Yazışmalık

Başka sese beñzemez ananıñ sesi, Her sözcüñ arasañ vardır Türkçesi

kökenbilim ve eş anlamlılar sözlüğü

Türkçe ile ilintili bétikler ulayı sözlükleriñ tanıtımlarını, paylaşımlarını içerir.

kökenbilim ve eş anlamlılar sözlüğü

İletigönderen Gözgü » 03 Şub 2021, 13:11

Herkese iyi günler,

Güvenilir bir kökenbilim ve eş anlamlılar sözlüğü aramaktayım.

Şu an için kökenbilim için sıklıkla Nişanyan Sözlüğünü ve Hasan Eren'in Türk Dilinin Etimolojik Sözlüğünü kullanıyorum. Bu sözlükler güvenilir midir? Sizlerin önerdiği daha güvenilir biz sözlük var mıdır?

Eş anlamlılar sözlüğüne gereksinim duymaktayım ancak aradığımı bir türlü bulamadım.
Yazışmalıkta sık sık Hamdi Bey Hadi'nin Eş Anlamlılar Sözlüğü'ne gönderme yapıldığını gördüm, yalnız bu sözlüğü bulamıyorum.

Bu konuyla ilgili yardımcı olabilir misiniz?
Şimdiden çok sağ olun.

Esenlikler dilerim.
  • 0

Yola gidene uz, yanına kılavuz gerek!
Yamçı giyen gelir, kefen giyen gelmez!
Gözgü
Türkçeséver
Türkçeséver

Değerleme: 7

Ynt: kökenbilim ve eş anlamlılar sözlüğü

İletigönderen mehmetö » 03 Şub 2021, 18:45

Nişanyan'ın kendisi bir dilci değildir, yanlış hatırlamıyorsam siyaset bilimi okumuş, sözlüğünde ise Türkçe sözlerden çok Hint-Avrupa dillerine ağırlık vermiş gibi görünüyor. Bunun üstüne kendisinin sözlük dışındaki yazılarında yalan yanlış yazıları da vardır burda da yalanladık, yani kendisi iyi niyetli ve güvenilir biri değildir (şahsi hayatını saymadım bile!) fakat yanlışlarını düzelttiği oluyor kısaca yararlı kaynakdır ancak pek güvenilir değil.

Hasan Eren için bir şey diyemeyeceğim.

Tuncer Gülensoy'un ayrıntılı bir kökenleme sözlüğü vardır (Hasan Eren ve Nişanyan'ın kökenlemelerine de yorum vermiş) ve diğer lehçelerdeki denkteş sözleri de katmış ancak kendisinin de bazı sözleri Türkçe kabul etmeye meyilli olduğu söylendi burda.

Bunların yanında doğrudan verebileceğim kaynaklar:
Sergei Starostin Babil Kulesi Projesi Starling (İngilizce)
Gerard Clauson EDPT (İngilizce)
Ervand Sevortian sözlüğü (Rusça)

Ne yazık ki benim de eş anlam sözlüğü için bir bilgim yok
  • 0

Düz çeviriyi gördüğümde etim dökülür
mehmetö
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

Değerleme: 307

İletigönderen Gözgü » 03 Şub 2021, 19:27

mehmetö yazdı:Nişanyan'ın kendisi bir dilci değildir, yanlış hatırlamıyorsam siyaset bilimi okumuş, sözlüğünde ise Türkçe sözlerden çok Hint-Avrupa dillerine ağırlık vermiş gibi görünüyor. Bunun üstüne kendisinin sözlük dışındaki yazılarında yalan yanlış yazıları da vardır burda da yalanladık, yani kendisi iyi niyetli ve güvenilir biri değildir (şahsi hayatını saymadım bile!) fakat yanlışlarını düzelttiği oluyor kısaca yararlı kaynakdır ancak pek güvenilir değil.

Hasan Eren için bir şey diyemeyeceğim.

Tuncer Gülensoy'un ayrıntılı bir kökenleme sözlüğü vardır (Hasan Eren ve Nişanyan'ın kökenlemelerine de yorum vermiş) ve diğer lehçelerdeki denkteş sözleri de katmış ancak kendisinin de bazı sözleri Türkçe kabul etmeye meyilli olduğu söylendi burda.

Bunların yanında doğrudan verebileceğim kaynaklar:
Sergei Starostin Babil Kulesi Projesi Starling (İngilizce)
Gerard Clauson EDPT (İngilizce)
Ervand Sevortian sözlüğü (Rusça)

Ne yazık ki benim de eş anlam sözlüğü için bir bilgim yok

Yanıtınız için çok sağ olun.
Paylaştığınız betik ve yerliği biliyor, özellikle eski sözcüklerin karşılaştırması için kullanıyorum.
Rusça bilmediğim için belki de en yararlı kaynaktan yararlanamıyorum. Türkçe çevirisi olmasını çok isterdim.

Gülensoy'a bakmadım, ona da bakacağım.
En kötü olasılık iki üç sözlüğü birlikte kullanacağım.

Esenlikler dilerim.
  • 0

Yola gidene uz, yanına kılavuz gerek!
Yamçı giyen gelir, kefen giyen gelmez!
Gözgü
Türkçeséver
Türkçeséver

Değerleme: 7

İletigönderen mehmetö » 03 Şub 2021, 20:16

Rica ederim
Rusça için bayağı zahmetli olacak ancak PDF okuyucuya(OCR) okutup yanlış okumaları da kiril klavyesiyle düzeltirseniz yazıları google çevriye kopyalayabilirsiniz, çevriden az çok bir şeyler çıkarabilirsiniz. Size de esenlikler dilerim
  • 0

Düz çeviriyi gördüğümde etim dökülür
mehmetö
Mehmet
Dil Emekçisi
Dil Emekçisi

Değerleme: 307

Dön Bétikler, sözlükler

Kimler çevrimiçi

Bu bölümü gezen üyeler: Hiç bir üye yok ve 3 konuk

Reputation System ©'