Yanıtsız iletiler    Étkin başlıklar

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Yéñi başlık gönder Başlığı yanıtla  [ 41 ileti ] 
Béte git 1, 2, 3  Soñraki

Yazdırma görüntüsü Önceki başlık   Soñraki başlık  
Yazar İleti
Aranacak:
 İleti Başlığı: Türkçesi Varken kapanıyor mu?
İletiGönderilme zamanı: 20 Ağu 2021, 20:59 
Türkçeséver
Türkçeséver
Değerleme: 131
Uzun zamandır sitede Oktay ve Gökbey adlı üyelerin fazla faal olmadıklarını görmekteyiz. Bunun dışında sitede yazılıma bağlı bazı problemler de var sanki. Mesela menüde yan yana duran Ana Bét, Yazışmalık vb. bağlantılar uzun süreden beri üst üste görünüyor.

Bu forum eski günlerinden uzak, bazı trol hesapların ara sıra yazdıkları bir yer izlenimi veriyor. Bazı forumdaşların forumdan uzaklaşmalarında bu durumun da tesiri olabilir.

Bunlar bir tarafa, alanadının whois bilgilerine göre turkcesivarken.com'un süresi bu ayın 28'inde doluyor. Kalan süre içerisinde muhtemelen alanadının süresi uzatılacaktır ancak böyle bir sitenin alanadı yenilemesi son günlere bırakılıyorsa bu belki de artık kurucularının eskisi kadar siteye ilgi göstermemeleri sebebiyledir.

• 20

Tepeye Dön
 Kimlik  

İletiGönderilme zamanı: 21 Ağu 2021, 17:28 
Yönetici
Yönetici
Üyelik görseli
Değerleme: 585
Esenlikler,
Öğrencilik yıllarımızda daha étkin kullanacak öyümüz bulunuyordu ancak iş güç dérken yoğunluk doruğa çıkmış durumda. Bu yüzden yazılanları okumakla yétiniyoruz. Öte yandan yazışmalığıñ iki kişiye indirgenmesi doğru déğil. Ben de, Oktay da yalñızca buradaki üyelerden biriyiz. Yazışmalık öñümüzdeki günlerde 15. yılına girecek. Dile kolay 15 yıl. Bunca yıl içinde büyük bir içerik oluştu. Konular birbirini yinelemediği için yéñi başlıklar da açılmıyor. Arşiv gibi kullananlar da çok. Bence yararlı bir yér olarak duruyor ancak günümüzde yazışmalık (forum) kültürü eskisi gibi işlek déğil. Konusu açılmışken bunu da tartışmakta yarar var. Bu yérlik varlığını sürdürmeli mi yoksa görevini yérine getirdi mi?

• 0

Tepeye Dön
 Kimlik  

İletiGönderilme zamanı: 21 Ağu 2021, 18:39 
Türkçeséver
Türkçeséver
Forumda uzun süreden beri araştırıp yazan üyelerin fazla katılım yapmadığı ve uydurukçacı diye eleştirilen zihniyete benzer şekilde Türkçenin kurallarını adeta hiçe sayarak türetim yaptığını iddia eden, birbirine destek olan farklı insanlar görüntüsü altında çok zaman aynı kişinin farklı hesaplarla yazdığı izlenimi veren üyelerin ara sıra artan, ara sıra durgunlaşan bir şekilde katılım yaptıkları görülmekte.

Benim görüşüm, artık bu forum uygulamasına son verilebileceği ve TDK, Dil Derneği, Pamukkale Üniversitesi sözlükleri gibi yabancı sözcüklere doğrudan karşılıklar aranabilecek sözlükler yayınlanabileceği şeklinde.

Bence Türk Dili Derneği olarak bir sözlük yayınlayabilir, çevrimiçi olarak kullanıcılardan gelen önerileri tartışabilir, bunlardan bazılarını da kendi sözlüğünüze alabilirsiniz.

Forumda gördüğümüz kadarıyla basit bir sözcük için bazen ondan fazla karşılık ortaya atılıyor ve bunların birçokları da Türkçenin kurallarına uygun olmuyor yahut karşılık aranan sözcüğün anlamını tam olarak veya hiç karşılamıyor. Mesela bir kimse öz Türkçe metin kurmaya çalışacak olsa ve yazmakta olduğu metinde geçen her yabancı sözcüğün öz Türkçe karşılıklarını burada bulmaya çalışacak olsa sözcükleri burada derli toplu bir sözlük veya liste şeklinde bulmasına imkân veren bir alt yapı yok. Bazı sözler birden fazla başlıkta tartışılmış, bazı tartışmalarda esas konudan uzaklaşılmış, bazılarında ise bir sözcüğe yönelik çok fazla karşılık ortaya atılmakla birlikte ortak bir sonuca varılamamış.

Forum araştırma yapanlara bazen önemli bilgiler sağlıyor olsa da, bazen de çöp bilgi sunuyor. Diğer taraftan herkesin yazabildiği bir platform olduğu için akademik anlamda pek güvenilir bulunabilecek bir kaynak da değil. Halbuki çevrimiçi bir sözlük kurulsa ve her yıl olmasa bile birkaç yılda bir bu sözlük matbu olarak da yayınlanacak olsa akademik çevrelerce de ilgi gösterilebilirdi. Hatta akademisyenlerden sözlük çalışmalarına iştirak edenler de olabilirdi.

• 15

Tepeye Dön
 Kimlik  

İletiGönderilme zamanı: 21 Ağu 2021, 21:07 
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi
Değerleme: 348
Gökbey yazdı:
Bu yérlik varlığını sürdürmeli mi yoksa görevini yérine getirdi mi?
Son zamanlarda ne kadar saçma olduğuna bakılmaksızın hemen her türlü fikrin ortaya atıldığı ve ortaya atılan fikrin saçma olduğunu belirttiğinizde neredeyse terörist ilan edildiğiniz bir yer hâline geldi. Ayrıca sırf kaynak gösterdiğiniz bir sözlükten dolayı bile yaftalanmanız mümkün. Böyle bir ortamda fazla yazan kimse de kalmadı sanki. Gerçekten sözlük ve imla kılavuzu gibi çalışmalar yapılsa daha etkili olunabilir. Böylece é, ñ gibi sesler bulunan sözcüklerin yazıda işaretlenmesi fikri de daha net olarak ortaya konabilir.

• 20

Tepeye Dön
 Kimlik  

İletiGönderilme zamanı: 22 Ağu 2021, 14:03 
Türkçeséver
Türkçeséver
Değerleme: 66
Dil konusunda herkesin kendi düşüncesine göre değişiklikler yapmaya çalışması problemli bir durum. Dilde standartlaşma önemli olduğundan bir sözcüğe şayet sözcüğün birkaç manası yok ise birkaç karşılık bulunması problemlere sebep olabilir.

Türkiye'de dil devriminin başlangıcında Osmanlıcadan Türkçeye karşılıklar kılavuzu yayınlandığı zaman da bir sözcük için birden fazla karşılık bulunduğu için insanlar yazdıkları metni bu kılavuza bakarak sadeleştirmeye (!) çalıştığında kendilerince birer karşılık seçip kullandıklarından karmaşık bir durum ortaya çıkmış.

Burada öyle bir durum var ki bazen bir üyenin bir sözcüğe karşılık birkaç sözcük ortaya attığı görülebiliyor. Aynı sözcük için 3-5 üye karşılık ortaya attığında neticede çok fazla karşılık yazılmış oluyor fakat bunlardan hangisinin kullanılabileceğine dair bir karara varılmamış oluyor.

Bu açıdan insanların gerçek kimlikleri ile (ad, soyad, e-posta, telefon numarası vererek) sözcük önerebildiği bir sistem kurulabilir ve bu sistemle toplanan öneriler dernek tarafından görüşülerek standart belirlenmeye çalışılabilir.

• 20

Tepeye Dön
 Kimlik  

İletiGönderilme zamanı: 22 Ağu 2021, 14:38 
Yazışmacı
Yazışmacı
Üyelik görseli
Değerleme: 1176
Adı Soyadı: Deveb Önyüz Çatısı
Kılçıklardan (trollerden) başka ortamda başka bir sıkıntı görünmüyor. Yukarıdaki öbür yerli yersiz görüşler için bence böyle birikim yatağı kapatılmaz. Görüldüğü üzere yetkili kişiden de gerekli açıklama geldiğine göre konu başlığının kilitlenmesini isteriz.

Allahu teâlâ yardımcımız olsun.
Ortak Türkçe Konatı: Discord sunucusu

• -15

Tepeye Dön
 Kimlik  

İletiGönderilme zamanı: 22 Ağu 2021, 14:56 
Türkçeséver
Türkçeséver
datadeveb yazdı:
Kılçıklardan (trollerden) başka ortamda başka bir sıkıntı görünmüyor..
!

• 0

Tepeye Dön
 Kimlik  

İletiGönderilme zamanı: 22 Ağu 2021, 15:02 
Türkçeséver
Türkçeséver
datadeveb yazdı:
Kılçıklardan (trollerden) başka ortamda başka bir sıkıntı görünmüyor. Yukarıdaki öbür yerli yersiz görüşler için bence böyle birikim yatağı kapatılmaz. Görüldüğü üzere yetkili kişiden de gerekli açıklama geldiğine göre konu başlığının kilitlenmesini isteriz.
Konuyu cevaplayan yetkili kişi bunu tartışmaya açtı zaten. Sana ne oluyor? Eleştirilen kişilerden birisi de sensin. Buraya katıldığından beri sen ve senin gibi yazan birçok üye Türkçenin kaidelerine aykırı türetimler ortaya atmağa, abuk sabuk soru ve sorunlar üzerinde yazmağa başladı. Bu üyeliklerden kaçı sana ait o da belli değil. İnsanların gerçek kimlikleri ile öneri yapabileceği ve nihai kararı derneğin vereceği bir sistem düşüncesi seni niye rahatsız ediyor? Trollüğünü yapamayacaksın diye mi?

• 10

Tepeye Dön
 Kimlik  

İletiGönderilme zamanı: 22 Ağu 2021, 15:25 
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi
Değerleme: 438
Bir zamanlar TDK da kendi sitesinde forum bölümü açmıştı hatta buradaki Türkeröz orada da kendi uydurukça sözcükleri için konu açabiliyordu fakat TDK'nın forumunda yazdığınız bir iletinin yayına girmesi bazen haftalarca veya aylarca sürebiliyordu. Buna rağmen TDK bu forum uygulamasını sona erdirdi, muhtemelen başa çıkamadılar. Dil gibi hassas bir konuda avamın fikri alınabilir ancak bu fikirlerin herkese açık şekilde yayınlanmasının bazı sakıncaları da olabilir. Şu TDK'nın açıkladığı astronot için öneri olarak gönderilen sözcüklere bakın mesela, sözcüklerin arasında gökoğlanı gibi halk arasında küfür olarak kullanılan bir sözü hatırlatan, dalga geçmek maksadıyla uyudurularak kuruma gönderilmiş olduğu bariz olan sözcükler bile vardı. Bu gibi sözcükleri TDK'nın dikkate alıp kamuya sunması bile ofsayt. Bu sebeple avamdan kişilerin dil konusundaki fikirleri alınabilir ancak karar verecek kişilerin belli bir eğitimi olan, Türkçenin dil bilgisi kurallarına hakim ve mümkünse Türk dili sahasında ihtisas yapmış kişiler olması önemlidir. Bu bakımdan Türk Dili Derneği önerilerle ilgili karar alsa bile bu kararı alan kişiler bu kritleri taşımıyorsa avamdan gelen öneriler arasında eleme yapılarak kalanlar akademisyenlere danışılarak son karar verilebilir ve sonuç ilan edilebilir diye düşünüyorum.

• 15

Tepeye Dön
 Kimlik  

İletiThis post was deleted by cingelek on 22 Ağu 2021, 15:26.
İletiGönderilme zamanı: 22 Ağu 2021, 15:34 
Yazışmacı
Yazışmacı
Üyelik görseli
çöne yazdı:
datadeveb yazdı:
Konuyu cevaplayan yetkili kişi bunu tartışmaya açtı zaten. Sana ne oluyor? Eleştirilen kişilerden birisi de sensin. Buraya katıldığından beri sen ve senin gibi yazan birçok üye Türkçenin kaidelerine aykırı türetimler ortaya atmağa, abuk sabuk soru ve sorunlar üzerinde yazmağa başladı. Bu üyeliklerden kaçı sana ait o da belli değil. İnsanların gerçek kimlikleri ile öneri yapabileceği ve nihai kararı derneğin vereceği bir sistem düşüncesi seni niye rahatsız ediyor? Trollüğünü yapamayacaksın diye mi?

Konuyu tartışmaya açan jikme-jik adlı üye ile konuya yanıt veren Gökbey adlı üye aynı kişi mi? Öyle ise tek kişiye ait birden çok üyelik oluşturmanın başını yönetici çekiyor demektir. :o

Ben eleştirilere açığım. Benim katılmam ile kılçıkların buraya gelmesinin benimle ilgili hiçbir bağı yok. Daha önce de bir iki yerde yazdım. Türkçenin ölçülerine, düzenlerine uymayan dengesiz bir tutumda olan ben değilim. Bildiklerim ölçüsünde görüşlerimi ve önerilerimi yazarım.

Benim burada tek bir üyeliğim var o da bu üyeliğimdir. Başka üyelikler benim değil. Bu konu "kapatılıyor mu?" üzerine açılmış olup yöneticilerden biri olan Gökbey adlı üye gerekli açıklamayı yapmıştır. Üyelik ölçülerinin değiştirilmesi ile ilgili hiçbir sıkıntım yok. Başlık belli, açıklama belli. Benimle gereksiz bir tartışma kılıyor ve üstüne üstelik yersiz dayanaksız karalamaları özüme yönelik yapıyorsunuz. Konunun kilitlenmesini istemek öz hakkım olmuştur!

• -5

Tepeye Dön
 Kimlik  

İletiGönderilme zamanı: 22 Ağu 2021, 15:40 
Türkçeséver
Türkçeséver
datadeveb yazdı:
Konuyu tartışmaya açan jikme-jik adlı üye ile konuya yanıt veren Gökbey adlı üye aynı kişi mi?
Daha okuduğunu anlamaktan âcizsin. Gelmiş bu hâlinle Türkçe üzerine tartışma yapmağa kalkıyorsun.

Konuyu cevaplayan yetkili kişi dedik, konuyu açan yetkili kişi demedik. Biraz sayfanın yukarısına çıkıp bir oku: Konusu açılmışken bunu da tartışmakta yarar var. Bu yérlik varlığını sürdürmeli mi yoksa görevini yérine getirdi mi?

Yani senin gibilere hakaret etmemek için kendimi zor tutuyorum.

• 15

Tepeye Dön
 Kimlik  

İletiGönderilme zamanı: 22 Ağu 2021, 15:47 
Yazışmacı
Yazışmacı
Üyelik görseli
çöne yazdı:
datadeveb yazdı:
Konuyu tartışmaya açan jikme-jik adlı üye ile konuya yanıt veren Gökbey adlı üye aynı kişi mi?
Daha okuduğunu anlamaktan âcizsin. Gelmiş bu hâlinle Türkçe üzerine tartışma yapmağa kalkıyorsun.

Konuyu cevaplayan yetkili kişi dedik, konuyu açan yetkili kişi demedik. Biraz sayfanın yukarısına çıkıp bir oku: Konusu açılmışken bunu da tartışmakta yarar var. Bu yérlik varlığını sürdürmeli mi yoksa görevini yérine getirdi mi?

Yani senin gibilere hakaret etmemek için kendimi zor tutuyorum.

Özür dilerim. Yöneticinin soruyu sorduğu gözümden kaçmış. O zaman gerekli yanıtlardan ötürü kilitlenmesini isterim sözümü geri alıyorum. Özüme yönelik karalamalar yapıldığından ötürü gerekli yaptırımların yapılmasını ya da bu nedenden ötürü başlığın kilitlenmesi isteğimi sürdürüyorum.

• 0

Tepeye Dön
 Kimlik  

İletiGönderilme zamanı: 22 Ağu 2021, 16:02 
Türkçeséver
Türkçeséver
Konunun kilitlenmesi için bir sebep yok. Şahsınıza yönelik rahatsız olduğunuz iletiler varsa bunları yönetime şikâyet edebilirsiniz. Ayrıca siz daha sizin kullanıcı adınız geçmeden yapılan yorumlardan sonra konunun kilitlenmesini talep ettiniz. Şu durumda konunun kilitlenmesi için kılıf arıyorsunuz demektir. Forumun kapanması konusunun tartışılmasından neden bu kadar rahatsız oldunuz? Siz kapanmaması yönünde fikrinizi belirtmişsiniz zaten. Daha da ileri gidip konuyu kilitletmeye çalışmak neden?

• 10

Tepeye Dön
 Kimlik  

İletiGönderilme zamanı: 22 Ağu 2021, 16:30 
Yazışmacı
Yazışmacı
Üyelik görseli
jikme-jik yazdı:
Konunun kilitlenmesi için bir sebep yok. Şahsınıza yönelik rahatsız olduğunuz iletiler varsa bunları yönetime şikâyet edebilirsiniz. Ayrıca siz daha sizin kullanıcı adınız geçmeden yapılan yorumlardan sonra konunun kilitlenmesini talep ettiniz. Şu durumda konunun kilitlenmesi için kılıf arıyorsunuz demektir. Forumun kapanması konusunun tartışılmasından neden bu kadar rahatsız oldunuz? Siz kapanmaması yönünde fikrinizi belirtmişsiniz zaten. Daha da ileri gidip konuyu kilitletmeye çalışmak neden?

Benim ilk yaptığım yorum soruyu kaçırdığımdan ötürü düşüncelerimin başka gelişmesinden ötürü oldu. O nedenle kilitlenmesini istedim. Ardından özüme karalama sözleri okudum. Bu sefer hakkım doğduğu için kilitlenmesini istedim. Ardından özür dileyerek yanlış anladığım yeri düzelttip karalamadan ötürü kilitlenmesini ya da gerekli yaptırımların yapılmasını isteğimi sürdürdüm. Buradan da anlaşılacağı üzere kılıf aramıyorum. Yazışmalığın kapanması yanlısı değilim evet. Bu başlığın diri tutulması dışarıdan gelecek ziyaretçi açısından yanlış izlenim bırakacak. Ki ben bile bir sözü kaçırdım diye bir kilitleme isteğinde bulundum.

Böyle başlık altında onlarca yorumun oluşmaya başlaması sanıyorum ki iyi etkilemeyecek. Hatta ben açayım başlığı.

• 0

Tepeye Dön
 Kimlik  

Eskiden yéñiye gönderileri göster:  Diz  
Yéñi başlık gönder Başlığı yanıtla  [ 41 ileti ] 
Béte git 1, 2, 3  Soñraki

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Kimler çevrimiçi

Bu bölümü gezen üyeler: Bing [Bot] ve 2 konuk

Bu bölüme yéñi başlıklar gönderemezsiñiz