaptırdığı önemli olmamalı sanki. Kaynağından bağımsız olarak o hareketiñ olması sezgisi var. Bu nedenle edilgenlik veya dönüşlülük gibi yalñızca nesneyi ilgilendiren çatılar olmalıdır.

Dönüşlülük konusunda Bi50likdaha'ya katılıyorum. Float hareketi yapan nesne kendisiğine yönelik/dönüşlü bir eylem yapmıyor, ortam koşulları ile kendi öznitelikleri (hacmi) yüzünden öyle oluyor.

Bu durumda edilgenlik üzerinden gidilebilir:
yüzül- "to float"
Olmuş mu? :)

Float hareketi yapan nesne evet kendisine dönüşlü bir eylem yapmıyor, ama mesela görünen bir nesne de kendini görmek veya göstermek için bir çaba sarf etmiyor. Örnek olarak saçmalamış olabilirim ama, gramerdeki çağrışımı gerçek hayata uygulanamanın birden fazla yolu vardır demek istedim.
  • 0

Tözkoparan
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

Değerleme: 49

İletigönderen Oktay D. » 04 Eki 2016, 15:16

Bence görünmek dönüşlü bir éylem çünkü kendi kendine görülmek söz koñusudur, éylemde kendisi dışında bir fâil yok. Öte yandan float éyleminde fâil ortam oluyor, örneğin suyuñ kaldırması gibi.
  • 0

Üyelik görseli
Oktay D.
Oktay DOĞANGÜN
Yönetici
Yönetici

Değerleme: 4075

İletigönderen Yılgın » 05 Eki 2016, 21:29

Birde "salınmak" sözcüğü var. Suyun üzerindeki durağan bir gemiyi düşündüğümde usuma "salınmak" geliyor. Salınmaktan ilhamla "durunmak" da olabilir.
  • 0

Yılgın
Türkçeséver
Türkçeséver

Değerleme: 19

İletigönderen Türkeröz » 07 Eki 2016, 02:08

Daha önce de demiştim, bu söz tek başına kullanılmıyor. Suda ise on the water, havada ise on the air de katılı söyleniliyor. İşte bir örnek;

"The boat floated on the water."

Bu cümleyi çevirmek yeterli. Ben "Tekne suda yüzdü/gitti." çıkarıyorum. Yazıda ancak bu kadar olabiliyor. Bir de oynargörüntülü (videolu) örnek veriyorum

https://www.youtube.com/watch?v=gfuLoaEYKis

Burada da "batmayan yumurta" veya "su yüzeyine çıkan yumurta" diye çevrilebilir, ikincisi tabi daha çok sözcükle söylendi ama kimsenin erineceğini sanmıyorum söyleyecek olurlarsa.
  • 0

Üyelik görseli
Türkeröz
Yazışmacı
Yazışmacı

Değerleme: 521

İletigönderen Tözkoparan » 07 Eki 2016, 10:30

Türkeröz yazdı:Daha önce de demiştim, bu söz tek başına kullanılmıyor. Suda ise on the water, havada ise on the air de katılı söyleniliyor. İşte bir örnek;

"The boat floated on the water."

Bu cümleyi çevirmek yeterli. Ben "Tekne suda yüzdü/gitti." çıkarıyorum. Yazıda ancak bu kadar olabiliyor. Bir de oynargörüntülü (videolu) örnek veriyorum

https://www.youtube.com/watch?v=gfuLoaEYKis

Burada da "batmayan yumurta" veya "su yüzeyine çıkan yumurta" diye çevrilebilir, ikincisi tabi daha çok sözcükle söylendi ama kimsenin erineceğini sanmıyorum söyleyecek olurlarsa.

Ben erinirim.
  • 0

Tözkoparan
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

İletigönderen Temirbek » 09 Eki 2016, 00:40

İngilizce köken bilgisi sözlüğü etymonline'a göre float eylemi < Ana Hint-Avrupaca *pleu- "akmak" köküne dayanıyor.

late Old English flotian "to rest on the surface of water" (intransitive; class II strong verb; past tense fleat, past participle floten), from Proto-Germanic *flotan "to float" (source also of Old Norse flota, Middle Dutch vloten, Old High German flozzan, German flössen), from *flot-, from PIE *pleud-, extended form of root *pleu- "to flow"

Meaning "drift about, hover passively" is from c. 1300. Transitive sense of "to lift up, cause to float" (of water, etc.) is from c. 1600; that of "set (something) afloat" is from 1778 (originally of financial operations). Of motion through air, from 1630s. Meaning "hover dimly before the eyes" is from 1775. Related: Floated; floating. A floating rib (by 1802) is so called because the anterior ends are not connected to the rest.

Birebir Türkçeleştirirsek float, akınmak "kendi kendine akmak, akışmak" gibi bir añlama geliyor sanırım. Suyuñ üstünde batmadan durmak añlamını soñradan ikincil olarak kazanmış. Biz de böyle bir añlamı, öñceki iletilerde de belirtildiği gibi yüzünmek eylemiyle sağlayabiliriz. Suyuñ üzerindeki bir duba, şamandıra vb. yüzünür. Biz de yüz- "suda ilerlemek" > yüzün- "suyuñ üzerinde ilerlemeden durmak" gibi bir añlam verebiliriz. Soñuçta İngilizcedeki float da < flow "akmak"tan geliyor. "Duba ya da şamandıra akmaz" diyerek itiraz eden yoksa, yüzünmek eylemine hiç olmaz :)
  • 10

Üyelik görseli
Temirbek
Yazışmacı
Yazışmacı

Değerleme: 1122

İletigönderen Tözkoparan » 14 Eki 2016, 12:37

Peki yanaşmak kelimesini örnek alabilir miyiz?

"Yanına gelmek" anlamında yan - a - ş - mak olduğuna göre, "yüzeyinde, yüzünde durmak" gibi yüzemek, yüzenmek, yüzeşmek gibi uydurmalar olabilir mi?
  • 0

Tözkoparan
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

İletigönderen TürkçeSözlük78 » 03 Eyl 2018, 02:08

Askıda durmak?
  • 0

Türk demek Türkçe demektir!
Üyelik görseli
TürkçeSözlük78
Oğuzhan T.
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

Değerleme: 244

İletigönderen datadeveb » 03 Eyl 2018, 04:57

Süzülmek değil mi bu?
  • 0

Deveb Önyüz Çatısı
data-deveb.github.io
Üyelik görseli
datadeveb
Deveb Önyüz Çatısı
Göñüllü
Göñüllü

Değerleme: 116

İletigönderen datadeveb » 04 Eyl 2018, 04:01

Yazılım dillerinde float() noktalı sayı olduğunu belirtmek için kullanılıyor.
  • 0

Deveb Önyüz Çatısı
data-deveb.github.io
Üyelik görseli
datadeveb
Deveb Önyüz Çatısı
Göñüllü
Göñüllü

Değerleme: 116

Önceki

Dön Başka Dillerdeki Türkçede Olmayan Kavramlar

Kimler çevrimiçi