Yazışmalık

Başka sese beñzemez ananıñ sesi, Her sözcüñ arasañ vardır Türkçesi

turklehceleri.org

Türkçe ile ilintili bétikler ulayı sözlükleriñ tanıtımlarını, paylaşımlarını içerir.

turklehceleri.org

İletigönderen mehmetö » 07 Şub 2021, 19:36

ariduruturkce.org un sözlük béti:

Türk Lehçeleri Sözlükleri, onlarca Türk dili sözlüğünde aynı anda arama yapma imkanını sunarak karşılaştırmalı Türk lehçeleri çalışmaları yapan akademisyenler ve Türk dili sevdalıları için vazgeçilmez bir kaynak olmayı hedeflemektedir. Aranan tek bir kelime için bir kelimelik karşılıkların yanı sıra, hedef dildeki açıklamaları da okumaya imkan verme özelliğiyle bu proje diğer sözlük çalışmalarının önüne geçmektedir.

Bu sayfadan yapılan aramalar veritabanındaki bütün sözlükleri incelemektedir. Yukarıdaki bağlantılardan herhangi bir lehçeyi seçerek sadece o lehçedeki maddebaşlarının aranmasını da sağlamak mümkündür.

Sözlükte Birebir/Baştan/Sondan/İçten Eşleşme, Kurallı Eşleşme ve Levenshtein 1. Uzaklıktan Eşleşme ile arama işlevleri var
  • 2

Düz çeviriyi gördüğümde etim dökülür
mehmetö
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

Değerleme: 311

Ynt: turklehceleri.org

İletigönderen Gözgü » 09 Şub 2021, 16:07

Uğrola,

Paylaştığınız için sağ olasınız. Şimdi şöyle bir bakındım, güvenilir bir yerliğe benziyor.
Sözcük kökenlerini daha ayrıntılı verselermiş çok daha güzel olurmuş.
  • 0

Yola gidene uz, yanına kılavuz gerek!
Yamçı giyen gelir, kefen giyen gelmez!
Gözgü
Türkçeséver
Türkçeséver

Değerleme: 7

İletigönderen mehmetö » 09 Şub 2021, 16:21

Gözgü yazdı:Uğrola,

Paylaştığınız için sağ olasınız. Şimdi şöyle bir bakındım, güvenilir bir yerliğe benziyor.

Sözlük elindeki kaynaklardan yani dilcilerin şimdiyece çıkardığı bir çok sözlükden doğrudan çeker, kaynakta olmadığından ötürü köken bilgisi yok.
  • 0

Düz çeviriyi gördüğümde etim dökülür
mehmetö
Mehmet
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

Değerleme: 311

İletigönderen Gözgü » 09 Şub 2021, 16:37

mehmetö yazdı:
Gözgü yazdı:Uğrola,

Sözlük elindeki kaynaklardan yani dilcilerin şimdiyece çıkardığı bir çok sözlükden doğrudan çeker, kaynakta olmadığından ötürü köken bilgisi yok.

Evet söylediğiniz çok doğru. deminden beri geziniyorum yerlikte, kimi sözcüklerde köken açıkça verilmiş Fars. Arap. Rus. benzeri yazıyor, kimilerindeyse yazılmamış.
Olsun sorun değil bence.
  • 0

Yola gidene uz, yanına kılavuz gerek!
Yamçı giyen gelir, kefen giyen gelmez!
Gözgü
Türkçeséver
Türkçeséver

Değerleme: 7

Dön Bétikler, sözlükler

Kimler çevrimiçi

Bu bölümü gezen üyeler: Hiç bir üye yok ve 2 konuk

Reputation System ©'