Yanıtsız iletiler    Étkin başlıklar

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Yéñi başlık gönder Başlığı yanıtla  [ 41 ileti ] 
Béte git Önceki  1, 2, 3

Yazdırma görüntüsü Önceki başlık   Soñraki başlık  
Yazar İleti
Aranacak:
İletiGönderilme zamanı: 23 Ağu 2021, 20:51 
Göñüllü
Göñüllü
Değerleme: 150
Forum kapatılsa buradaki birkaç üyenin dışında pek kimsenin umrunda olmayabilir. Onların bazıları da sanki oyuncakları ellerinden alınmış olacağı için karşı çıkanlar olacaktır.

Forumda yazılanlar daha önce kitap hâline getirilmiş olduğundan, o kitaptan sonra yazılanlardan yine bir derleme yapılabilir. Yahut "benim burada çok emeğim var" diye sızlanan üyeler kendi iletilerini arşiv olarak alabilir.

Forumla ilgili problemler sadece insanların tartışmayı bilmemesi değil. Türkçeyi doğru düzgün konuşamayan, araştırmayan, okumayan insanların Türkçeyi şekillendirmeye çalışmaları başta gelen problemlerden biridir. Bunları eğitemiyoruz da, adamlar bildiklerini okumaya devam ediyor. Dil düzenlemesi bir kurum, kuruluş, kurul veya komisyon işidir. Adamın daha Türkçe eklerin işlevlerinden haberi yok, alakasız köke alakasız ek getirerek alakasız bir anlamı ifade etmeye yönelik sözcük uyduruyor.

"Forumu kapatamayız, emeği olanlara bunu yapamayız" değil, "Türkçemize bunu yapamayız" diyelim.

• 15

Tepeye Dön
 Kimlik  

İletiGönderilme zamanı: 23 Ağu 2021, 21:37 
Dérnek Üyesi
Üyelik görseli
Değerleme: 376
Adı Soyadı: Furkan Yıldırım
TDK yazdı:
Forumla ilgili problemler sadece insanların tartışmayı bilmemesi değil. Türkçeyi doğru düzgün konuşamayan, araştırmayan, okumayan insanların Türkçeyi şekillendirmeye çalışmaları başta gelen problemlerden biridir. Bunları eğitemiyoruz da, adamlar bildiklerini okumaya devam ediyor. Dil düzenlemesi bir kurum, kuruluş, kurul veya komisyon işidir. Adamın daha Türkçe eklerin işlevlerinden haberi yok, alakasız köke alakasız ek getirerek alakasız bir anlamı ifade etmeye yönelik sözcük uyduruyor.

"Forumu kapatamayız, emeği olanlara bunu yapamayız" değil, "Türkçemize bunu yapamayız" diyelim.

Dediklerinizde haklı olduğunuz noktalar var, bu kişileri eğitemiyoruz ve bildiklerini okumaya devam ediyorlar. Ancak Türk Dil Kurumu resmi bir "kurum, kuruluş, kurul veya komisyon" olarak bugün varlığını sürdürüyorken "başka bir yapıya gerek yok düşüncesi" sizin için bile doğruluğu sorgulanır durumda olmalı ki, gelip buraya üye olmuşsunuz.

Burada tartışılan konulardan, alınan kararlardan dolayı her gün dilimiz değişmiyor. Burada bir sözcük için bir öneride bulununca ertesi gün binlerce insan o sözcükle uyanmıyor. Değiştirebiliyor olsak bile instagram, twitter gibi uygulamaların, bilgisayar oyunlarının etkisinin yanında yüzde kaç olabiliriz? "İtem aldım sattım, laykladım, retivit ettim vs..." gibi kullanımlar artıyor diye bu platformlar yasaklanmalı mı? Halkın kullanımına kapatılmalı mı?

Osmanlının ilk medresesi 1331 yılında açılmıştır.[kaynak] Halktan herkesin gidip eğitim görebildiği ilk eğitim kurumu kim bilir kaç yüz yıl sonra açıldı.(Sanki 1800'lerdeydi gibi hatırlıyorum, ancak emin değilim) Türkçe iki bin yıldan eski olduğu bilinen bir dil. Bu durumda bu "iş sadece yetkili kurum ve kuruluşların karar alabileceği bir iş" düşüncesinin hepten saçma olduğunu görebiliriz. Buradaki bazı hevesli, ancak bilgisiz bazı arkadaşların yaptığı gibi türetimleri hiç bir eğitimi olmayanların konuştuğu halk ağızlarında göremezsiniz ancak tam tersine TDK'nun bile saçma sapan türetimler yapıp öneri verdiğini görebilirsiniz.

TDK yazdı:
Forum kapatılsa buradaki birkaç üyenin dışında pek kimsenin umrunda olmayabilir.

Umrunda olmayan girmesin, kimse kimseyi zorla buraya sokmuyor. Zaten benim önerim, bu yazışmalığı önemseyenler dernek üyesi olarak öne çıkarılsın, üye olmayanların etkisi azaltılsın(kısıtlansın), ancak üye olarak kalabilmeye devam etsin şeklindeydi, zahmet edip okudunuz mu bilemiyorum. Doğrudan yazışmalığı kapatmak sorunu çözmek demek değildir, sorunu çözmek, kapatmadan bunu yapmaktır. Kapatmanın da kabul edilebilir geçerli bir nedeni olmalı, sizin dediğiniz anlamlara gelmeyeceğini uzun uzun açıkladım, bunların geçerli bahaneler olmadığını açıkladım.

Bir gün Ali Nesinin ders anlattığı videoların birini izliyorken şöyle bir konuşma gördüm: Ali Nesin bir soru sordu, öğrencinin birisi de "Hocam bu sorunun cevabı var demi? Çözümsüz soru değil demi?" dedi, Ali Nesin de "Dükkanı kapatıp gidelim mi yani?" dedi.(çözümü yok desem çözmek için uğraşmayacak mısın yani anlamında diyor) Bu da buna benziyor, birileri yanlış yaptıysa, (iyi veya kötü niyetli fark etmez) bir dönem burası durakladıysa dükkanı kapatıp gidelim mi yani? Gelecek yıllarda buradan bir kaç kitap daha çıkmayacağını kimse bilemez. Yeter ki sorunların çözümleri bulunsun ve yazışmalık umrunda olmayanlar kendini buraya girmek ve bir şeyler yazmak zorunda hissetmesin.

• 0

Tepeye Dön
 Kimlik  

İletiGönderilme zamanı: 23 Ağu 2021, 22:03 
Göñüllü
Göñüllü
Değerleme: 150
Konuyu neden tartışma gibi cevaplıyorsunuz? Ben sizin yazdıklarınızı okuyup sizden alıntı yaparak yazmadım ki. Gökbey adlı yönetici fikir sormuş, ona cevaben kendi fikirlerimizi yazıyoruz. Birbirimize fikir kabul ettirme çabası içine girmeyelim.

• 5

Tepeye Dön
 Kimlik  

İletiGönderilme zamanı: 23 Ağu 2021, 22:36 
Dérnek Üyesi
Üyelik görseli
TDK yazdı:
Konuyu neden tartışma gibi cevaplıyorsunuz? Ben sizin yazdıklarınızı okuyup sizden alıntı yaparak yazmadım ki. Gökbey adlı yönetici fikir sormuş, ona cevaben kendi fikirlerimizi yazıyoruz. Birbirimize fikir kabul ettirme çabası içine girmeyelim.

Kimseye hiç bir fikir kabul ettirme çabası içinde değilim. Tartışma ile kast ettiğiniz kavga ise öyle bir niyetim de yok. Yalnızca burada pek çok kişi "yazışmalık kapatılmamalı, onun yerine ... yapılabilir" şeklinde düşüncelerini belirttikten sonra sizin gelip de aşağıdaki yorumu yazmanız hoş olmadı bence.
TDK yazdı:
Forum kapatılsa buradaki birkaç üyenin dışında pek kimsenin umrunda olmayabilir. Onların bazıları da sanki oyuncakları ellerinden alınmış olacağı için karşı çıkanlar olacaktır. "benim burada çok emeğim var" diye sızlanan üyeler kendi iletilerini arşiv olarak alabilir.
Yani daha önce itiraz edenler "ellerinden oyuncakları alınacak diye korktular" der gibi oldu. Ancak yine de konuyu kişisel bir tartışmaya döndürmeden sizin yazdığınız "fikirlere" ve yargılara yanıt verdim dikkat ettiyseniz, size tartışma(sanıyorum "çıkışmak" demek istediniz) gibi gelmiş. Kimseye hiddetlenmeden, sataşmadan, itişmeden, ortaya attığınız fikirlere ve yargılara karşılık yazılmış şeylerdi onlar. "Dil düzenlemesi bir kurum, kuruluş, kurul veya komisyon işidir." sözünüze cevaben yazdıklarım gibi. Ayrıca burada yaptığımız şey dilimize hiç bir yararı olmayan bütünüyle zararı olan bir şeymiş gibi "Forumu kapatamayız, emeği olanlara bunu yapamayız" değil, "Türkçemize bunu yapamayız" diyelim" şeklinde düşünmeniz de oldukça garibime gitti.
Bunları siz değil kim yazarsa yazsın aynı şekilde yazdıklarının bilimsel dayanaktan uzak, "kendince doğru" bir kaç görüş olduğunu göstermek için uğraşırdım, bu şahsi bir şey yada fikir kabul ettirme çabası değil.

• 0

Tepeye Dön
 Kimlik  

İletiGönderilme zamanı: 23 Ağu 2021, 23:26 
İlgili
İlgili
Değerleme: -23
Başlığı açan "forumdaşların forumdan uzaklaşması"ndan yakınıyor ama kendisi hiçbir gerekçe belirtmeksizin yeni bir üyeye -5 oy vermekten çekinmiyor: https://turkcesivarken.com/yazismalik/v ... 500#p65500

• -9

Tepeye Dön
 Kimlik  

İletiGönderilme zamanı: 24 Ağu 2021, 15:00 
Yönetici
Yönetici
Üyelik görseli
Değerleme: 585
Yazılanları baştan soña değin okudum. Birkaç gündür de sürekli gelecek yéñi iletileri görmek için giriyorum. Gördüğümce bir yakınma var. Daha iyisi olabilecekken néden böylesi olduğu için üzüntü de görüyorum. Öyleyse bir el atmak birçok neñi yola sokacak gibi duruyor. Bu durumda néler yapabileceğimizi konuşmamız yararlı olur. Bunca başlığı yédeklemek mi? Yoksa bélli bir düzeye ulaşmış başlıkları bir sözlük véritabanına çévirmek mi? Yéñi iş gücünüñ giderini kim ya da kimler karşılayacak? Bir béyin fırtınası estirebilirseniz çözüme erişiriz.

Bu arada şunu da yazmak isterim. Kimi başlıklarda yérsiz tartışmalar ve boş yazılar olabiliyor. Başından béri bu yazışmalığıñ bir kullanıcısı olarak böylesi yazışmalardan hep uzak durdum, durmaya çalıştım. Okumuyorum bile! Baktım ki karşılıklı atışmaya dönmüş, o iletiyi görmezden geliyorum. Kişiselleştirilmiş iletiler ilgimi hiç çekmiyor. Görmezden gelmek güç müdür?

Ana konumuza dönecek olursak yazışmalığı çağa ayak uydurması için ne gibi güncellemeler ve düzenlemelerle eskisi gibi ilgi odağına çevirebiliriz? Telefon uygulamasına dönmesi, yazışmalarda anlık bildirim gelmesi gibi durumlar iyi olur mu? Yoksa anlık yazılabiliyor diye daha da ele ayağa mı düşer? Tüm içtenliğimle sizlerden gelecek katkılar ve görüşler doğrultusunda devinmek istediğimi bildiririm.

• 0

Tepeye Dön
 Kimlik  

İletiGönderilme zamanı: 24 Ağu 2021, 15:40 
Dérnek Üyesi
Üyelik görseli
Gökbey yazdı:
Telefon uygulamasına dönmesi, yazışmalarda anlık bildirim gelmesi gibi durumlar iyi olur mu? Yoksa anlık yazılabiliyor diye daha da ele ayağa mı düşer?
Bence kesinlikle düşer. Bu başlığa ilk yazdığım mesajda uzun vakitler ayrılmış ve özenilmiş yazıların daha değerli olduğunu düşündüğümü belirtmiştim. Pek çok kişi "kapatılsın yada kapatılmasın" diye görüş bildirirken beraberinde "sözlüğe çevirilsin, arşivlensin... vs." gibi önerilerde de bulundu. Ben de kendi önerimle birlikte karşılaşabileceğimiz sorunları da paylaştım. (Tabi onlar da "bence" karşılaşılabilecek sorunlar, tersini düşünenler de olabilir.) Aslında burada artık yönetimin bir karar vermesi gerekiyor. Dernek üyelerinin görüşleri mi oylanarak karar verilir, yoksa sadece yönetim kendi arasında mı bir karar alır bilemiyorum. Benim görüş bildirmediğim tek konu "Yéñi iş gücünüñ giderini kim ya da kimler karşılayacak?" konusuydu, bunu bilemiyorum gerçekten, belki yaşanılan sorunları çözmeye yönelik yeni bir yerlik yaptırılıp ücreti üyeler arasında bölüştürülebilir(ancak diğer üyeler buna razı olur mu bir fikrim yok.)
Gökbey yazdı:
Bu arada şunu da yazmak isterim. Kimi başlıklarda yérsiz tartışmalar ve boş yazılar olabiliyor. Başından béri bu yazışmalığıñ bir kullanıcısı olarak böylesi yazışmalardan hep uzak durdum, durmaya çalıştım. Okumuyorum bile! Baktım ki karşılıklı atışmaya dönmüş, o iletiyi görmezden geliyorum. Kişiselleştirilmiş iletiler ilgimi hiç çekmiyor. Görmezden gelmek güç müdür?
Bence yaşadığımız tek sorun bu değil. Mesele sadece görmezden gelmek değil yani, kimileri (haklılık payları da var) Türkçe kurallarına uygun olmayan görüşler bildiren kişilerin başka insanları etkileyerek yanlış kullanımlara özendirebileceğini, bunların kullanıma girme tehlikesi olduğunu düşünüyor. İşte bu yüzden bazı kişiler bazı kişilerin mesajlarını görmezden gelemeyerek "Bunun yanlış olduğunu" vurgulamak, öneriyi veren kişiye ve yazışmalığa girip mesajları okuyan kişilere anlatmak istiyor. Buda bazen sonu gelmez tartışmalara kapı açabiliyor. Yaşanan sorunlar kendiliğinden çözülmüyorsa çıkmaza doğru sürükleneceği için bir şeyler yapmak mecbur hale gelir.

Dediğim gibi pek çok görüş bildirildi, görüş bildirmemiş kişilere telefondan ulaşılabilir, "Dernek anketi vardır katılmak zorunludur." gibi bir duyuru da yapılabilir, ankette "Bir seçenek seçin, hiç birisine katılmıyorsanız kendi görüşünüzü yazın" şeklinde seçenekler sunulabilir.(ücretsiz anket yapmayı sağlayan yerlikler var) Bu görüşlere yönetimde olanların görüşleri de eklenerek son karar (yönetimin uygun gördüğü karar alma yöntemi ile) yönetim tarafından verilecek.

• 0

Tepeye Dön
 Kimlik  

İletiGönderilme zamanı: 25 Ağu 2021, 00:04 
Türkçeséver
Türkçeséver
Değerleme: 66
Bu forum bu kadar maksadından sapmış, kendisine Ortak Türkçe Konatı diyen ve sahte üyeliklerle forumu meşgul eden şahsa meydan boş bırakılmış, eski üyeler forumu bırakmış. Şu başlığa yazanlardan biri bahsi geçen datadeveb ve onun sahte iki hesabı, diğerleri ise aylardır foruma ileti yazmamış üyeler. Sitenin forum bölümü Türkçe için ve derneğiniz için belki de yarardan çok zarar getirecek bir duruma gelmiş. Bu saatten sonra uygulama çıkarsanız ne olur?

• 10

Tepeye Dön
 Kimlik  

İletiGönderilme zamanı: 25 Ağu 2021, 00:16 
Yazışmacı
Yazışmacı
Üyelik görseli
Değerleme: 1176
Adı Soyadı: Deveb Önyüz Çatısı
çöne yazdı:
Bu forum bu kadar maksadından sapmış, kendisine Ortak Türkçe Konatı diyen ve sahte üyeliklerle forumu meşgul eden şahsa meydan boş bırakılmış, eski üyeler forumu bırakmış. Şu başlığa yazanlardan biri bahsi geçen datadeveb ve onun sahte iki hesabı, diğerleri ise aylardır foruma ileti yazmamış üyeler. Sitenin forum bölümü Türkçe için ve derneğiniz için belki de yarardan çok zarar getirecek bir duruma gelmiş. Bu saatten sonra uygulama çıkarsanız ne olur?

Dernek yöneticisi ve dernek üyelerinden birkaçı beni başka iletişim kaynakları üzerinden tanıyor. İftira atmayı kesecek misin artık? (Yönetici hatırlayamaz ise kendimi hatırlatırım.)

Allahu teâlâ yardımcımız olsun.
Ortak Türkçe Konatı: Discord sunucusu

• -5

Tepeye Dön
 Kimlik  

İletiGönderilme zamanı: 25 Ağu 2021, 22:14 
Yazışmacı
Yazışmacı
Üyelik görseli
Değerleme: 104
Gökbey yazdı:
Ana konumuza dönecek olursak yazışmalığı çağa ayak uydurması için ne gibi güncellemeler ve düzenlemelerle eskisi gibi ilgi odağına çevirebiliriz? Telefon uygulamasına dönmesi, yazışmalarda anlık bildirim gelmesi gibi durumlar iyi olur mu? Yoksa anlık yazılabiliyor diye daha da ele ayağa mı düşer? Tüm içtenliğimle sizlerden gelecek katkılar ve görüşler doğrultusunda devinmek istediğimi bildiririm.
Türkçeyle bağlı bilgileri yetersiz olanların ma bazı art niyetli kimselerin yazılarına yer verilmeyecek bir jüye getirilebilir. Derneğin sözlük, imla kılavuzu, dil bilgisi kitabı ma konuşma kılavuzu neşretmek üzere faaliyetler aparması tesirli olabilir. Şu tapta forum bir çeşit internet çöplüğü yağdayına gelmeye başlamış gibi görünüyor. Sıradan forum kullanıcılarının teklifleri ne kadar saçma da olsa birbaşa yayına giriyor. Forum kapatılırsa dernek Türkçede kullanılabilecek sözcüklerle bağlı kullanıcılardan teklif toplayabilir ma bunları Türkçenin kaidelerine uygun olup olmadıkları, teklif edildiği manayı yansıtıp yansıtmadıkları mo. yönlerden inceleyerek bazılarını yayımlayabilir.

• 30

Tepeye Dön
 Kimlik  

İletiGönderilme zamanı: 27 Ağu 2021, 17:48 
Yönetici
Yönetici
Üyelik görseli
Değerleme: 585
"Türkçesi Varken kapanıyor mu?" diye soru sorulmasınıñ üzerinden yédi gün géçti. Yazılanlar, çizilenler ve arkada konuşulanlar kapsamında kapanmaması yönünde yargıya varıldığını bildiririm. Türkçesi Varken açık kalacaktır!

Öte yandan Türkçesi Varken'iñ var olan alt yapısı géçtiğimiz kuşağıñ gözde uygulaması yazışmalık üzerine kurulu olduğundan soñ yıllarda çağı kaçırdığı da göz öñündedir. Bu yüzden yazışmalığımızıñ géñel durumu ve geleceğiyle ilgili değerlendirmelerimiz sürüyor. Yédeklenmesi, sözlüğe çevrilmesi ya da dernekçe onaylanmış üyeleriñ denetiminde işlemesi... Kesin yargıyı öñümüzdeki süreçte duyuracağız. Bu bakımdan öñerisi olan üyelerimiziñ katkılarına açığız.

Yapacağımız tüm işlerde kazanan ana dilimiz olsun.

• 5

Tepeye Dön
 Kimlik  

Eskiden yéñiye gönderileri göster:  Diz  
Yéñi başlık gönder Başlığı yanıtla  [ 41 ileti ] 
Béte git Önceki  1, 2, 3

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Kimler çevrimiçi

Bu bölümü gezen üyeler: Hiç bir üye yok ve 3 konuk

Bu bölüme yéñi başlıklar gönderemezsiñiz
Bu bölümdeki başlıklara yanıt véremezsiñiz
Bu bölümdeki iletileriñizi düzenleyemezsiñiz