Yazışmalık

Başka sese beñzemez ananıñ sesi, Her sözcüñ arasañ vardır Türkçesi

müsilaj

Yéñi sözcük türetim çalışmaları ile önerileri içerir.

müsilaj

İletigönderen BoZCiN » 08 Haz 2021, 10:12

Genelde dilimize önce yabancı bir sözcük girer, tutulur. Sonra onu Türkçeleştirmeye çalışırız ve başarılamaz ya da çok büyük zorluk çekilir.

Oysa müsilaj gibi bazı örnekler toplumun önünde gittiği varsayılan insanların ne derece takıntılı olduğunu göstermektedir (Genelde dilde sadeleştirmekle uğraşanların takıntılı olmakla suçlanmasına alışığız oysa.)

"Deniz salyası" basında popüler bir haber oldu önce. Denizsalyası yukarı, denizsalyası aşağı haberler yapıldıktan bir süre sonra basın "müsilaj" demeye başladı. Halk deniz salyası dedikçe ısrarla müsilaj yazmaya devam etti basın. Bu ısrara hayran kaldım gerçekten. İşste belki de o yüzden aman ya tutmaz bu dediğimiz bazı Türkçeleştirme gayretlerini küçümsememekte yarar var. hatta herkesin kulağına küpe olsun ki, en az "müsilaj"cılar kadar ısrarlı olmak sonuç verir bazen :)

Bu arada 'salyar'ın tükürük olduğu iddia edilse de "salya" köken olarak tartışmalı görünüyor.

öñeri denizsalyası
müsilaj
  • 1

Üyelik görseli
BoZCiN
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

Değerleme: 242

Ynt: müsilaj

İletigönderen datadeveb » 11 Haz 2021, 12:21

öñeri sümüksül
müsilaj
  • 0

Dil bilgisi çok olan birisi değilim. Hakkınızı helâl edin. Kelime-i Tevhid söyleyelim, çok tövbe edelim. Kuran-ı Kerim okuyup uyalım, amel edelim, salih kul olalım. Allahu Teâlâ yardım ve kabul etsin.
Ortak Türkçe Konatı: Discord sunucusu
Üyelik görseli
datadeveb
Yazışmacı
Yazışmacı

Değerleme: 1207

Dön Sözcük Türetme, Öneriler

Kimler çevrimiçi

Bu bölümü gezen üyeler: Hiç bir üye yok ve 12 konuk

Reputation System ©'