1. bét (Toplam 1 bét)

öğretmencilik

İletiGönderilme zamanı: 31 Tem 2019, 13:04
gönderen Toygun

Ynt: öğretmencilik

İletiGönderilme zamanı: 01 Ağu 2019, 16:05
gönderen jikme-jik
Bu biraz çocuk dili gibi yani dil mantığına aykırı. Çünkü öğretmen zaten meslek adıdır, buna +CI eki getirilmesi yersizdir. Çocuklar belki de evcilik kelimesine benzeterek "hadi bakkalcılık oynayalım" da diyebiliyor. Hatta bakkal yerine bakkalcı diyenler de olabiliyor.

Ynt: öğretmencilik

İletiGönderilme zamanı: 01 Ağu 2019, 18:12
gönderen TürkçeSözlük78
Dil mantığına aykırı olduğunu hiç düşünmemiştim. Burada çocuklar "öğretmen olmacılık" demek yerine kısaca "öğretmencilik" demiyorlar mı? Bunun neresi tam olarak dile aykırı?

Ynt: öğretmencilik

İletiGönderilme zamanı: 01 Ağu 2019, 20:59
gönderen Oktay D.
Burada öğretmenlik ile öğretmencilik arasında añlam ayrımı var. İlkinde doğrudan öğretmenleriñ mesleği söz koñusu iken diğerinde "öğretmenliğe öykünme işi veya oyunu" añlaşılmalı. Vérdiğiñiz evcilik örneği de zaten "evde yaşayan yetişkinlere öykünme oyunu" añlamındadır.

Ynt: öğretmencilik

İletiGönderilme zamanı: 02 Ağu 2019, 01:25
gönderen jikme-jik
Oktay D. yazdı:Vérdiğiñiz evcilik örneği de zaten "evde yaşayan yetişkinlere öykünme oyunu" añlamındadır.
Evcilikte ev meslek adı olmadığı için problem yok ama öğretmenci, bakkalcı gibi ifadeler yanlıştır. Aynı şeyi +CI eki ile türetilmiş meslek adlarına uygulamaya kalkarsanız işçicilik, kilimcicilik gibi garibe şekiller ortaya çıkar.

Ynt: öğretmencilik

İletiGönderilme zamanı: 02 Ağu 2019, 02:25
gönderen Oktay D.
Eğer oradaki +Ci eki meslek adı yapmak amaçlı olsaydı dédiğiñiz doğruydu. Ancak burada öğretmencilik bir meslek adı değil, "bakkalcı"=bakkal yalñışınıñ tersine öğretmencilik=öğretmenlik eşitliği de yok.

öñeri öğretmencilik
öğretmenlik mesleğini taklit etme oyunu/durumu